Trwa ładowanie...

Prawidłowy oddech u dziecka. Jak powinien wyglądać?

 Agnieszka Gotówka
03.11.2022 22:50
Prawidłowy oddech u dziecka. Jak powinien wyglądać?
Prawidłowy oddech u dziecka. Jak powinien wyglądać? (https://stock.adobe.com/)

Prawidłowy oddech u dziecka jest szalenie ważny. Niestety, spora część najmłodszych ma z tym problem, a to niesie ze sobą poważne konsekwencje. Co zatem robić, gdy dziecko oddycha przez usta? Co to może oznaczać? I jakie są cele ćwiczeń oddechowych? Przeczytajcie.

spis treści

1. Prawidłowy oddech u dziecka. Dlaczego jest tak ważny?

Bierzemy wdech i wydech ok. 20 tysięcy razy na dobę. Robimy to średnio 12 razy na minutę i w pełni nieświadomie. Prawidłowe oddychanie jest więc szalenie ważne i ma wpływ na nasze zdrowie.

Niewystarczający dopływ tlenu do organizmu przyczynia się do zmęczenia i stresu, może też wpłynąć na nieprawidłową postawę ciała. Prawidłowy oddech to również możliwość rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"
Gdy dziecko oddycha przez usta – logopeda określa możliwe przyczyny
Gdy dziecko oddycha przez usta – logopeda określa możliwe przyczyny

Z punktu widzenia logopedii, prawidłowy sposób oddychania jest ważną częścią rozwoju mowy i prawidłowej

przeczytaj artykuł

2. Jak prawidłowo oddychać?

Na co dzień wielu z nas się nie zastanawia nad tym, jak się oddycha w sposób prawidłowy, czyli w sposób żebrowo-brzuszny lub tzw. żebrowo-brzuszno-przeponowy. Wzięcie takiego oddechu przez specjalistów uznawane jest za najwłaściwsze. Oddech jest głęboki i wydajny, a praca mięśni żeber gwarantuje prawidłowe podparcie oddechowe.

Kiedy mówimy, powietrze wdychane jest ustami, a wydychane ustami lub nosem (w zależności od wypowiadanych dźwięków).

3. Problemy z oddychaniem. Co robić?

Problem pojawia się wtedy, gdy mechanika oddychania jest nieprawidłowa. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy w wyniku oddechu szczytowego lub obojczykowo-żebrowego poszerzają się głównie górne obszary klatki piersiowej, dochodzi do uniesienia ramion i łopatek, a następnie podciągnięcia brzucha.

Problemem dzieci jest też często oddychanie przez usta, którego nie wolno bagatelizować. Może on wynikać z niskiego napięcia mięśniowego, alergii, niedrożności nosa, długiego karmienia z butelki (powyżej 18. miesiąca życia) lub złych nawyków (takich jak ssanie kciuka lub smoczka).

Dlaczego warto stosować składniki naturalne w trakcie infekcji dróg oddechowych?
Dlaczego warto stosować składniki naturalne w trakcie infekcji dróg oddechowych?

Artykuł sponsorowany Moc ziół znana jest od zarania dziejów. Ich prozdrowotne właściwości w ostatnim

przeczytaj artykuł

Najczęściej problem daje się zauważyć nocą lub gdy dziecko jest skupione, np. na słuchaniu czytanej książki. Spójrzmy wtedy na naszą pociechę i sprawdźmy, czy prawidłowo oddycha.

Sygnałem alarmowym są też:

  • wady zgryzu (krzywe zęby),
  • seplenienie,
  • częste infekcje (zwłaszcza przeziębienia i stany zapalne gardła)
  • podkrążone oczy,
  • popękane i suche usta,
  • zapadnięte policzki.

4. Oddychanie przez usta – skutki

Skutki oddychania przez usta są bardzo poważne i mają znaczący wpływ na rozwój najmłodszych. Jeśli układ nerwowy jest niewystarczająco dotleniony, może to powodować zaburzenia koncentracji uwagi i zwiększoną męczliwość, a to prosta droga do trudności w nauce.

Może też dojść do powstania lub utrwalenia wad wymowy oraz zwiększenia częstotliwości infekcji. Wyższe jest tez ryzyko wad postawy, bo problemy z oddychaniem przez nos skutkują osłabieniem mięśni klatki piersiowej.

5. Jak nauczyć dziecko oddychać przez nos?

Kiedy pojawia się problem z oddychaniem przez nos, trzeba działać. Warto zgłosić się na konsultację do logopedy, który podpowie, jak ćwiczyć oddech i pokaże odpowiedni zestaw ćwiczeń. Ważna jest też konsultacja z laryngologiem, który rozpozna, czy dziecko nie ma przerostu trzeciego migdałka lub krzywej przegrody nosowej, co może znacząco utrudnić prawidłowe oddychanie nosem.

**Ćwiczenia oddechowe – cele:

  • wyrobienie prawidłowego toru oddechowego,
  • wzmocnienie mięśni biorących udział w oddychaniu,
  • poszerzenie pojemności płuc.

Pamiętajmy też, że nauka oddychania powinna być dostosowana do wieku dziecka (najczęściej ma formę zabawy). Ważna jest systematyczność.

6. Ćwiczenia oddechowe – przykłady

O tym, jak nauczyć dziecko oddychać przez nos, warto porozmawiać ze specjalistą. Jest jednak kilka prostych ćwiczeń, które mogą pomóc skorygować tor oddechu. To choćby uwielbiane przez dzieci puszczanie baniek mydlanych. Zaangażujmy się we wspólną zabawę i zróbmy zawody, kto wypuści większą bańkę.

Możecie też zdmuchiwać krople deszczu z liści lub piłeczki albo chrupki z talerzyka lub stołu. Świetną zabawą jest też rozdmuchiwanie przez słomkę kaszy, ryżu lub grochu.

Prawidłowe oddychanie przez nos jest niezwykle ważne, a im szybciej rozpoczniemy z dzieckiem ćwiczyć, tym lepiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze