Test moczu wykluczy raka prostaty -nowatorskie badanie już w Polsce

Na podstawie testu moczu urolodzy mogą wykryć raka prostaty. Tę nowatorską metodę stosuje się już w Polsce. Według danych z kraju, dziennie na ten typ nowotworu umiera dziesięciu mężczyzn.

- Badanie moczu, inaczej płynna biopsja prostaty, to badanie genetyczne. Polega na pomiarze w moczu ekspresji dwóch biomarkerów genetycznych.

Polecane wideo:

Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i dokładne. Jest w stanie wykluczyć obecność najbardziej agresywnych postaci raka prostat, z dokładnością 99, 6 proc. - tłumaczy dr Stefan W. Czarniecki, urolog z HIFU CLINIC, Centrum Leczenia Raka Prostaty, pierwszego ośrodka w tej części Europy w którym wykonano to badanie.

Dla kogo badanie?

Jakie nowotwory najczęściej atakują dzieci?

Rak to obok wypadków i zatruć jedna z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci. Każdego roku odnotowuje się w Polsce około 12 tysięcy nowych przypadków zachorowań....

Badanie zalecane jest mężczyznom z podwyższonym PSA lub po nieprawidłowym badaniu palpacyjnym gruczołu krokowego, u których istnieje podejrzenie bionowotworu prostaty i u których rozważane jest wykonanie pierwszej lub powtórnej biopsji gruboigłowej.

- Sporo jest takich mężczyzn, którzy mają nieprawidłowe wyniki badań, a dotychczasowe biopsje nie potwierdzają u nich raka prostaty - tłumaczy dr Czarniecki.

Inne metody leczenia raka prostaty

Do tej pory by wykryć raka prostaty stosowano metody tradycyjne. Jednym z nich jest badanie PSA z krwi (antygen prostaty, czyli białko wytwarzane przez komórki prostaty). Badać można także gruczoł przez urologa lub poddać się biopsji gruboigłowej prostaty.

W ostatnich latach w diagnostyce wykorzystuje się także wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty oraz wysoce czułe badanie 4KScore.

Biopsja gruboigłowa

Dr Czarniecki podkreśla, że biopsja gruboigłowa, to inwazyjne, nieprzyjemne obciążone ryzykiem wystąpienia powikłań, badanie.

- Wśród powikłań biopsji może wystąpić krwiomocz, pojawienie się krwi w stolcu, nasieniu. Objawy mogą utrzymywać się przez wiele tygodni po zabiegu. Ponadto, odnotowany jest wzrost przypadków zaburzenia erekcji, zatrzymania moczu wymagającego założenia cewnika. Może nawet dojść do sepsy – wyjaśnia lekarz.

Rocznie wykonuje się 14-15 tys. tego typu biopsji, ale tylko w 30 - 40 proc. potwierdzona jest obecność raka prostaty. W pozostałych przypadkach badanie jest fałszywie negatywne, nie wykryto nic niepokojącego, choć nowotwór występuje.

Wielu chętnych na test moczu

Pierwsze badanie wykonano 30 sierpnia br. Skorzystało z tej nowatorskiej metody już około 40 pacjentów. W kolejce czeka stu chorych. Tego typu zabiegi wykonuje się USA i w czterech krajach Europy Zachodniej.
 

W Polsce na razie metoda nie jest refundowana. Jej koszt to 1600 zł. W cenie zabiegu jest także usg jamy brzusznej i badanie urologiczne. - Cena wraz z popularnością metody będzie maleć - przyznaje lekarz.

Groźny i cichy zabójca

Rak prostaty to drugi, po raku płuc najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór. Dane liczbowe są przerażające.

Rocznie w Polsce odnotowuje się 8 tys. nowych przypadków, a umiera 4 tys. osób. Dziennie dziesięciu mężczyzn. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej. Od wielu lat związana z mediami, specjalizuje się w pisaniu reportaży. Pracę dziennikarską zaczęła w Tygodniku Lubelskim. Od 2008 pracowała w gazecie Moje Miasto Lublin, gdzie zajmowała się m.in. tematyką zdrowotną i społeczną, następnie z Polska Press, gdzie pisała teksty do wydania magazynowego. W abcZdrowie.pl od 2016 roku.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 2 tygodnie temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

, lub rodzice nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną (...) , dobrym rozwiązaniem może okazać się klub malucha...

Maluch

Maniaczka kąpieli

Maniaczka kąpieli

Niektóre dzieci nie znoszą się kąpać, inne - wręcz przeciwnie - trudno wyciągnąć z wanny. Do miłośniczek kąpieli należy mała Marysia, która uderzyła z tatą w poważną dyskusję, gdy ten zapragnął zakończyć wieczorną kąpiel. Zobaczcie, jakich argumentów...