Trwa ładowanie...

Nowe świadczenie dla rodziców. dla rodziców. Polacy masowo składają wnioski

 Karolina Rozmus
08.07.2024 12:23
Polacy masowo składają wnioski. Można dostać nawet 300 zł na dziecko
Polacy masowo składają wnioski. Można dostać nawet 300 zł na dziecko (Getty Images)

W ramach programu Dobry Start do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad milion wniosków o wypłatę świadczenia dla aż półtora miliona dzieci. Kto jeszcze tego nie zrobił, nie powinien zbyt długo zwlekać. Do kogo kierowany jest program i na jakich zasadach można otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko?

spis treści

1. Dobry Start. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?

1 lipca ruszył nabór wniosków do programu Dobry Start. "Program Dobry Start to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny" - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem rządowej strony internetowej.

Rządowy program skierowany jest do rodziców dzieci w wieku szkolnym - od 7 do 20 roku życia, w przypadku dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności do ukończenia 24 lat. O pieniądze nie można się ubiegać w przypadku dzieci uczęszczających do zerówek oraz studentów. W przypadku osób, które 20. albo 24. rok życia osiągnęły przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym, również istnieje możliwość przystąpienia do programu. Co istotne, nie ma kryterium dochodowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek: jakie są najpopularniejsze imiona w Polsce?"

"Program #DobryStart w liczbach: rodzice i opiekunowie złożyli ponad 1 mln wniosków o świadczenie. Przeszło 1,5 mln dzieci na wnioskach" - poinformował w najnowszym wpisie w serwisie X ZUS.

2. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 300 zł?

Wniosek o dodatkowe 300 zł można składać od 1 lipca do końca listopada 2024 r. W sytuacji, kiedy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada, wniosek może zostać złożony później.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić, korzystając z aplikacji mZUS, przez bankowość elektroniczną lub za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Do złożenia wniosku uprawnieni są:

  • matka,
  • ojciec,
  • opiekun prawny dziecka,
  • opiekun faktyczny dziecka.
  • pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma od nich ustalone alimenty.

W przypadku poprawnie złożonego do 30 sierpnia wniosku, można liczyć na wypłatę świadczenia najpóźniej 30 września.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze