Bicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi - już 1 października

Dotykam=Wygrywam – to hasło inicjatywy, która ma na celu pobicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi. Wydarzenie rozpocznie obchody miesiąca profilaktyki raka piersi.

Bicie rekordu

Inicjatywę organizuje stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) i sponsorzy. Bicie rekordu będzie miało miejsce na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Skąd pomysł na akcję? Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. PARS chce w ten sposób promować zdrowe nawyki dotyczące samokontroli.

- Badamy się nie po to,  żeby wykryć problem, ale żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Aby sprawdzić zdrowie swoich piersi wystarczą dwie dłonie i odpowiednia technika. Dlatego chcemy pokazać wszystkim paniom jak wykonać samobadanie piersi – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Bicie rekordu Guinessa rozpocznie się o godzinie 14.00 (zbiórka – o 13.00), i organizowane jest w ramach Narodowego Dnia Sportu. Cała impreza startuje o godzinie 12.00.

Zanim jednak kobiety podejmą próbę bicia rekordu, każda z uczestniczących w wydarzeniu pań będzie mogła nauczyć się techniki samobadania piersi. Czy obecnie wynoszący 2790 kobiet rekord Guinessa zostanie pobity? Tego dowiemy się 1 października.

W akcji wziąć może udział każda chętna kobieta. Ambasadorkami wydarzenia zostały znane aktorki, dziennikarki i prezenterki: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Katarzyna Cichopek-Hakiel, Krystyna Kofta, Ilona Felicjańska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Anna Popek, Karolina Szostak, Ewa Wojciechowska, Aleksandra Mikołajczyk, Magdalena Waligórska, Agnieszka Wielgosz, Anna Gzyra i Elżbieta Jędrzejewska.

Profilaktyka raka piersi

W Polsce co roku aż 17 tysięcy kobiet słyszy tę dramatyczną diagnozę – rak piersi. Stowarzyszenie Polskie Amazoki Ruch Społeczny podkreśla, że ta liczba nie musi być tak wysoka. Kluczem do zdrowia jest odpowiednia profilaktyka. Jak zatem można się uchronić przed rakiem?

Jednym ze sposobów jest samobadanie piersi. Polega ono na odpowiednim dotykaniu każdej z piersi: lewej – prawą dłonią, prawej – lewą. Warto podkreślić, że aby badanie było wiarygodne, należy rękę badanej piersi podnieść do góry i założyć za głowę. Jeśli podczas takiego badania wyczujemy na piersi guzki lub inne zmiany – niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Akcjami zakrojonymi na szeroką skalę, które mają zapobiec tysiącom zachorowań na raka piersi, są inicjatywny, podczas których prowadzona jest mammografia. Często odbywa się ona w tzw. tirach medycznych.

Mammografię wykonuje się w dwóch projekcjach: górno-dolnej i skośnej. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Kobieta nie jest też narażona na ogromną dawkę promieniowania – jego ilość podczas mammografii zbliżona jest do takiej dawki, jaką otrzymuje się podczas prześwietlenia zęba.

Badanie mammograficzne jest dość czułe. Skuteczność wykrywanych zmian wynosi ok. 85 proc. Zależy jednak od budowy piersi. W Polsce od kilku lat prowadzony jest program wczesnego wykrywania raka piersi dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia.

Jeśli podczas powyższych badań wykryta zostanie zmiana – lekarz zapewne zaleci wykonanie kolejnych kroków diagnozujących chorobę. Będą to: USG, elastografia lub rezonans magnetyczny.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...