Trwa ładowanie...

Postawiła córkę do kąta. Oto co zrobiła 3-latka

Avatar placeholder
01.04.2023 15:58
Kazała jej iść do kąta. Dziewczynka stała tak długo, że zasnęła
Kazała jej iść do kąta. Dziewczynka stała tak długo, że zasnęła (TikTok)

By ukrócić niepożądane lub niebezpieczne zachowania dziecka, dorośli sięgają po kary. W ten sposób chcą pokazać, co jest złe i szkodliwe. Niestety nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Przekonała się o tym mama pewnej dziewczynki, którą wymierzona kara tak znudziła, że zasnęła.

spis treści
Stosowanie kar wobec dzieci
Stosowanie kar wobec dzieci (GettyImages)

1. Stała tak długo, że zasnęła

Kiedy jedna z córek Judith Rose narozrabiała, jej mama postanowiła ukarać kilkulatkę i kazała jej iść do kąta. Po chwili jednak dziewczynka była tak znużona, że usnęła na stojąco, a rozbawiona mama postanowiła to nagrać.

Nie spodziewała się jednak, że udostępniając filmik na TikToku, narazi się na falę hejtu. To, co sama uznała za śmieszne, wywołało burzę wśród użytkowników.

Niektórzy stwierdzili, że kobieta nadużyła władzy rodzicielskiej, karząc dziecko, które słaniało się na nogach, inni zaś bronili tej metody wychowawczej.

"Czyli według niektórych matek nie wolno nam nawet dawać dzieciom kary?",

"Dzieci potrzebują dyscypliny, nie widzę nic złego w karach",

"Możesz być łagodnym rodzicem i korzystać z systemu kar. To zależy tylko od podejścia" – pisali użytkownicy.

@judithrose25

##fyp ##funny ##viral_videos

♬ Pennies From Heaven - Remastered - Louis Prima

2. Kary w wychowaniu

Należy pamiętać, że główną zasadą stosowania kar wobec dzieci jest uświadomienie im związku między czynem, a jego konsekwencjami. Maluch musi wiedzieć, co było powodem jego ukarania, w innym wypadku może poczuć się skrzywdzony.

- Kara stawia rodzica w trudnej sytuacji i wcale nie rozwiązuje problemów, a wręcz doprowadza do ich eskalacji. W dzisiejszych czasach, kiedy większość rodziców jest zabiegana i mocno zapracowana, można zaobserwować, że coraz więcej z nich oczekuje już od bardzo małych dzieci natychmiastowego posłuszeństwa. Kiedy dzieje się odwrotnie, uciekają się do grożenia: "jeśli nie przestaniesz biegać, dostaniesz klapsa", bądź innych form karania – powiedziała psycholog Violetta Kruczkowska, prezeska Fundacji "Wychowanie Bez Porażek".

Zobacz film: "Suche i wtórne utonięcia"

W rozmowie z WP Parenting tłumaczy, że kara jest dla dziecka upokorzeniem. Wywołuje w nim gniew, frustrację, rozgoryczenie, często też opór i bunt. W efekcie może to znacząco wpłynąć na jego poczucie godności i własnej wartości.

- Wszelkie próby wpłynięcia na zachowanie dziecka za pomocą karania, to nadużywanie władzy rodzicielskiej. Takie traktowanie nie rozwija w dzieciach samodyscypliny. Fizyczna i psychiczna gwałtowność rodziców uczy je od najmłodszych lat, że jest to odpowiednie i uznawane zachowanie w stosunkach międzyludzkich. Uczy, że silniejszy ma rację, że przemoc wobec tych, których kochamy, jest dopuszczalna i uzasadniona. A jeśli nie możesz dostać tego, co chcesz, walcz o to. Kara wywołuje agresję – dodaje.

Chcąc stosować kary w wychowaniu, należy wytyczyć i jasno określić granice oraz pamiętać o jednomyślności rodziców. Ponadto stosując kary, nie wolno zapominać o nagrodach, które kształtują prawidłowe, pożądane przez rodziców postawy, a co więcej są zazwyczaj bardziej skuteczne niż kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze