Trwa ładowanie...

Poszła z synem do dentysty. "Jak zobaczyłam paragon, zaniemówiłam!"

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 10.12.2021 13:46
Poszła z synem do dentysty. "Jak zobaczyłam paragon, zaniemówiłam!"
Poszła z synem do dentysty. "Jak zobaczyłam paragon, zaniemówiłam!" (East News)

Trzyletni chłopiec z Ożarowa skarżył się na ból zęba. Jego mama uznała sprawę za pilną i postanowiła zabrać go do prywatnej placówki stomatologicznej. Maluch nie był zachwycony wizytą, za co, jak się później okazało, mama musiała dodatkowo zapłacić. Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

spis treści

1. Szokujący rachunek u dentysty dziecięcego

System opieki zdrowotnej w Polsce od dziesięcioleci był zaniedbywany przez kolejne rządy. Spowodowało to szybki rozwój prywatnych placówek medycznych, w których na zabieg nie trzeba czekać kilka lat. Niestety to kosztuje, o czym można się boleśnie przekonać, choćby w gabinecie stomatologicznym.

Pewna młoda mama napisała emocjonalny post na Facebooku, w którym pokazała paragon za zabieg dentystyczny jej trzyletniego synka. Chłopiec nie był zachwycony perspektywą borowania, za co jak się później okazało, mama musiała dodatkowo zapłacić.

Zobacz film: "5 powodów, dla których warto odstawić biały chleb"

"Świat jest chory… Byłam dziś z synem u dentysty w Ożarowie i gdy pani powiedziała mi ile mam zapłacić, opadły mi ręce! Jak zobaczyłam paragon, zaniemówiłam! "Dopłata do dzieci niewspółpracujących" 100 zł!!! Na koniec powiem tylko tyle: szkoda, że mój syn z bólem zęba nie współpracował… I to się nazywa stomatolog dziecięcy z podejściem" – napisała wzburzona mama.

2. Kiedy należy iść z dzieckiem do dentysty?

Wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego (pedodonty) należy wykonywać już od wyrżnięcia pierwszego zęba. Nie należy czekać do momentu, gdy pojawi się problem, ponieważ zęby mleczne są bardzo podatne na pojawienie się i rozwój próchnicy.

- Ze względu na to, że próchnica w zębach mlecznych rozwija się bardzo szybko, zaleca się kontrolę co trzy, cztery miesiące – mówi w rozmowie z WP Parenting mgr Ewą Gołąb, higienistka stomatologiczna.

Czym się różni stomatolog od pedodonty? Ten drugi jest wyspecjalizowany w leczeniu i profilaktyce zębów dzieci, które znacznie różnią się od uzębienia dorosłych. Wiąże się to ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia.

Ponadto dzieci wymagają innego podejścia w gabinecie dentystycznym. Pedodonta powinien być cierpliwy, empatyczny, mieć umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu z maluchami.

Maluch u dentysty
Maluch u dentysty (GettyImages)

3. Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Dlatego też tak szokujące jest nakładanie dodatkowej opłaty za dziecko, które nie chce współpracować. To jasne, że maluszek będzie bał się nowego otoczenia, jego charakterystycznego zapachu i sterylnych warunków. Również sam stomatolog i jego oprzyrządowanie może wzbudzać strach w dziecku.

- Aby odpowiednio przygotować dziecko do wizyty, rodzic powinien dla dobrego przykładu regularnie dbać o higienę i chodzić do dentysty na kontrolę. Dzięki temu dla dziecka będzie to czymś naturalnym – mówi specjalistka. - Dobrze jest w domu poćwiczyć otwieranie buzi, na przykład w formie zabawy w dentystę – dodaje.

Jak tłumaczy, przed każdą wizytą należy przede wszystkim z dzieckiem rozmawiać. Dziecko musi jasno wiedzieć gdzie i po co idzie oraz jak będzie wyglądać wizyta.

- Skuteczną metodą oswajania dziecka z dentystą są wizyty adaptacyjne, na których maluch poznaje lekarza, ogląda gabinet, może dotknąć sprzętów, pojeździć w górę i w dół na fotelu – mówi specjalistka. - Jeśli na pierwszej wizycie dziecko się wstydzi i nie chce otworzyć buzi, nie wolno go do tego zmuszać. Z pewnością będzie chciało przyjść na kolejną wizytę, żeby pokazać zęby – podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze