Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Ponad trzy miliony dzieci poniżej piątego roku życia umrze z powodu chorób zakaźnych w przyszłym roku

W tym tygodniu opublikowany został raport "Small Steps for Big Change" („Małe kroki do dużej zmiany”) zlecony przez Globalną Radę Higieny (GHC). Zawiera on niepokojące informacje na temat konieczności zapobiegania chorobom zakaźnym wśród dzieci na całym świecie.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Raport wzywa również do opracowania prostego pięciostopniowego planu, który miałby być realizowany przez rodziny, społeczności i pracowników służby zdrowia w celu poprawy higieny w codziennych czynnościach, aby ograniczyć liczbę zgonów wśród dzieci z powodu infekcji, którym można w łatwy sposób zapobiegać.

Według profesora Johna Oxforda, emerytowanego profesora wirusologii Uniwersytetu w Londynie i przewodniczącego Globalnej Rady Higieny, jest to niedopuszczalne, że chociaż w dzisiejszych czasach w znacznym stopniu można zapobiegać zakażeniem wirusowym, takim jak np. biegunka, to jednak są one nadal jednym z największych zabójców dzieci na całym świecie.

Pomimo tego, że większości infekcji można zapobiec, dzieci nadal umierają z ich powodu, głównie za sprawą niskich standardów higieny
Pomimo tego, że większości infekcji można zapobiec, dzieci nadal umierają z ich powodu, głównie za sprawą niskich standardów higieny (Shutterstock)

Raport stwierdza, że każdego roku ponad 3 mln dzieci w wieku poniżej 5 lat umierają z powodu chorób zakaźnych, w tym prawie milion w wyniku zapalenia płuc, a ponad 700 000 w następstwie biegunki.

Raport pokazuje także aktualny stan samozadowolenia odnośnie zasad higieny. Okazuje się, że ponad połowa rodzin (52 proc.) nie dezynfekuje powierzchni w domu w sezonie przeziębień i grypy, a aż 31 proc. zgłaszanych ognisk zatruć pokarmowych występuje w domach prywatnych.

"Niski poziom higieny osobistej i czystości w domu jest powszechnie uznawany za główną przyczynę przenoszenia zakażeń wirusowych powodujących przeziębienia, grypy i biegunki" - wyjaśnia profesor Oxford.

"Mycie rąk mydłem przyczynia się zmniejszenia liczby zgonów z powodu biegunki o 50 proc. Dlatego opracowując ten pięciostopniowy plan, chcemy dostarczyć jasny i spójny komunikat o tym, jak małe zmiany w praktykach higienicznych mogą mieć duży wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie dzieci na całym świecie".

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne wieku dziecięcego [7 zdjęć]

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija....

zobacz galerię

Pięciostopniowy plan został opracowany przez ekspertów Rady, obejmujących pediatrów, specjalistów chorób zakaźnych, a także ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego z Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Nigerii i RPA.

Tych pięć kroków skupia się na drobnych zmianach, takich jak poprawa higieny mycia rąk i zapobieganie rozprzestrzenianiu się zarazków powodujących infekcje w środowisku domowym i poza nim.

Potencjalne duże zmiany, które mogą z nich wynikać, obejmują między innymi zmniejszenie o połowę częstotliwości występowania biegunki i zmniejszenie częstotliwości występowania powszechnych infekcji, takich jak zapalenie żołądka i jelit oraz przeziębienia i grypy u niemowląt i dzieci.

"Rodzinom, społecznościom i pracownikom służby zdrowia trzeba wyjaśnić, że poprawa higieny jest faktycznie pierwszą linią obrony i że przyjęcie lepszych jej zasad ****może mieć pozytywny wpływ na życie dzieci na całym świecie" - dodaje profesor Oxford.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.