Trwa ładowanie...

Dlaczego dzieci nie powinny kąpać się w miejskich fontannach?

Avatar placeholder
09.07.2016 11:41
Dlaczego dzieci nie powinny kąpać się w miejskich fontannach?
Dlaczego dzieci nie powinny kąpać się w miejskich fontannach? (123RF)

Kiedy z nieba leje się żar, jedyne o czym marzymy to zanurzenie się w chłodnej wodzie. Miejskie fontanny przyciągają w upalne dni prawdziwe tłumy. Niektórzy przygotowują się do kąpieli jak do wycieczki na basen czy nad jezioro – stój kąpielowy, klapki, ręcznik...

Dzieci moczące stopy lub, co gorsza, pluskające się w fontannach nikogo nie dziwią. A przecież takie kąpiele są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla maluchów, których układ odpornościowy nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by móc zwalczyć poważną infekcję.

1. Woda w fontannie – przezroczysta więc czysta? Wcale nie!

Sanepid co roku ostrzega, że woda w fontannach tylko wygląda na czystą. Nie jest również badana pod kątem bezpieczeństwa kąpieli.

Tam woda krąży w tzw. obiegu zamkniętym. I chociaż władze miasta dbają o jej systematyczne wymienianie i chlorowanie, każdego dnia mogą się do niej dostać się najrozmaitsze zanieczyszczenia z zewnątrz. Ponadto, istnieje również prawdopodobieństwo, że znajdują się w niej metale ciężkie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Z fontann korzystają także zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które często załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego w wodzie można znaleźć m.in. bakterie salmonelli, coli typu fekalnego oraz jaja pasożytów pochodzenia odzwierzęcego.

Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się zagrożenie rozwinięcia w wodzie bakterii sinicy i grzybów. Nie powinno się w niej ani kąpać ani tym bardziej jej pić.

Zdecydowanie bezpieczniejsza jest woda z kurtyn wodnych. Jednak niemal stuprocentową pewność co do jakości wody można mieć tylko w dopuszczonych do użytku kąpieliskach.

2. Jak może się skończyć kąpiel w fontannie?

Oczywiście za kąpiel w fontannie grozi mandat, jednak to chyba najmniejszy problem w porównaniu z konsekwencjami zdrowotnymi.

Jak więc może się skończyć ta na pozór niewinna zabawa? Przede wszystkim ci, którzy zażywają kąpieli w takim zbiorniku są narażeni na ostrą reakcję alergiczną w postaci wysypki na ciele. Poza tym mogą nabawić się grzybicy stóp lub groźnych chorób skóry.

W wodzie znajdują się również drobnoustroje wywołujące infekcje oczu i uszu. W trakcie kąpieli można zakazić się paciorkowcami, które powodują zapalenie gardła, ale również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, wsierdzia, różę i martwicze zapalenie powięzi.

Wspomnieć należy również o niebezpieczeństwie zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. rzęsistkiem pochwowym. Grozi nam zakażenie laseczkami zgorzeli gazowej będących przyczyną martwicy mięśni.

Inną konsekwencją wynikającą z kąpieli w miejskiej fontannie jest tzw. choroba legionistów, objawiająca się kaszlem, wysoką gorączką oraz utratami świadomości.

Groźna dla zdrowia jest również bakteria legionelle, która wywołuje  zapalenie płuc lub chorobę pontiac.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze