Trwa ładowanie...

Przedszkole przyzakładowe

Avatar placeholder
03.07.2015 13:27
Przedszkole przyzakładowe
Przedszkole przyzakładowe

Przedszkola przyzakładowe mają sporą popularność wśród pracujących rodziców w USA oraz w Europie Zachodniej, przy wsparciu Unii Europejskiej. W Polsce przedszkole przyzakładowe kojarzy się PRL-em, choć i u nas rodzice zaczynają dostrzegać zalety tego typu rozwiązania. Jak na razie bardzo niewiele firm decyduje się na założenie przedszkola przyzakładowego, nie do końca dowierzając, że może to przynieść jakiekolwiek zyski.

spis treści

1. Zalety przedszkola przyzakładowego

Oczywiście, samo przedszkole przyzakładowe to wydatek. Z drugiej strony jednak, koszty te można ograniczyć zdobywając dofinansowanie z Unii Europejskiej lub z gminy. Co więcej, pracownicy pokrywają zwykle część kosztów pobytu dziecka w przedszkolu.

Przedszkola przyzakładowe powstają w firmach, które dbają o swoich pracowników i starają się ich wspierać w godzeniu życia prywatnego z zawodowym. To duży zysk dla wizerunku firmy. Pracownicy w firmie mogą przestać martwić się o miejsca w przedszkolach i żłobkach, a także o codzienne dowożenie i odwożenie dziecka. To pozytywnie wpływa na jakość ich pracy. Dbanie o pracownika opłaca się także dlatego, że pracownicy w takiej firmie pozostają długo.

Dla pracowników przyzakładowy żłobek czy przedszkole to nieoceniona pomoc w opiece nad dzieckiem. Nie trzeba martwić się o miejsce w przedszkolu publicznym, do którego bardzo trudno jest zapisać dziecko ani też płacić dużych sum za miejsce w przedszkolu prywatnym. Częściowe dofinansowanie przedszkola ze strony pracodawcy obniża koszty. Znika także problem rozstania z rodzicem i dojazdu - po prostu rodzic zabiera dziecko ze sobą do pracy.

2. Wady przedszkola przyzakładowego

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Samo przedszkole przyzakładowe to praktycznie same zalety. Jednak wykorzystanie tego pomysłu może budzić sprzeciw. Pracodawca może nadużywać tego pomysłu wymagając od pracowników dużo większej dyspozycyjności. Powrót pracownika do domu i do dziecka nie jest uwarunkowany godzinami zamknięcia przedszkola, a wolą pracodawcy, któremu podlega przedszkole przyzakładowe. To zagrożenie można zminimalizować, ustalając jasne zasady działania przedszkola i godziny zamknięcia.

Trudnością może okazać się także brak miejsca w siedzibie firmy. Wieżowce rzadko mają takie wolne przestrzenie. Szczególnie trudny do zrealizowania jest wymóg, aby przedszkole posiadało plac zabaw i kuchnię. Wymaga to sporych nakładów finansowych.

3. Wymogi dotyczące przedszkoli

Prywatne przedszkole przyzakładowe może założyć każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, a także firmy, organizacje, stowarzyszenia czy spółdzielnie. Do założenia przedszkola prywatnego nie jest potrzebne wykształcenie pedagogiczne.

Firma może zdecydować się na różne formy opieki nad dziećmi pracowników:

Budynek, w którym będzie się mieściło przedszkole przyzakładowe, musi spełniać pewne wymogi, posiadać plac zabaw, wentylację, kuchnię, co najmniej 16 m kw. powierzchni. Jest to spory wydatek, który jednak może się zwrócić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze