Trwa ładowanie...

Polską rządziłaby Konfederacja. Gdyby decydowali nastolatkowie z Podkarpacia

Avatar placeholder
20.10.2023 19:02
Sławomir Mentzen, Konfederacja
Sławomir Mentzen, Konfederacja (East News)

W uczniowskich prawyborach zorganizowanych w 600 szkołach wygrała Koalicja Obywatelska. Choć media otrąbiły wielką porażkę Konferedracji wśród młodych Polaków, to nie do końca prawda. Na tę partię głosowałby co piąty nastolatek, a na samym Podkarpaciu wygrała właśnie ta partia.

spis treści

1. Młodzież zagłosowała

Kilka dni po wyborach wiemy już, że Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnie większości parlamentarnej, a większość mandatów poselskich będą miały łącznie Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Z nadchodzących zmian cieszą się m.in. nauczyciele, z których najwyraźniej większość pragnęła zmian na stanowisku ministra edukacji i nauki.

Okazuje się jednak, że także wśród uczniów panowały dotąd nastroje związane z niechęcią do dotychczasowej władzy. Gdyby to od nich zależało, wybory wygrałaby Koalicja Obywatelska - tak wynika z głosowania zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w 600 szkołach w całej Polsce w ramach projektu "Młodzi Głosują 2023".

W szkolnych wyborach, do których doszło 10 października (wyniki podano sześć dni później), wzięło udział 99 439 uczniów i uczennic w wieku 13-19 lat.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Wyniki prezentują się następująco:

• Koalicja Obywatelska - 31,1 proc. • Konfederacja - 20,6 proc. • Nowa Lewica - 15,5 proc. • Prawo i Sprawiedliwość - 11,9 proc. • Trzecia Droga - 11 proc. • Bezpartyjni Samorządowcy - 4,1 proc.

- Na pewno jednym z głównych czynników, jakie wpłynęły na odrzucenie rządzących przez młodych wyborców, jest sytuacja w szkołach. To, co słyszymy od uczestników i co było też diagnozowane w wielu badaniach jako najważniejszy dla młodych problem, to jest edukacja. Coraz mocniej uczniowie i uczennice czują, że szkoła jest zaniedbana i niedostosowana do współczesnej rzeczywistości. A obecny minister edukacji jest dla nich twarzą tego, jak szkoła dziś wygląda - skomentował dla "Oko Press" Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

2. Konfederacja z PiS?

Ponad 20 proc. poparcie dla Konfederacji, oznacza, że co piąty nastolatek w Polsce byłby gotowy poprzeć tę partię.

Co ciekawe, gdyby o wynikach wyborów decydowali uczniowie z Podkarpacia, rządziłaby Konfederacja do spółki z PiS. Tu wyniki wyglądały zupełnie inaczej:

• Konfederacja - 23,6 proc. • Prawo i Sprawiedliwość - 21,6 proc. • Koalicja Obywatelska - 18,8 proc. • Nowa Lewica - 15 proc. • Trzecia Droga - 10,9 proc. • Bezpartyjni Samorządowcy - 4,8 proc.

"Konfederacja swoją kampanię budowała na antyestablishmentowym "wywracaniu stolika". Buntownicze narracje, obiecujące wyłom w zastanym świecie politycznym, zawsze dobrze rezonowały z młodymi obywatelami" - napisano w komentarzu do wyników szkolnych symulacji CEO.

- I PiS, i Konfederacja miały dobry wynik na Podkarpaciu. Biorąc pod uwagę związek międzypokoleniowy, można domniemywać, że dzieci będą funkcjonowały w obrębie tego samego czy podobnego systemu wartości. Ideały czy wartości, które proponuje PiS i Konfederacja na Podkarpaciu, mają swoje zakorzenienie w starszym pokoleniu i pewną kontynuację w tym młodszym - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" dr Leszek Gajos, socjolog z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Warto dodać, że w prawdziwych wyborach parlamentarnych młodzi ludzie uprawnieni do głosowania (w wieku 18-29 lat) głosowali głównie na KO (28,3 proc.) i Lewicę (17,7 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze