Trwa ładowanie...

Prawidłowe karmienie niemowlaka

Avatar placeholder
Iwona Szadkowska 24.05.2017 14:02
Prawidłowe karmienie niemowlaka
Prawidłowe karmienie niemowlaka

Decyzja, co podajemy dziecku do jedzenia, zależy tylko od rodziców. Tylko od nich zależy również prawidłowy rozwój niemowląt, a następnie starszych dzieci oraz to, czy dziecko w przyszłości będzie miało problemy z cukrzycą lub niedobory niektórych składników odżywczych. Jak zatem prawidłowo karmić niemowlęta, aby rosły zdrowe?

spis treści

1. Karmienie piersią

Pierwszym etapem prawidłowego karmienie niemowląt jest karmienie piersią. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przez przynajmniej pierwsze pół roku życia dziecka. Mleko matki dostarcza niemowlętom niezbędnych węglowodanów, białka, witamin, tłuszczów i przeciwciał. Wszystko dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka.

Mleko matki dostarcza wszystkich niezbędnych składników
Mleko matki dostarcza wszystkich niezbędnych składników (123RF)
Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Według specjalistów karmienie piersią zmniejsza ryzyko:

cukrzycy;

• niedoborów żelaza;

• infekcji uszu;

zaparć;

biegunki;

• chorób skóry;

otyłości;

• nadciśnienia.

Korzyściami dla matki karmiącej piersią jest niewątpliwie łatwiejsze zrzucenie zbędnych kilogramów po ciąży, większa więź z dzieckiem, oszczędność dla domowego budżetu i mniejsze ryzyko krwawienia poporodowego. Co więcej, matki karmiące piersią mają więcej czasu dla dziecka. Nie muszą bowiem martwić się o czyszczenie butelek, przygotowywanie mieszanki mleka modyfikowanego i jego podgrzewanie.

Złote zasady dla karmiących piersią
Złote zasady dla karmiących piersią [8 zdjęć]

Bezpośrednio po porodzie w organizmie kobiety rozpoczyna się okres laktacji, który umożliwia karmienie

zobacz galerię

2. Karmienie mlekiem modyfikowanym

Niestety, nie zawsze mamy tę możliwość, aby karmić mlekiem naturalnym. Niektóre kobiety ze względu na stan zdrowia nie mogą karmić piersią. Pozostaje wówczas mleko modyfikowane i podawanie pokarmu butelką. Głównymi przeciwwskazaniami do karmienia piersią są: gruźlica, wirus HIV, AIDS, choroby psychiczne, opryszczka na piersiach, zapalenie nerek i inne. Niekiedy również przeciwwskazania do karmienia piersią leżą po stronie dziecka. Są nimi: rozszczepione podniebienie, wcześniactwo, brak odruchu ssania.

Musisz to wiedzieć

3. Karmienie małych dzieci

Kiedy dziecko kończy 6. miesiąc życia, możemy zaczynać wprowadzanie stałych pokarmów. Dobrze jednak, aby wprowadzać je stopniowo i w małych ilościach – na początek po jednej łyżeczce. Dzięki temu możemy obserwować reakcję dziecka na alergię spowodowaną danym produktem. Kolejny składnik można wprowadzić po około tygodniu od pierwszego. W tym także czasie dobrze jest podawać dzieciom nowe pokarmy łyżeczką, aby powoli – do pierwszego roku – odzwyczaić niemowlęta od smoczka i karmienia piersią. Przepisy dla rocznego dziecka powinny zawierać produkty pełnowartościowe i zdrowe. Istotne w diecie są warzywa, owoce, produkty bogate w białko, wapń, potas i witaminy. Dzięki temu maluch od najmłodszych lat uczy się zdrowo odżywiać i w przyszłości nie będzie miał problemów z nadwagą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze