Wielki powrót do korzeni. Najpopularniejsze imię 2024 roku
Zbliża się dopiero połowa 2024 roku, a my już możemy zgadywać, które z imion zrobi w tym roku prawdziwą furorę i już teraz jest na prostej drodze do zostania najpopularniejszym.
1. Najpopularniejsze imię żeńskie 2024 roku
Ogólnopolskie dane o najpopularniejszych imionach nadawanych w poszczególnych województwach są publikowane co roku w styczniu na rządowej stronie. Nie wiemy, jakie imię w tym roku cieszy się największym powodzeniem w całej Polsce.
Jak pisze "Gazeta Krakowska", w I kwartale 2024 roku Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie najczęściej rejestrował dziewczynki o imieniu Oliwia (48), Laura (49), Maja (51), Emilia (55), Alicja (55), Zofia (58), Zuzanna (58), Julia (60). Jak na razie na prowadzeniu jest Hanna (66).
2. Imię Hanna
Hanna to imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako "pełna wdzięku, łaski" lub po prostu "łaska".
Forma Hannah jest samodzielnym imieniem, jednak w czasach nowożytnych w różnych rejonach świata pojawia się jako skrócona forma Anna wraz z formami pochodnymi: Anita, Aneta, Annika. Najstarsza wzmianka o tym imieniu w Polsce pochodzi z 1311 roku. Kolejny okres popularności przypada na lata 50. XX wieku i ostatnie lata.
Hanna w ubiegłorocznym zestawieniu zdobyła czwarte miejsce. Dziewczynkom w 2023 roku najchętniej nadawano imię Zofia. Rodzice wybrali je aż 4968 razy.
3. Urzędnik może wybrać za rodziców
Przypomnijmy, że rodzice mają przy rejestracji narodzin i imienia dziecka w urzędzie stanu cywilnego czas odgrywa kluczową rolę. Rodzice i opiekunowie prawni mają 21 dni od daty wydania karty urodzenia.
A co jeśli tego nie zrobią? Wtedy kierownik urzędu stanu cywilnego sam dokonuje rejestracji noworodka i nadaje mu imię. Dlatego lepiej się spieszyć, aby uniknąć takich sytuacji.
Rejestrację narodzin dziecka można wykonać przez internet lub w urzędzie stanu cywilnego. Drugi przypadek wymaga posiadania cyfrowego dowodu lub profilu zaufanego.
Do zarejestrowania urodzenia dziecka w urzędie potrzebna będzie karta urodzenia dziecka, którą otrzymuje się w szpitalu. Narodziny dziecka może zgłosić rodzic, opiekun prawny lub osoba uprawniona notarialnie.
Procedura nie zajmuje dużo czasu. Urzędnik sporządzi protokół z danymi rodziców i noworodka. Po sprawdzeniu i podpisaniu danych następuje rejestracja, zameldowanie i przekazanie indywidualnego numeru PESEL.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl