Czy antykoncepcja hormonalna rzeczywiście może powodować raka?

Antykoncepcja hormonalna to od lat temat bardzo dyskusyjny. Z jednej strony to remedium na bolesne i uciążliwe dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym i endometriozą. Według lekarzy antykoncepcja hormonalna może też nie dopuścić do typowo kobiecych chorób ginekologicznych, takich jak rak jajnika czy zapalenie macicy.

Z drugiej jednak strony może – według niektórych – prowadzić do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi i jaskrę. Ostatnie ustalenia lekarzy dopisują na listę skutków ubocznych także zwiększenie szans na zachorowanie na jedną z rzadkich odmian raka mózgu. Czy naprawdę mamy się czego bać?

Polecane wideo:

Tabletka antykoncepcyjna a rak mózgu

Naukowcy opublikowali w British Medical Journal of Clinical Pharmacology wyniki badań przeprowadzonych na 2,5 tysiącach kobiet narodowości duńskiej w wieku od 15 do 49 lat. Wśród nich 317 cierpiało na jedną z odmian raka mózgu – glejaka. Ten rodzaj nowotworu jest bardzo rzadki w Danii. W Polsce nowotwory mózgu stanowią około 2% wszystkich występujących rodzajów raka, z kolei glejaki obejmują ok. 40% wszystkich nowotworów mózgu.

W oparciu o badania, naukowcy sformułowali wniosek, że kobiety, które kiedykolwiek stosowały antykoncepcję hormonalną, były 1,5 raza bardziej narażone na rozwój glejaków niż te, które nie stosowały pigułek antykoncepcyjnych. Ryzyko zwiększał też czas stosowania leków. U kobiet, które przyjmowały tabletki przez 5 lub więcej lat, rak mózgu występował dwukrotnie częściej niż u pozostałych.

Niepokojące minipigułki

Badania te obejmowały także kobiety przyjmujące tzw. minipigułki antykoncepcyjne. W ich przypadku, rozwój raka mózgu był dwukrotnie wyższy niż w przypadku kobiet stosujących pigułki kombinowane zawierające estrogen i progesteron.

Choć nie ma konkretnego argumentu na to, dlaczego minipigułki związane były z rakiem mózgu, naukowcy przypuszczają, że wpływ mogło mieć także BMI kobiet, ponieważ pigułki zawierające tylko progesteron przepisywane są najczęściej kobietom z nadwagą.

Realne zagrożenie?

Nie warto jednak wpadać w panikę, ponieważ badania i eksperymenty wskazały tylko na związek między stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych a wystąpieniem u kobiet glejaka. Badania nie są wystarczające, aby potwierdzić związek przyczynowo-skutkowy między antykoncepcją a chorobą. Według ginekologów i położnych korzyści z kontroli urodzeń nadal przeważają nawet nad potencjalnym ryzykiem.

Podwójne ryzyko zachorowań może przerażać, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę częstotliwość występowania glejaka, to ryzyko zachorowania jest bardzo niewielkie. Podsumowując, ostatnie badania nie kwestionują przyjmowania przez płeć piękną tabletek antykoncepcyjnych ani nie postulują zmiany dotychczas stosowanych zabezpieczeń przed ciążą.

Jeśli jednak przyjmowanie leków hormonalnych łączy się z jakimikolwiek innymi dolegliwościami, należy skonsultować się z ginekologiem. Ten z pewnością zleci szereg badań, które pozwolą nam na zniwelowanie naszych obaw.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Antykoncepcja
Antykoncepcja

Mity dotyczące antykoncepcji

Mity dotyczące antykoncepcji

Antykoncepcja - ile na jej temat wie przeciętny Polak? Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto (...) wiedzieć, które informacje dotyczące antykoncepcji...

Antykoncepcja

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

wkładka jest dość droga, ale po przeliczeniu ceny antykoncepcji na jeden miesiąc okazuje się, że jest opłacalna. Najnowsze modele wkładek (...) w ciążę? Odpowiedź jest twierdząca. Jak każda metoda antykoncepcji, tak...

Antykoncepcja

Antykoncepcja w Polsce jest trudno dostępna

Antykoncepcja w Polsce jest trudno dostępna

Antykoncepcja w Polsce jest trudno dostępna i kosztowna. Co więcej, nadal pokutuje wiele mitów z nią związanych. - Daleko nam do krajów (...) , w których młodzież dostaje prezewatywy w szkole od pielęgniarki. Sytuacja jest zła, a rzeczywistość...

Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony (Mirena)

Metody antykoncepcji

antykoncepcyjnej. Obecnie jest dostępnych wiele metod antykoncepcyjnych: prezerwatywy, antykoncepcja hormonalna, antykoncepcja chemiczna. Dzięki temu każda (...) ), nieprawidłowy kształt macicy, zakażenia,...

Zdrowie kobiety

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

popularnych pigułek ma też dobre strony. Terapia hormonalna reguluje miesiączki, łagodzi objawy endometriozy i zmniejsza ryzyko wystąpienia raka macicy (...) to również zachorowania na raka macicy....

Seksualność ucznia

Nastoletnia miłość

Nastoletnia miłość

Antykoncepcja dla nastolatków to bardzo ważny temat, biorąc pod uwagę fakt, że młodzi ludzie coraz wcześniej rozpoczynają współżycie bez świadomości możliwych konsekwencji.