"Imiona starców". Niektórym może zrobić się przykro
Kiedy myślimy o imionach seniorów, do głowy przychodzą nam: Zdzisław, Władysława, Henryk czy Mieczysław. W naszych głowach to typowe imiona dziadków, babć, starszych ciotek i wujków. Tymczasem dzieci postrzegają tę kwestię zupełnie inaczej. Im zupełnie inne imiona kojarzą się ze starszymi osobami.
1. Różnica pokoleń
Każde pokolenie rządzi się swoimi prawami. W każdym dziesięcioleciu inne imiona biją rekordy popularności. Trendy w nadawaniu imion są zmienne i jest to całkowicie naturalne. Czasem jednak trudno zaakceptować fakt, że imiona, które nie tak dawno spotykaliśmy na każdym kroku, dziś odchodzą do lamusa i potrafią być postrzegane jako staromodne. Tym bardziej że wraz z nimi wracają wspomnienia pięknych i beztroskich czasów.
Takiej sytuacji doświadczyła pewna tiktokerka, którą córka uświadomiła, w jaki sposób młode pokolenie postrzega imiona rodziców.
- Córka powiedziała mi, że imiona Ashley lub Amanda, albo moje imię - Amber, są imionami starych ludzi - mówi kobieta, która publikuje treści na profilu @ciaoamberc.
- Ashley zawsze będzie moją koleżanką z podstawówki, więc wydaje mi się, że to dziecięce imię, ale tak nie jest - dodaje zaskoczona. Jej córka dodała, że imiona, które wymieniła, kojarzą się młodzieży z nauczycielami, a ci - ich zdaniem - są przecież starsi.
@ciaoamberc #momlife #millennial #millennialsoftiktok #parenting ♬ original sound - Ciao AmberC
2. "Stare" imiona
Na pocieszenie dodajmy, że historia lubi jednak zataczać koło i imiona, które jeszcze niedawno kojarzyły się nam z seniorami, dziś usłyszeć można na placach zabaw. Przypomnijmy, iż aktualnie ogromną popularnością cieszą się takie imiona, jak: Zofia, Jan, Hanna, Franciszek, Stanisław czy Maria, czyli dokładnie te, które dla pokolenia dzisiejszych rodziców oznaczają imiona ich dziadków i pradziadków.
Niewykluczone więc, że imiona tzw. millenialsów - np. Agnieszka, Monika, Marlena, Marcin, Kamila, Marek, Arkadiusz, Konrad, Przemysław czy Radosław - wrócą kiedyś do łask. Tymczasem dzieci postrzegać je mogą jako te "dla starszych".
Aby lepiej to zobrazować, spójrzmy na dane liczbowe. Imię Aneta, które kiedyś było przecież tak bardzo często spotykane, w 2023 roku zostało nadane jedynie 31 razy. Imię Mariusz otrzymało w zeszłym roku tylko 45 małych Polaków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl