Trwa ładowanie...

Powrót dzieci klas I-III do szkół. Zostały opracowane wytyczne obowiązujące od 18 stycznia

Ferie zimowe, które w tym roku wyjątkowo odbyły się we wszystkich województwach w tym samym czasie, właśnie dobiegły końca. W poniedziałek 18 stycznia uczniowie wrócili do nauki. Jednak tylko klasy I-III szkół podstawowych będą mogły uczyć się stacjonarnie. MEN opublikowało wytyczne dotyczące powrotu dzieci do szkół.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

spis treści

1. Powrót dzieci do szkół

Uczniowie wrócili do nauki. By powrót najmłodszych dzieci do szkół był bezpieczny zarówno dla nich, jak i dla wszystkich pracowników placówek, konieczne będzie przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

W tym celu zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny szczegółowe wytyczne. Na stronie gov.pl można przeczytać, jakie warunki muszą spełnić szkoły i uczęszczający do nich uczniowie.

Obostrzenia w szkołach
Obostrzenia w szkołach (EastNews)

"Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.

Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa".

2. Ograniczenie kontaktu w szkołach

Zasady bezpieczeństwa opracowane przez specjalistów, mają ograniczyć kontakt między uczniami różnych klas do minimum. W związku z tym klasy mogą przebywać jedynie w wyznaczonej i stałej sali.

Do danej grupy dzieci będą przydzieleni ci sami nauczyciele, nieprowadzący zajęć w innych klasach, a dzieci nie będą miały możliwości kontaktowania się z osobami spoza klasy. Ponadto będą obowiązywać ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Ministerstwo przypomina, że "należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.