Trwa ładowanie...

Wielki powrót do korzeni. Najpopularniejsze imię 2024 roku

Avatar placeholder
02.05.2024 19:44
Powrót do korzeni. Najpopularniejsze imię 2024 roku
Powrót do korzeni. Najpopularniejsze imię 2024 roku (East News)

Zbliża się dopiero połowa 2024 roku, a my już możemy zgadywać, które z imion zrobi w tym roku prawdziwą furorę i już teraz jest na prostej drodze do zostania najpopularniejszym.

spis treści

1. Najpopularniejsze imię żeńskie 2024 roku

Ogólnopolskie dane o najpopularniejszych imionach nadawanych w poszczególnych województwach są publikowane co roku w styczniu na rządowej stronie. Nie wiemy, jakie imię w tym roku cieszy się największym powodzeniem w całej Polsce.

Jak pisze "Gazeta Krakowska", w I kwartale 2024 roku Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie najczęściej rejestrował dziewczynki o imieniu Oliwia (48), Laura (49), Maja (51), Emilia (55), Alicja (55), Zofia (58), Zuzanna (58), Julia (60). Jak na razie na prowadzeniu jest Hanna (66).

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Imię Hanna

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Hanna to imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako "pełna wdzięku, łaski" lub po prostu "łaska".

Forma Hannah jest samodzielnym imieniem, jednak w czasach nowożytnych w różnych rejonach świata pojawia się jako skrócona forma Anna wraz z formami pochodnymi: Anita, Aneta, Annika. Najstarsza wzmianka o tym imieniu w Polsce pochodzi z 1311 roku. Kolejny okres popularności przypada na lata 50. XX wieku i ostatnie lata.

Hanna w ubiegłorocznym zestawieniu zdobyła czwarte miejsce. Dziewczynkom w 2023 roku najchętniej nadawano imię Zofia. Rodzice wybrali je aż 4968 razy.

3. Urzędnik może wybrać za rodziców

Przypomnijmy, że rodzice mają przy rejestracji narodzin i imienia dziecka w urzędzie stanu cywilnego czas odgrywa kluczową rolę. Rodzice i opiekunowie prawni mają 21 dni od daty wydania karty urodzenia.

A co jeśli tego nie zrobią? Wtedy kierownik urzędu stanu cywilnego sam dokonuje rejestracji noworodka i nadaje mu imię. Dlatego lepiej się spieszyć, aby uniknąć takich sytuacji.

Rejestrację narodzin dziecka można wykonać przez internet lub w urzędzie stanu cywilnego. Drugi przypadek wymaga posiadania cyfrowego dowodu lub profilu zaufanego.

Do zarejestrowania urodzenia dziecka w urzędie potrzebna będzie karta urodzenia dziecka, którą otrzymuje się w szpitalu. Narodziny dziecka może zgłosić rodzic, opiekun prawny lub osoba uprawniona notarialnie.

Procedura nie zajmuje dużo czasu. Urzędnik sporządzi protokół z danymi rodziców i noworodka. Po sprawdzeniu i podpisaniu danych następuje rejestracja, zameldowanie i przekazanie indywidualnego numeru PESEL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze