Nowe świadczenie dla rodziców. dla rodziców. Polacy masowo składają wnioski
W ramach programu Dobry Start do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad milion wniosków o wypłatę świadczenia dla aż półtora miliona dzieci. Kto jeszcze tego nie zrobił, nie powinien zbyt długo zwlekać. Do kogo kierowany jest program i na jakich zasadach można otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko?
1. Dobry Start. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
1 lipca ruszył nabór wniosków do programu Dobry Start. "Program Dobry Start to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny" - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem rządowej strony internetowej.
Rządowy program skierowany jest do rodziców dzieci w wieku szkolnym - od 7 do 20 roku życia, w przypadku dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności do ukończenia 24 lat. O pieniądze nie można się ubiegać w przypadku dzieci uczęszczających do zerówek oraz studentów. W przypadku osób, które 20. albo 24. rok życia osiągnęły przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym, również istnieje możliwość przystąpienia do programu. Co istotne, nie ma kryterium dochodowego.
📊 Program #DobryStart w liczbach:
— ZUS (@zus_pl) July 8, 2024
✅ #rodzice i #opiekunowie złożyli ponad 1⃣ mln wniosków o #świadczenie,
👶 przeszło 1,5 mln #dzieci na wnioskach.#daneZUS
Szczegóły o #300plus👇https://t.co/SMWu1Mftus pic.twitter.com/AUSOu0toey
"Program #DobryStart w liczbach: rodzice i opiekunowie złożyli ponad 1 mln wniosków o świadczenie. Przeszło 1,5 mln dzieci na wnioskach" - poinformował w najnowszym wpisie w serwisie X ZUS.
2. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 300 zł?
Wniosek o dodatkowe 300 zł można składać od 1 lipca do końca listopada 2024 r. W sytuacji, kiedy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada, wniosek może zostać złożony później.
O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić, korzystając z aplikacji mZUS, przez bankowość elektroniczną lub za pośrednictwem portalu Emp@tia.
Do złożenia wniosku uprawnieni są:
- matka,
- ojciec,
- opiekun prawny dziecka,
- opiekun faktyczny dziecka.
- pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma od nich ustalone alimenty.
W przypadku poprawnie złożonego do 30 sierpnia wniosku, można liczyć na wypłatę świadczenia najpóźniej 30 września.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl