Urzędnik może nadać imię dziecku. Warto się pośpieszyć
Informację o narodzinach dziecka trzeba zgłosić do urzędu stanu cywilnego. Tam następuje rejestracja oraz nadanie numeru PESEL. Ważne, aby nie zwlekać zbyt długo. W przeciwnym razie urzędnik sam wybierze imię dla naszego dziecka.
1. Co załatwić po narodzinach dziecka?
Pierwsza rzecz, o jakiej powinniśmy pamiętać, torejestracja narodzin dziecka. Można to zrobić osobiście w urzędzie stanu cywilnego lub drogą internetową. W drugim przypadku konieczne jest posiadanie e-dowodu bądź profilu zaufanego. Aby zarejestrować narodziny malucha w urzędzie, potrzebna nam będzie karta urodzenia dziecka, którą dostaniemy w szpitalu. Jej przekazaniem zajmuje się zazwyczaj osoba, która odbierała poród.
Narodziny dziecka zarejestrować może rodzic lub opiekun prawny, ewentualnie pełnomocnik. Warunkiem jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych lub pełnomocnictwa. Jeśli ojciec nie ma ślubu z matką dziecka, to konieczne jest złożenie oświadczenia o uznaniu ojcostwa.
Jak wygląda proces rejestracji narodzin dziecka? Formalności nie trwają zbyt długo. Urzędnik tworzy protokół, w którym umieszczone zostaną dane rodziców oraz noworodka. Po sprawdzeniu danych i podpisaniu go następuje rejestracja, zameldowanie, a także przekazanie indywidualnego numeru PESEL.
2. Urzędnik może nadać imię dziecku
W przypadku rejestrowania narodzin dziecka bardzo ważny jest czas. Rodzice mają na 21 dni - licząc od momentu wystawienia karty urodzenia.
Co się dzieje, jeśli mama lub tata tego nie zrobią? Kierownik urzędu stanu cywilnego sam rejestruje noworodka i nadaje mu imię. Lepiej więc się pospieszyć, by uniknąć takich sytuacji.
Co w przypadku dziecka, które urodziło się martwe? Wszystko zależy od tego, czy lekarz był w stanie określić jego płeć. Jeśli było to możliwe, karta martwego urodzenia trafia do urzędników. Po otrzymaniu karty martwego dziecka rodzic powinien zgłosić się do urzędu w ciągu trzech dni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl