Trwa ładowanie...

Lalki dla dzieci

Avatar placeholder
27.10.2017 13:13
Lalki dla dzieci
Lalki dla dzieci (Zdjęcie autorstwa Holly / CC BY-NC 2.0)

W sklepach pojawia się coraz więcej różnych rodzajów lalek dla dzieci, dlatego też wybranie idealnej zabawki dla dziewczynki lub chłopca może wydawać się nie lada wyzwaniem. Do wyboru mamy lalki mówiące, chodzące, a nawet siusiające. Na szczęście kupowanie zabawek nie jest tak skomplikowane jak wygląda. Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki – wiek dziecka i jego osobowość.

spis treści

1. Lalka dla chłopca

Twierdzenie, że chłopcy nie powinni i nie lubią bawić się lalkami mija się z prawdą. Tę formę zabawy upodobali sobie szczególnie malcy posiadający siostrę. Bezpodstawne jest również przekonanie, że chłopiec bawiący się lalkami najprawdopodobniej jest homoseksualistą lub jest mniej męski niż jego rówieśnicy. Podczas gdy zabawa lalkami nie jest wyznacznikiem orientacji seksualnej, chłopcu przyjemność sprawi zabawa innym rodzajem lalek niż dziewczynce. Po pierwsze, malec niechętnie sięgnie po lalki-niemowlaki, lalki z domku dla lalek, a czasem także po lalki przedstawiające dziewczynkę. Najprawdopodobniej faza zabawy lalkami u chłopca minie znacznie szybciej niż w przypadku dziewczynki – podczas gdy dziewczynka może praktykować tę formę rozrywki nawet do wczesnych lat nastoletnich, jej rówieśnik znajdzie inne zainteresowania. Najczęściej nie pozwoli również, aby nazywać jego zabawki „lalkami” – wystarczą „figurki” lub po prostu „zabawki” i wybierze te przedstawiające osoby płci męskiej.

Lalki dla dziecka
Lalki dla dziecka

W sklepach pojawia się coraz więcej różnych rodzajów lalek dla dzieci, dlatego też wybranie idealnej

zobacz galerię

2. Lalki dla dziecka a jego wiek

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Dziecko poniżej 3 roku życia jeszcze nie odgrywa scenek za pomocą lalek, dlatego w większości przypadków ucieszy się z lalki-przytulanki. Materiałowe lalki, które można wyprać w automacie są najlepszym prezentem dla malucha w tym wieku, ponieważ są trwałe i miękkie. Najczęściej włosy lalki nie wymagają czesania i nie spowodują zakrztuszenia się dziecka. Przed zakupem należy upewnić się, że konkretna zabawka nie zawiera części, które dziecko może odłamać i połknąć.

Dzieci powyżej 3 roku życia są wystarczająco duże, aby poradzić sobie z większą różnorodnością lalek. W wieku 3-6 lat maluchy szybko rozwijają zdolności motoryczne i kreatywność, więc na pewno ucieszą się z lalek, które można rozbierać i ubierać. Ważne jednak, aby lalka była wytrzymała, ponieważ dziecko będzie nosiło ją wszędzie ze sobą. Poza tym, maluch w tym przedziale wiekowym nie zatroszczy się o długie, kręcone włosy lalki, dlatego warto rozejrzeć się za zabawką, o którą nie trzeba nieustannie dbać. Podczas gdy w sklepach pojawia się coraz więcej lalek tańczących, mówiących i śpiewających, raczej nie zostaną one ulubioną zabawką dziecka, które woli samo zdecydować o tym, jakie czynności wykonywać będzie zabawka w danym momencie zabawy.

Zdolności motoryczne dziecka w wieku 6-7 lat są na tyle rozwinięte, aby umożliwić mu zabawę lalkami z długimi włosami i dodatkowymi akcesoriami. Najprawdopodobniej 7-letni chłopiec przestanie już interesować się lalkami i znajdzie inne hobby, podczas gdy dziewczynka w tym wieku wykaże ogromne zainteresowanie zabawami z lalką. Stanie się ona najlepszą przyjaciółką malucha, a jednocześnie ważnym czynnikiem w rozwijaniu poczucia własnej wartości dziecka. Barbie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów lalek, jednak udowodniono, że widok sylwetki niewielkiej zabawki może spowodować, że dziecko poczuje się „grube” lub „brzydkie”.

Posiadanie lalki Barbie nie znaczy, że dziecko narażone jest na wystąpienie zaburzeń odżywiania w późniejszym wieku, jednak warto zatroszczyć się, aby miało również inne zabawki. Dzieci często marzą o lalce, która wygląda tak, jak one – ma ten sam kolor włosów lub skóry. Posiadanie lalki, która przypomina wyglądem swoją posiadaczkę upewni dziecko w przekonaniu, że jest kochane i piękne, tak jak i jej zabawka. Z drugiej strony zabawa lalką reprezentującą inną narodowość poszerza horyzonty dziecka i propaguje tolerancję wśród najmłodszych.

3. Lalki dla dziecka a jego osobowość

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje lalek: lalki-niemowlaki, lalki typu Barbie i lalki przypominające małe dzieci. To, który rodzaj zabawek wybierze maluch zależy od jego osobowości. Jeżeli dziecko lubi dbać o innych ludzi/przedmioty lub matkować/dowodzić, najprawdopodobniej polubi lalkę-niemowlaka. Z drugiej strony, dziecko, które wolałoby spędzać czas z rówieśnikiem, czyli kimś podobnym do siebie, najpewniej wybierze trzeci typ lalek (preferowany również przez chłopców).

Lalki Barbie nie są odpowiednie dla małych dzieci, gdyż zawierają niewielkie części, które mogą zostać połknięte prze malucha. Dzieci starsze niż 7 lat często kolekcjonują takie lalki i tworzą „rodziny”. Na szczęście zabawki te są mniejsze i tańsze niż pozostałe typy lalek, dlatego można kupić więcej egzemplarzy, które nie zajmą dużo miejsca w pokoju dziecka. Rodzeństwo i przyjaciele chętnie bawią się lalkami Barbie i często dzielą się ubraniami i akcesoriami. Jest to świetna okazja do poznania związków międzyludzkich i stymulacji rozwoju społecznego.

Kolejnym czynnikiem związanym z osobowością dziecka jest wybór miękkiej lub twardej lalki. Te pierwsze są najlepsze dla małych dzieci, lecz niektóre maluchy powyżej 4 roku życia również wolą bawić się miękkimi zabawkami. Jednak ten typ lalek dla dziecka starszego jest rzadkością. Lalki winylowe są łatwo dostępne, jednak przed dokonaniem wyboru należy zastanowić się, czy dziecko chciałoby spać z lalką u boku – w ten sposób rodzic szybko podejmie właściwą decyzję.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze