Pracownicy żłobka zmienili imię dziecku. Podobno mieli powód
Pewna mama dowiedziała się, że pracownicy żłobka nie zwracają się do jej córki po imieniu. Personel uznał, że dziewczynka nosi zbyt trudne do wymówienia imię i postanowił je nieco zmienić. Kobieta była wściekła.
1. Personel żłobka zmienił imię dziecka
Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, która często budzi wiele emocji. Niektórzy rodzice poszukują imion zgodnych z panującą modą, inni odwołują się do rodzinnych tradycji lub religii. Są też tacy, którzy chcą, by ich dziecko nosiło imię rzadkie i oryginalne.
Portal thesun.co.uk opisał historię matki, która nadała dziecku wyjątkowe imię.
Paris jest Maoryską. To autochtoniczna grupa etniczna wywodząca się z Nowej Zelandii. Kobieta chciała nadać córce tradycyjne imię. Nazwała swoją pociechę Mahinarangi.
Wtedy jeszcze nie wiedziała, że będzie musiała walczyć o to, aby właśnie w ten sposób inni zwracali się do jej dziecka. Okazało się bowiem, że pracownicy żłobka uznali, że dziewczynka nosi zbyt trudne do wymówienia imię i postanowili zmodyfikować. Nazwali dziecko Rangi.
Paris była wściekła, gdy dowiedziała się, że jej córka nie jest nazywana po imieniu. Kobieta wyraziła swoją dezaprobatę na Facebooku, a o sprawie poinformowała także nowozelandzki dziennik "NZ Herald".
"Czy możesz sobie wyobrazić, że twoje dziecko jest zbyt zawstydzone, aby wypowiedzieć swoje imię, ponieważ ludzie nie podejmują przyzwoitego wysiłku, aby je poprawnie wymówić?" - napisała.
Mama dziewczynki zapewniła, że nie dopuści do tego, by jej córka wstydziła się swojego imienia i ukrywała jego pełną formę przed znajomymi. Zaznaczyła, że chce wpoić pociesze miłość i szacunek do maoryskiego dziedzictwa. Jej zdaniem imię dziewczynki nie powinno być w żaden sposób zdrabniane, ponieważ ma konkretne znaczenie - "księżyc na niebie".
Do sprawy odnieśli się również pracownicy żłobka. Wyjaśnili, że skrócenie imienia dziecka nie było fanaberią opiekunów, a koniecznością. Powód? Rówieśnicy dziewczynki nie umieli wymówić pełnej formy imienia i naśmiewali się z niej.
2. Jakie imię można nadać dziecku?
W Polsce wybór imienia dla pociechy należy wyłącznie do opiekunów prawnych. Jednak kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, gdyż jego zadaniem jest zadbanie o to, by było ono zgodne z przepisami. Maluch nie może dostać imienia, które jest nieprzyzwoite lub obraźliwe. Listę tzw. imion niezalecanych można zaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.
Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się m.in. imion:
- pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,
- o pisowni archaicznej,
- zawierających błędy ortograficzne,
- zdrobniałych,
- brzmiących zabawnie,
- przywodzących negatywne skojarzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl