Trwa ładowanie...

Aż chwyciła za telefon. "Trzeba nie mieć wyobraźni"

Avatar placeholder
25.06.2024 09:37
Pokazała, co wyprawiają dzieci. "Rodzice powinni za to słono zapłacić!"
Pokazała, co wyprawiają dzieci. "Rodzice powinni za to słono zapłacić!" (Nadesłane przez Czytelniczkę )

Czytelniczka WP Parenting nadesłała do redakcji zdjęcie wraz z listem, w którym opisała sytuację, do jakiej doszło w jednej z rzeszowskich fontann. "Jak bardzo trzeba nie mieć wyobraźni, by tak narażać własne dzieci" - pisze kobieta.

spis treści

1. Maluchy w fontannie

Mimo że od lat mówi się o tym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci kąpiące się w miejskich fontannach, rokrocznie można natknąć się na bawiące się w nich maluchy. Nierzadko do takich kąpieli dzieci zachęcają sami rodzice. Tak było w przypadku jednej z fontann w Rzeszowie, gdzie, jak pisze nasza czytelniczka, do kąpieli kilkulatków namawiały mamy.

"Rozumiem, że w upalny dzień maluchy chcą się ochłodzić, ale chyba nie tędy droga. W fontannie radośnie pluskało się kilkoro dzieci, ku uciesze matek. One jeszcze je zachęcały. Zdenerwowałam się nie na żarty. Tyle się trąbi, jak brudna jest taka woda i co można dzięki niej 'złapać'. Jak bardzo trzeba nie mieć wyobraźni, by tak narażać własne dzieci. Rodzice powinni za to słono zapłacić!" - pisze rozgoryczona kobieta, która zrobiła na miejscu zdjęcie i podesłała do redakcji WP Parenting.

Zobacz film: "Zaraził się pasożytami na plaży"

Faktycznie, na fotografii widać grupkę osób, w tym dzieci, moczących się w miejskiej fontannie.

"Już w Rzeszowie zapomniano o legionelli. Dzieciaki były boso, wręcz prosząc się o grzybicę stóp, kurzajki czy inne pamiątki z tej kąpieli. Widziałam, że z tej samej wody korzystali bezdomni i pijani dzień wcześniej. Chwilę przed tym, jak zrobiłam zdjęcie, do kąpiących się podbiegł pies. Napiszcie proszę, że te matki proszą o się o problemy, bo najwyraźniej nie wiedzą. Zabrało im wyobraźni" - kontynuuje kobieta.

Fontanna w Rzeszowie
Fontanna w Rzeszowie (Nadesłane przez Czytelniczkę)

2. Niebezpieczne fontanny

Przypomijmy, że w 2023 roku w Rzeszowie panowała legionella - zakaźna choroba dróg oddechowych, wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila, która bytuje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji oraz basenach.

"Woda w fontannach często jest siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów typu: gronkowce, bakterie z rodzaju Legionella i Salmonella, a także coli typu fekalnego, namnażających się zwłaszcza w upalne dni. Kąpiel lub zabawa w fontannie, picie wody bądź przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez nią aerozolu może prowadzić do zakażeń skórnych, pokarmowych (wymioty, biegunki) oraz oddechowych (legioneloza, gorączka Pontiac) " - przestrzegają eksperci na rządowej stronie gov.pl.

W fontannach nie powinniśmy więc ani się kąpać, ani pić z niej wody, ani nawet siedzieć w ich pobliżu. Warto uczyć tego najmłodszych i pilnować, by od fontann trzymali się z daleka. Tym bardziej, że zabawa w fontannie może słono kosztować: grozi mandatem wysokości 500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze