Zapomina słowa po przeczytaniu książki. Dziewczynka cierpi na rzadką chorobę

Serena Jacques bardzo lubi się uczyć. Ma osiem lat i czytanie książek sprawia jej niebywałą radość. Niestety, dziewczynka cierpi na rzadką chorobę, która powoduje, że zapomina słowa tuż po przeczytaniu bajki i za każdym razem musi się ich uczyć ponownie.

Mikrodelecja 2p25.3 – schorzenie genetyczne, na które cierpi ośmiolatka, nie ma powszechnie stosowanej nazwy. Jest bardzo rzadkim zaburzeniem w obrębie chromosomów. Winny temu jest prawdopodobnie nieprawidłowo zbudowany gen MYT1L.

Polecane wideo:

Zaburzenia genetyczne powodują, że dziewczynka cierpi na krótkotrwałą utratę pamięci. Najbardziej widoczne jest to podczas czytania książek. Serena potrafi nauczyć się słów zawartych w bajce, pamięta je, gdy przewraca strony książki, ale niestety, po przeczytaniu całej lektury, zapomina je. Przy kolejnym czytaniu musi uczyć się tych słów od nowa.

A to nie wszystko – Serena boryka się też z trudnościami językowymi, jej zasób słownictwa nie rozwija się, a to prowadzi do trudnościach w porozumiewaniu. Mama Sereny, Jeni Jacques-Williams, martwi się również, że jej córka nie odczuwa niebezpieczeństwa i jest zbyt przyjazna nawet w stosunku do obcych ludzi.

Ośmiolatka nie ma także poczucia czasu i nie potrafi używać go w wypowiedzi. Wpływa to również na jej psychikę i intelekt. Lekarze stwierdzili, że inteligencja dziewczynki zatrzymała się na poziomie 5-letniego dziecka.

Mikrodelecja 2p25.3 jest bardzo rzadkim schorzeniem genetycznym - tak niecodziennym, że wynalezienie lekarstwa graniczy z cudem, a zdiagnozowanie zajmuje najczęściej kilka lat. Tak było też w przypadku Sereny. Mama dziewczynki pierwsze oznaki braków w rozwoju zauważała już wcześniej, jednak lekarze postawili diagnozę dopiero w 2015 roku.

Aby dać jej szansę na rozwój, rodzice postanowili posłać ją do szkoły „normalnym trybem”. Pierwszą klasę Serena przeszła, jednak w drugiej – właśnie ze względu na swój stan – została na drugi rok. W tym czasie jej młodsza o dwa lata siostra wyprzedziła ją z wieloma umiejętnościami szkolnymi.

Jak ośmiolatka sobie radzi? Kiedyś nie potrafiła wyjaśnić, co się z nią dzieje. Teraz mówi, że jej mózg nie działa prawidłowo i nie robi tego, co ona chce. Codziennie wieczorem prosi mamę o przeczytanie podręczników szkolnych, próbuje zapamiętywać historie i chce się uczyć.

W poszukiwaniu leczenia dla Sereny, jej mama skontaktowała się z organizacją charytatywną Unique, która szerzy wiedzę na temat zaburzeń chromosomowych. Wspólnie zbierają pieniądze na dalsze badania dziewczynki oraz akcje, które będą szerzyć wiedzę na ten temat.

  • Cieszę się, że wreszcie poznaliśmy diagnozę. Mimo że jest ona dla całej rodziny bardzo bolesna, ponieważ uświadomiliśmy sobie, że niektóre nasze plany i marzenia nigdy się nie spełnią. Staramy się jednak szukać rozwiązania – mówi mama Sereny.
Ewa Rycerz, 8 miesięcy temu

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia
Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

. Rozwój malucha w pierwszych latach jego życia jest niezwykle intensywny, dlatego warto go wspomagać już od kołyski. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki (...) . Szczególnie ważne w rozwoju układu nerwowego jest przebywanie...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nauka - problemy

Nauka - problemy

oraz zewnętrznych. Rodzice i nauczyciele mogą im przeciwdziałać albo próbować je eliminować, wspierając rozwój dziecka i dążąc do wzbudzania w nim motywacji do nauki.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

10 sposobów na lepszą koncentrację

10 sposobów na lepszą koncentrację

Zadbaj o odpowiednią ilość snu Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny,...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Pewność siebie u dziecka

Pewność siebie u dziecka

do osiągania ambitnych celów i rozwoju. Przekonania na swój temat kształtują się głównie w okresie wczesnego dzieciństwa i wynikają ze sposobu traktowania (...) jako indywidualną osobę, a nie tylko jako syna/córkę czy wykonawcę roli...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nerwica u dzieci

można wcześnie zaobserwować i dzięki temu szybciej podjąć działania, które zapobiegną rozwojowi choroby i pomogą dziecku powrócić do normalnego rozwoju

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Niewyspani uczniowie

Niewyspani uczniowie

Żaden chyba uczeń nie lubi wstawać rano do szkoły. Pierwsze godziny mijają na ziewaniu i próbie obudzenia się. To, co dla uczniów od wieków było oczywiste, teraz potwierdziła nauka. Kanadyjscy uczeni z Uniwersytetu McGilla przebadali ponad 30 tysięcy...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Depresja młodzieńcza

zewnętrznymi. Przez pewien czasu uważano, że **depresja u dzieci** nie może się rozwinąć, ponieważ ich rozwój poznawczy jest niewystarczający. Obecnie (...) intelektualnych, * Wagarowanie, * Niedbanie o wygląd, ...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Kształtowanie postaw uczniów

postawy. Każda składa się z trzech komponentów: * komponent intelektualny - czyli wiedza na temat obiektu postawy, * komponent emocjonalny (...) się trwałe i nietrwałe, które łatwo zmodyfikować, * złożoność postawy...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Problemy emocjonalne dziecka

Problemy emocjonalne dziecka

U siedmiolatka może pojawiać się czas pesymistycznego patrzenia na świat, wyrażającego się m.in. opinią „nikt mnie nie kocha".