Trwa ładowanie...

Problemy skórne u dzieci - jak ich uniknąć, a jak walczyć, gdy już się pojawią?

Avatar placeholder
13.03.2015 10:40
Problemy skórne u dzieci - jak ich uniknąć, a jak walczyć, gdy już się pojawią?
Problemy skórne u dzieci - jak ich uniknąć, a jak walczyć, gdy już się pojawią?

Skóra najmłodszych jest bardzo delikatna. Charakteryzuje ją pewna niedojrzałość. Po przyjściu dziecka na świat narząd ten musi zaadaptować się w nowym środowisku. Stąd problemy skórne u dzieci mogą występować dość często. Dla specjalistów nie są one zaskoczeniem. Natomiast ich leczenie zależy oczywiście od przyczyny danego problemu. By zapobiegać powstawaniu problemów skórnych, należy zapewnić skórze dziecka właściwą ochronę. Podstawą jest dbanie o higienę malucha. Z troską nie należy również przesadzić. W przypadku najmłodszych znaczenie może mieć nawet jakość wody z kranu. Kosmetyki, których używamy do kąpieli i pielęgnacji powinny być przeznaczone specjalnie dla dzieci i pozbawione substancji alergizujących. Ubranka i pieluszki powinny być właściwie dopasowane, tak by nie narażały maluchów na obtarcia. Wszelkie zmiany należy czujnie obserwować, a gdy zajdzie taka potrzeba – udać się do specjalisty. Warto przygotować się na różne sytuacje problemowe w kontekście skórnym, które mogą wystąpić u dzieci.

spis treści

1. Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry powoduje zmiany zapalne w miejscu, w którym pieluszka przylega do ciała. Najczęściej występują u dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Charakterystyczne zmiany to plamy rumieniowe, zaczerwienienie, złuszczanie naskórka czy nawet nadżerki, pęcherzyki, grudki i strupy. Jest to powód, by udać się do lekarza. Zaleci on jak najczęstsze przebywanie dziecka bez pieluszki oraz zastosuje leczenie miejscowe przeciwzapalne. Może przepisać również preparaty ogólne (w zależności od przyczyn ‒ przeciwbakteryjne lub przeciwdrożdżakowe). Do problemów tych może przyczynić się nadmierna wilgoć, obecność drożdżaków w kale, biegunki, uczulenie, długotrwała antybiotykoterapia czy wrodzone wady układu moczowego. Dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie niezbędnych zasad higieny zarówno w aspekcie profilaktyki, jak i leczenia.

2. Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej pomiędzy 2 a 10 tygodniem. Ma postać ciemieniuchy („czepca kołyskowego”). Może występować również na nosie, za uszami i w miejscu, gdzie skóra styka się z pieluszką. Nie jest znany dokładnie mechanizm powstawania problemu. Nadmierne gromadzenie łoju, które powoduje złuszczanie skóry i pojawienie się łusek, związane jest z pracą hormonów. Niezbędna jest tu konsultacja dermatologiczna. Rodzice mogą myć główkę (co 2-3 dni) w wodzie z dodatkiem emolientów, zadbać o jej natłuszczenie. Należy pozwolić, by łuski same odpadały i nie przyspieszać procesu czynnościami mechanicznymi. Warto zaznaczyć, że ciemieniucha może pojawić się u wszystkich dzieci i jeśli jest to problem przejściowy, nie ma powodów do większego niepokoju.

3. Atopowe zapalenie skóry

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Należy wyróżnić tu również atopowe zapalenie skóry, które dotyka szczególnie dzieci od 3 do 6 miesiąca. Pojawia się ono na skórze twarzy, głowy, na uszach, pośladkach oraz na kończynach po ich wewnętrznej stronie. Objawia się zaczerwienieniem skóry i powstawaniem czerwonych krostek, które mogą prowadzić do wystąpienia ropiejących ran. Zmianom towarzyszy nieprzyjemny świąd. Dziecko staje się nadpobudliwe, marudzi i zaczyna źle spać. Przyczyną może być osłabiona odporność, uczulenie (np. pokarmowe, odzwierzęce), kontakt z kurzem, bakteriami i silnymi środkami chemicznymi. Po wizycie u lekarza rodzice otrzymają wskazówki co do odpowiedniej pielęgnacji oraz użycia środków higienicznych, które pomagają zwalczyć objawy dolegliwości. Bardzo ważna jest tu systematyczna pielęgnacja skóry z zastosowaniem elementów, które służą wzmocnieniu naskórka (w tym kwas linolowy, emolienty, 2% destylat oleju słonecznikowego).

Większość zaburzeń związanych z funkcjonowaniem skóry u dzieci wiąże się z niedojrzałością układu hormonalnego i zachwianiem równowagi w jego obrębie. Wymienionych zostało tu kilka z możliwych problemów, które mogą wystąpić u dzieci. W przypadku zaobserwowania ich u własnej pociechy, nie należy panikować i w razie potrzeby udać się do specjalisty. Podstawą jest zawsze troska o systematyczną higienę delikatnej, dziecięcej skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze