Św. Katarzyny

Dzisiaj już mało kto pamięta o dawnym święcie obchodzonym w listopadowy czas. Chodzi o katarzynki - święto celebrowane w nocy z 24/25 listopada. W czasach pogańskich, w kalendarzu słowiańskim 24 listopad było to Święto Doli, podczas którego wróżono jaki los czeka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Zwyczaj wróżenia w okolicach dnia poświęconego świętej Katarzynie, czyli 25 listopada, został przejęty przez chrześcijan i obchodzony aż do XIX wieku. Święta ta jest uważana za patronkę kawalerów troszczących się o wybór dobrej żony. Katarzynki są pomyślane jako czas wróżb skierowanych do młodych chłopców.

Polecane wideo:

Zabawy na Katarzynki

Jak można uczcić z dziećmi dzień św. Katarzyny, tak by miło nawiązać w zabawach do dawnej tradycji?

Jednym ze sposobów jest wspólne robienie poduszeczek. Można je wykonać np. z bibuły, która jest wypełniana papierem. Rogi takiej poduszki można posklejać klejem. Na wierzchu poduszeczek warto ponaklejać ozdoby, wykonane np. z kolorowego papieru. Do tej części prac można zaangażować zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Po wykonaniu poduszeczek sporządzamy karteczki z imionami dziewczynek biorących udział w zabawie i wkładamy pod poduszki. Chłopcy losują, kto wyciągnie jakie imię. Druga część zabawy to robienie laurek dla dziewczynek, których imiona chłopcy wylosowali.

Innym sposobem na uczczenie w towarzystwie dzieci dnia św. Katarzyny są katarzynki wróżby, czyli zorganizowanie z maluchami zabaw podobnych do wróżb andrzejkowych związanych z bogactwem, pracą, podróżami i sympatiami do płci pięknej. Trzeba przygotować rekwizyty odnoszące się do różnych sytuacji: np. monety - symbol bogactwa, zboże - symbol dobrej pracy (tu mogą być dobre oceny w szkole), mapę - podróże, maskę karnawałową - udaną zabawę, słodycz - słodkie życie. Dajemy te rekwizyty pod kubek i robimy wróżby. Najpierw chłopcom a następnie dziewczynkom. Może być też pusty kubek, który oznacza, że żadnych wielkich zmian w życiu nie będzie.

Można też powróżyć sobie z liści. Na wodę wrzucają swój listek dziewczynki i jeden chłopiec. Ta, której listek podpłynie najbliżej, musi zatańczyć z chłopcem jakiś taniec. Zabawę katarzynki może zakończyć też konkurs na jedzenie sucharków. Chłopiec, który pierwszy zje sucharka, najszybciej się ożeni. I już wiadomo kogo można obwołać Panem Młodym!

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu
Ocena: 4.4

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Poród

Nova2 • ostatni post 2 tygodnie temu

1

Żylaki

~nikolani • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Kultura
Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.