Trwa ładowanie...

Imię dla chłopca – czym się kierować przy wyborze, czy można je zmienić

Avatar placeholder
27.06.2019 07:39
Imię dla chłopca – czym się kierować przy wyborze, czy można je zmienić
Imię dla chłopca – czym się kierować przy wyborze, czy można je zmienić (123rf)

Wybór imienia dla dziecka to wbrew pozorom nie jest łatwe zadanie. Oprócz wyprawki dla noworodka, zakupu wózka czy łóżeczka imię jest to kwestia, o której rodzice myślą na długo przed porodem. Dlaczego imię dla chłopca jest tak ważne? Według psychologów to właśnie imię jest obrazem charakteru i osobowości dziecka, dlatego jest tak ważne, aby wybrać właściwie.

spis treści

1. Imię dla chłopca – czym się kierować przy wyborze

Dawniej uważano, że imię dla chłopca nie tylko zapewniało mu przychylność losu, ale również stanowiło ochronę przed złem, dodawało mu męstwa. Często imię dla chłopca było nadawane na cześć bohatera narodowego, ale też szukano imion wśród patronów, świętych, aby w ten sposób zapewnić dziecku ich przychylność podczas życia. W dzisiejszych czasach mało kto szuka symboliki w imieniu dla chłopca, ale kwestia jest nadal ważna, ponieważ imię zostaje z człowiekiem na całe życie.

Imię dla chłopca może być rodzinną pamiątką po pradziadku
Imię dla chłopca może być rodzinną pamiątką po pradziadku
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W niektórych rodzinach imię dla chłopca jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie. W ten sposób podkreśla się nie tylko ciągłość rodzinnej tradycji, ale nawet archaiczne imię dla chłopca może być w dzisiejszych czasach noszone z dumą. Rodzice często wychodzą naprzeciw rodzinnym tradycjom i chłopiec dostaje drugie imię, które nosił jego dziadek, a nawet pradziadek. Są rodzice zwracający dużą uwagę na znaczenie imienia, dlatego decydują się na imiona świętych, imiona biblijne chociaż nie są nowoczesne. Trzeba oczywiście pamiętać, że wybrane imię dla chłopca nie zapewni mu pozytywnych cech charakteru, ponieważ o tym decydować będzie między innymi wychowanie dziecka.

To też warto wiedzieć

Imię dla chłopca powinno pasować do nazwiska pod względem długości, jak i rytmu. Długie imię i długie nazwisko może nie brzmieć dobrze w pełnym zestawieniu, podobnie będzie przy długim imieniu i krótkim nazwisku. Warto się zastanowić nad imieniem z języka obcego, ponieważ nawet przy ładnie brzmiącym imieniu może być problem z dopasowaniem go do polsko brzmiącego nazwiska. Nie dajmy się również modzie na egzotyczne imiona czy imiona postaci z filmów, ponieważ moda przeminie, a nietypowe imię zostanie z maluchem być może na zawsze. Imię dla chłopca powinno mieć także kilka form, aby można było je odmieniać, w przypadku małego dziecko powinno mieć zdrobnienie.

Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców
Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców [6 zdjęć]

Nadawanie dzieciom imion takich, jakie noszą ich rodzice było niegdyś w dobrym tonie. Dzisiaj, gdy przytłaczającą

zobacz galerię

2. Imię dla chłopca – czy można je zmienić

Czy imię dla chłopca można zmienić już po zarejestrowaniu malucha? Oczywiście, że istnieje taka możliwość. Jednak jak przy każdej ważnej sprawie urzędowej należy mieć ważny powód chcąc dokonać takiej zmiany. Nie tylko imię może być zmienione, ponieważ także nazwisko przy właściwym uzasadnieniu może ulec zmianie. Ponieważ tego rodzaju zmiany wymagają pełnej dokumentacji i poświecenia swojego czasu urzędnikom decyzję o wyborze imienia należy podejmować kierując się między innymi rozsądkiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze