8 faktów o byciu mamą, o których nikt ci nie powiedział

Dzieci są urocze. Nie ma to jak niewinny uśmiech albo pełen miłości uścisk, którym ni stąd, ni zowąd obdarza nas nasza pociecha. W takich sytuacjach wzruszenie często odbiera nam głos, ale na macierzyństwo składają się różne barwy, nie tylko te jasne.

Nie ma krzywej uczenia się

Jeśli opanowanie nowych umiejętności związanych z pielęgnacją malucha chciałybyśmy przedstawić na wykresie, może się okazać, że krzywa wcale nie wędruje regularnie w górę.

Polecane wideo:

Kiedy dojdziesz do momentu, w którym będzie ci się wydawać, że wreszcie znalazłaś ulubiony smak zupki dla twojego dziecka albo nauczyłaś się usypiać je w dogodnej dla niego pozycji, z dnia na dzień wszystko może stać się nieaktualne.

Dziecko rozwija się dość dynamicznie, zmienia się jego temperament i upodobania. Czasem po prostu trudno za tym nadążyć. Konieczna jest uważna obserwacja i bardzo dużo cierpliwości.

Będziesz mieć wrażenie błędnego koła

Macierzyństwo to ciągłe bycie w pogotowiu. Zdarza się, że w ciągu minuty należy podejmować szereg decyzji, a do tego dochodzi jeszcze kolejne z rzędu karmienie, zmiana pieluszki i usypianie.

Wykonywane w kółko czynności zaczynają organizować twój dzień. Osobom przyzwyczajonym do aktywnego życia i realizowania się zawodowo może wydawać się to nieco frustrujące.

Jak sobie z tym poradzić? Należy po prostu pogodzić się z faktem, że nie można mieć idealnej kontroli nad wszystkim. Czasem trzeba po prostu popłynąć z prądem.

Będzie towarzyszyć ci poczucie bezradności

Jesteś gotowa zrobić naprawdę wszystko, by twoje dziecko było szczęśliwe i bezpieczne, jednak zdarza się, że sytuacje mogą rozwijać się poza twoją kontrolą. Niewielki wpływ możesz mieć np. na to, jak twoje dziecko postrzegane jest przez kolegów na placu zabaw.

To boli, kiedy widzimy, że nasz szkrab jest wyłączony z grupy lub inni z jakiegoś powodu się z niego śmieją. Mamy często mają wówczas wyrzuty sumienia, zastanawiają się, czy nie można było zrobić więcej, by dopomóc dziecku. Okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe, a  i musisz się z tym pogodzić.

Nie będziesz mieć możliwości powtórki

Zdarzy się, że powiesz coś nie tak lub zrobisz coś w niewłaściwy sposób. Takie rzeczy nie są oczywiście niczym nadzwyczajnym, ale w przypadku dziecka szczególnie trudno przejść z tym do porządku dziennego.

Każde nasze zachowanie, które pilnie obserwuje dziecko, może mieć wpływ na dopiero kształtującą się psychikę, a tego, czego dziecko jest świadkiem, nie można, niestety, wymazać z jego pamięci. Kiedy puszczą nam nerwy, nie zapomnijmy przeprosić i spokojnie wytłumaczyć, co jest przyczyną naszej nazbyt emocjonalnej reakcji.

Zabraknie ci prywatności

Szkraby są niesamowicie ciekawe świata. Interesuje je dosłownie wszystko, a najbardziej to, co wolałabyś, by zostało twoim sekretem. Dziecko może nauczyć się cierpliwości, samowystarczalności i sensu prywatności, jeżeli ustalisz jasne granice.

W pewnym momencie zamykanie łazienki czy nawet sypialni może stać się po prostu koniecznością. Należy zdać sobie sprawę z tego, że przychodzi czas, w którym musisz przestać być do nieustannej dyspozycji.

Będziesz czuć się niedoceniona

Chcesz być najlepszą mamą na świecie – wstajesz o świcie, smażysz pyszne naleśniki, które przyozdabiasz słodką czekoladą i owocami tak, by wyglądały, jak kolorowe misie.

„Na pewno się ucieszy” – myślisz, po czym patrzysz, jak twoje dziecko płacze na widok tak zmyślnego śniadania, bo misie mają przecież większe oczka… Nastrój dorastającego malucha zmienia się jak w kalejdoskopie.

Nigdy nie wiadomo, jak w danej chwili zareaguje, a szczery śmiech w mgnieniu oka może zmienić się w głośny lament. Jedyne, co możesz zrobić, to spróbować się na to uodpornić i przeczekać najgorszy okres.

Trudne ustępstwa

Macierzyństwo to ciągła wewnętrzna walka, by nie sprzątnąć porozrzucanych po całym dywanie puzzli, którymi dziecko już dawno się znudziło, ale upiera się, że jeszcze nie pora, by je schować; by nie przypominać niecierpliwie maluchowi o tym, co powinien zrobić, a czego mu nie wolno; by nie dopomóc mu, kiedy bez powodzenia usiłuje wspiąć się na wysoką kanapę, odmawiając pomocy.

 

Pamiętaj, że im częściej w takich wypadkach ustąpisz, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ono bardziej samodzielne w przyszłości.

Na efekty będziesz musiała zaczekać

Każda decyzja dotycząca wychowania dziecka, którą podejmiesz, wpłynie na nie w pewnym stopniu, jednak o tym, jaką osobą się okaże, dowiesz się dopiero po kilkunastu dobrych latach. Wtedy dopiero będziesz mogła zweryfikować to, czy wpajane zasady i system wartości zostały odpowiednio przyswojone.

Wszystkie te elementy składają się na cudowną tajemnicę rodzicielstwa – pieniądze, czas, mnóstwo nadziei i miłości przelane zostają na jedną maleńką istotę. Trudno jednak wymyślić lepszy sposób na wykorzystanie tych zasobów.

Anna Kołodziejczyk, 3 miesiące temu

Relacje z dziećmi

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Relacje z dziećmi
Relacje z dziećmi

Rzeczy, których twoje dziecko nie musi wiedzieć

Rzeczy, których twoje dziecko nie musi wiedzieć

O tym lepiej dziecku nie mówić Dobry kontakt z dzieckiem, to podstawa wychowania. Warto jak najwięcej rozmawiać ze swoją pociechą, ponieważ buduje (...) to zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Jednak są kwestie, o...

Relacje z dziećmi

Na co wpływa kolejność urodzenia

Na co wpływa kolejność urodzenia

jest nasza pozycja wśród rodzeństwa. Okazuje się, że kolejność urodzenia dzieci może mieć wpływ na zdrowie, a nawet… orientację seksualną. Rodzeństwo (...) już od przeszło 100 lat. Narosło w tym temacie także wiele przekonań i stereotypów:...

Relacje z dziećmi

Sześć rad, jak rozmawiać z dzieckiem, by nas słuchało

Sześć  rad, jak rozmawiać z dzieckiem, by nas słuchało

Rozmowa to podstawa Rozmowa z dzieckiem to niełatwa sztuka. W jednym momencie może ono nas słuchać, a za chwilę jego uwaga koncentruje się na czymś (...) tego, co mówisz. Są jednak także sposoby, jak sprawić, by dziecko...

Relacje z dziećmi

W tych krajach najlepiej wychowywać dzieci

W tych krajach najlepiej wychowywać dzieci

skupić się na rodzinie. Mowa o krajach, w których najlepiej wychowuje się dzieci. Ranking na ten temat opracowali właśnie pracownicy Whartoon Schools (...) . Nie ma na niej natomiast Polski. W których krajach najlepiej wychowuje się...

Relacje z dziećmi

Co zapamięta o tobie twoje dziecko?

Co zapamięta o tobie twoje dziecko?

bezpieczeństwa - podstawowa potrzeba dziecka Psycholog Monika Wiącek podkreśla, że najważniejsza w relacji z dzieckiem jest bliskość i poczucie (...) : pozytywne lub te bardzo negatywne - mówi psycholog. Relacje...

Relacje z dziećmi

Noworodek w czasie wigilii

Noworodek w czasie wigilii

Zbliża się okres świątecznych wizyt rewizyt i wszelkiej maści towarzyskich spotkań. Co zrobić, gdy w domu od niedawna pojawiło się malutkie dziecko

Relacje z dziećmi

Mama na pełen etap

Mama na pełen etap

Gdy zostajesz mamą, opadają pierwsze emocje podniecenia, niczym niezmąconej radości, powoli wracasz do codzienności i musisz zmierzyć się z rutyną. Teraz już co dzień będziesz wstawać na zawołanie, przeżywać niemożliwe do uspokojenia płacze maleństwa,...

Relacje z dziećmi

Rozmawianie z dzieckiem

Rozmawianie z dzieckiem

Dziecko warto zachęcać do mówienia o sobie, nawet gdy maluch się złości. Komunikacja z dzieckiem bywa trudna, ale zawsze jest możliwa.