Trwa ładowanie...

Problemy skórne niemowlaka

 Agnieszka Gotówka
31.03.2021 16:06
Problemy skórne niemowlaka
Problemy skórne niemowlaka

Skóra niemowląt jest cienka i niezwykle delikatna. Niektóre kosmetyki dla dzieci mogą podrażniać wrażliwy naskórek dziecka. Wiele problemów skórnych pojawia się już w okresie niemowlęcym. Jak je rozpoznać?

spis treści

1. Zaropiałe oczy

Czasem w oczach dziecka pojawia się żółta wydzielina, która skleja powieki. Mówimy wówczas o zaropiałych oczach. Można tego uniknąć – przy codziennej pielęgnacji wystarczy przemywać oczka dziecka roztworem soli fizjologicznej lub przegotowaną wodą. Do przemywania każdego oczka należy używać osobnych gazików, kierując się od strony zewnętrznej ku wewnętrznej.

2. Pępek słabo się goi

Kikut pępowinowy goi się do kilku tygodni. To miejsce dziecka nie boli, nie daje mu również odczuć żadnego dyskomfortu. Wymaga jednak szczególnej troski i pielęgnacji.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"
Pępek goi się do kilku tygodni
Pępek goi się do kilku tygodni (123RF)

Dawniej do tego celu używano 70-procentowego spirytusu, który dobrze wysuszał, a przy tym dezynfekował ranę. Obecnie odradza się ten środek, może bowiem wywoływać u dziecka podrażnienie i zaczerwienienie. Najnowsze wytyczne Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii mówią, by kikut pępowinowy oczyszczać wodą z mydłem. Do tego celu należy używać gazików oraz patyczków higienicznych. Należy robić to dokładnie, odchylając kikut. Nie wolno go jednak odrywać, sam odpadnie w odpowiednim momencie. Do tego czasu nie należy moczyć pępka w kąpieli. Należy również zwracać uwagę, by nic go nie podrażniało – najlepiej wybierać pieluszki z wycięciem na brzuszku (można je kupić m.in. w sklepie internetowym dla dzieci).

Podstawą jest dostęp powietrza do kikuta pępowinowego – noworodkowi należy ubierać bawełniane ubranka i nie moczyć pępka w czasie kąpieli. Jeśli kikut długo nie odpada, jest zaczerwieniony, ropieje lub brzydko pachnie, należy skonsultować się z pediatrą.

3. Potówki

Przyjmują na ciele dziecka postać czerwonych krostek lub pęcherzyków. Pojawiają się tam, gdzie skóra niemowlęcia najbardziej się poci – na pupie, twarzy, w fałdach szyi i karku. Potówki należy przemywać roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka sody na filiżankę wody) kilka razy dziennie, a wieczorem wykąpać dziecko w krochmalu (garść mąki ziemniaczanej należy wymieszać z niewielką ilością wody). Pojawieniu się potówek można zapobiec. Wystarczy nie przegrzewać dziecka. Powinno się je ubierać na cebulkę, a temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 22°C.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [11 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje

zobacz galerię

4. Trądzik niemowlęcy

To jeden z najczęstszych problemów skórnych u dzieci. Trądzik niemowlęcy ma postać białych krostek lub czerwonych pryszczy. Zmiany skórne zlokalizowane są na twarzy. Trądzik niemowlęcy należy przemywać przegotowaną letnią wodą i delikatnie go osuszać. Pod żadnym pozorem nie należy wyciskać krostek, bo może to wywołać zakażenie. Trądzik powinien zniknąć z buzi dziecka po upływie 3-4 tygodni.

5. Ciemieniucha

Ciemieniucha to tłusta, żółta wydzielina pojawiająca się na włosach i skórze głowy dziecka (czasem tworzy skorupę). Przyczyną jej powstania jest zaburzona praca gruczołów łojowych, w wyniku czego skóra na głowie łuszczy się i rogowacieje. Gdy zmian nie jest dużo, wystarczy wyczesanie łusek szczotką z miękkim włosiem i codzienne mycie głowy (w szamponie dedykowanym najmłodszym). Łusek nie wolno usuwać placami ani drapać, bo może to uszkodzić delikatny naskórek niemowlęcia.

Jeśli łusek jest dużo, skorupę należy posmarować oliwką lub specjalnie do tego celu przeznaczonym preparatem (można go kupić w aptece lub sklepie internetowym), a po kilku godzinach umyć główkę i wyczesać łuski szczotką. Ciemieniucha ustępuje najczęściej w okolicy 6 miesiąca życia. Jeśli w drugim półroczu życia dziecka problem nadal będzie się pojawiał lub gdy skóra głowy jest zaczerwieniona, warto skonsultować się z lekarzem.

6. Sucha i łuszcząca się skóra

Sucha skóra jest typowa dla noworodków. Zmiany skórne są widoczne zwłaszcza na rączkach, nóżkach i buzi. Jeśli jednak pojawiają się w okolicy 3 miesiąca życia, wówczas mogą oznaczać alergię i/lub atopowe zapalenie skóry.

Dziecko należy kąpać w wodzie z dodatkiem preparatów nawilżających i natłuszczających. Zaraz po wyjęciu niemowlęcia z wody, jego skórę należy delikatnie osuszyć i nałożyć na nią cienką warstwę kremu nawilżającego. Odpowiednie preparaty dla wrażliwej skóry dziecka można znaleźć w aptece, sklepach z artykułami dla dzieci oraz w sklepach internetowych.

Musisz to wiedzieć

7. Odparzona pupa

Zaczerwieniona pupa jest często objawem pieluszkowego zapalenia skóry. Wywołuje ją zbyt długi kontakt pupy z zabrudzoną pieluszką, stąd tak ważna jest ich regularna zmiana. Pupę należy za każdym razem przemywać przegotowaną wodą, do celów higienicznych używając dużych bawełnianych wacików. Do pielęgnacji pupy noworodka można również stosować delikatne chusteczki nawilżające. Zaczerwienione miejsca należy smarować specjalną maścią na odparzenia. Warto również pozwolić niemowlęciu poleżeć chwilę na golasa, np. po kąpieli.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze