Trwa ładowanie...

Tylko jedno źdzbło. W kilka sekund weszły na skórę

Avatar placeholder
09.04.2024 10:53
Pokazał, jak łatwo złapać kleszcza. "Dla nich sezon trwa okrągły rok!"
Pokazał, jak łatwo złapać kleszcza. "Dla nich sezon trwa okrągły rok!" (Getty Images / TikTok)

Od kilku dni w Polsce panuje wiosenna, a wręcz letnia aura. Dość szybko zrobiło się gorąco, przyroda dawno obudziła się już do życia, a wraz z nią malutcy mieszkańcy łąk, parków i trawników przy domach: kleszcze. Niestety, obecnie pajęczaki te zagrażają nam praktycznie przez cały rok.

spis treści

1. Ciągłe zagrożenie

W tym roku pora żerowania kleszczy znacznie się wydłużyła - ze względu na ciepłe i wilgotne zimy te drobne pajęczaki, zamiast pozostawiać w stanie hibernacji, masowo zaczęły szukać żywicieli.

- W ich przypadku nie ma już czegoś takiego jak "przerwa zimowa". Otrzymałem już pierwsze próbki, w terenie mamy do czynienia z pierwszymi infekcjami. Tak więc te pajęczaki zaczęły sezon w tym roku wyjątkowo wcześnie - ostrzegał zimą Ute Mackenstedt, parazytolog z Uniwersytetu Hohenheim w Stuttgarcie.

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"

W kwietniu spotkanie kleszcza na spacerze w terenach wiejskich, ale i nierzadko w mieście (szczególnie w parkach i na zielonych skwerach) nie należy więc do rzadkości. Uważać na nie musimy jednak przez cały rok.

"Dla nich sezon trwa okrągły rok! Zabezpieczajcie się i przeglądajcie swoje ciało po powrocie z terenu!" - przestrzegają na TikToku Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Wolica, pokazując filmik, na którym mężczyzna prezentuje na ręce kilka kleszczy. Pajęczaki w ułamku sekundy weszły na jego skórę ze źdźbła.

@shp_wolica Uważajcie na kleszcze! Odpowiedni ubiór w teren to podstawa! Stosujcie preparaty od kleszczy oraz przeglądajcie swoje ciało po powrocie z terenu. #viral #viralpl #dc #dlaciebie #fyp #uwaga #las #łąka #nature #kleszcz #kleszcze #choroba #zagrożenie #owady #animal #animals #shpwolica #poszukiwaniaskarbów #poszukiwaczehistorii #metaldetectingfinds #metaldetector #forest #łąka #las #niebezpieczeństwo ♬ Spooky, quiet, scary atmosphere piano songs - Skittlegirl Sound

2. Jak ochronić się przed kleszczami?

Przed każdym spacerem w miejsca, gdzie jesteśmy narażeni na atak kleszczy, należy zastosować repelent odstraszający te pajęczaki i odpowiednio się ubrać. Ważne są zakryte buty i długie spodnie.

Dobrym pomysłem jest też naciągnięcie skarpet na nogawki spodni, co utrudni kleszczom dostęp do skóry.

Po powrocie do domu zaleca się dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najbardziej lubią przyczepiać się w ciepłych miejscach, warto więc szczególnie sprawdzić takie miejsca jak: pachwiny, zgięcia łokci, okolice narządów płciowych, pachy, ale także ramiona, kolana i linię włosów.

Aby zminimalizować ryzyko wbicia się kleszcza w skórę, warto po przyjściu z łąki czy parku wziąć prysznic.

Przed kleszczami chronić należy przede wszystkim dzieci, ponieważ ich ruchliwość sprawia, że są bardziej niż dorośli narażeni na kontakt z tymi pajęczakami. W dodatku w ich przypadku skutki zarażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze mogą być długotrwałe, ponieważ maluchy nie mają jeszcze do końca rozwiniętego układu nerwowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze