Prawidłowy masaż noworodka
Narodziny dziecka to przełomowy moment w życiu młodych rodziców. Wielu z nich zastanawia się, czy sprosta nowym obowiązkom i będzie potrafiło należycie obchodzić się z maleństwem. Kiedy już wrócicie z dzieckiem ze szpitala do domu, daj maluszkowi kilka dni na oswojenie się z nowym otoczeniem. Masaż możesz rozpocząć już w drugim tygodniu jego życia. Wówczas zdąży się przyzwyczaić do nowego miejsca i warunków.
1. Dlaczego masaż ciała jest ważny dla noworodka?
Młodzi rodzice mają zwykle wiele obaw związanych z pielęgnacją noworodka, ale przecież to instynkt podpowiada, jak dbać o takie maleństwo, aby nie zrobić mu krzywdy. Masaż maluszka ma duże znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego – uspokaja, relaksuje i odpręża. Dodatkową zaletą jest to, że pozwala nawiązać i wzmocnić więź między maleństwem a rodzicem.
Na tym jednak nie koniec korzyści z masowania. To sposób na łagodzenie bolesnych kolek, a także na zapobieganie napięciom mięśniowym. Podczas delikatnego masażu w ciele dziecka uwalnia się oksytocyna - hormon szczęścia, który ma również działanie przeciwbólowe i uspokajające.
Masowanie rozpocznij od delikatnego głaskania rąk i stóp – niech dziecko przyzwyczai się do dotyku. Pamiętaj, aby nie robić nic na siłę – jeżeli maluszek krzywi się, płacze i odpycha twoje ręce, to oznacza, że nie jest to czas na taki zabieg. Na rozpoczęcie masażu wybierz moment, w którym oboje będziecie spokojni i wypoczęci. Odpowiedni nastrój (możesz dodatkowo włączyć spokojną muzykę i przygasić światło) jest nawet bardziej istotny niż technika, zresztą szybko instynktownie zorientujesz się, co lubi dziecko.
2. Jak rozpocząć masaż noworodka?
Przed masażem zadbaj o prawidłową temperaturę w pomieszczeniu – w pokoju powinno być przynajmniej 24 stopnie Celsjusza. Przygotuj wcześniej niezbędne akcesoria: mleczko lub oliwkę, świeże ubranko i czystą pieluchę. Zdejmij biżuterię i dokładnie umyj ręce. Twoje dłonie powinny być ciepłe, aby nie wystraszyć dziecka zimnym dotykiem.
Pamiętaj, aby zachować odstęp czasowy pomiędzy ostatnim posiłkiem a masażem. Taki zabieg pielęgnacyjny wykonujemy po upływie przynajmniej 30 minut od karmienia piersią lub godzinę po podaniu mieszanki.
Masaż można wykonać na łóżku, przewijaku bądź innym wygodnym podłożu. Rozbierz dziecko, zdejmij mu także pieluszkę. Przystępując do masażu, weź odrobinę mleczka i rozgrzej je w dłoniach. Pamiętaj, że niemowlę ma bardzo wrażliwe ciało, dlatego masaż powinien być subtelny i delikatny.
Na początku ułóż maleństwo na plecach. Cały czas mów do niego i uśmiechaj się, aby wytworzyć aurę bezpieczeństwa. Masowanie rozpocznij od główki, następnie przesuwaj palce wzdłuż całego ciała, aż do stóp. Delikatnie wymasuj także rączki i nóżki (możesz przy tym wykonywać powolny rowerek bioderkami dziecka). Obserwuj przy tym cały czas reakcję swojej pociechy. Nie wykonuj gwałtownych ruchów – to może wystraszyć dziecko. Kiedy widzisz, że maluszek jest niespokojny i próbuje oswobodzić się z dotyku, po prostu zaprzestań masażu.
Kolejnym krokiem jest masaż pleców. Przełóż dziecko na brzuszek. Zacznij od powolnego masażu ramion, przesuwając dłonie po plecach w dół. Delikatnie dotykaj nóżek, stópek i paluszków. Ten typ masażu wykonujemy zwykle przez chwilę – jeśli noworodek nie podnosi jeszcze główki, pewnie nie zechce za długo leżeć na brzuszku, ponieważ to ogranicza jego pole widzenia.
3. Ile powinien trwać masaż noworodka?
Na koniec połóż niemowlę z powrotem na plecy. Teraz czas na wykonanie jeszcze raz masażu całego ciała. Obserwuj reakcję swojego dziecka. Jeżeli jest zrelaksowane i zadowolone, kontynuuj zabieg – delikatnie masuj szyję, ramiona, brzuszek i nóżki.
O tym, ile powinien trwać taki masaż, powie ci dziecko. Z czasem samo zacznie się wiercić i krzywić, a to jest znak dla ciebie, że pora kończyć masowanie. Wtedy weź na ręce pociechę, przytul ją, pocałuj w główkę i delikatnie przesuwaj dłonie po jej plecach. Dotyk rodzica daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ponadto rozwija u niego świadomość ciała i przynosi ulgę przy bólach, np. w trakcie kolki. Masaż noworodka to także dodatkowa korzyść dla młodej mamy – wyzwala w niej ciepło i instynkt macierzyński. Poza tym niesamowicie wzmacnia więź rodziców z dzieckiem.