Trwa ładowanie...

"Pójdźmy wszyscy do stajenki" – tekst jednej z najpiękniejszych kolęd

 Agnieszka Gotówka
20.12.2020 22:57
"Pójdźmy wszyscy do stajenki" – tekst jednej z najpiękniejszych kolęd
"Pójdźmy wszyscy do stajenki" – tekst jednej z najpiękniejszych kolęd (gettyimages)

"Pójdźmy wszyscy do stajenki" to niezwykle popularna w Polsce kolęda. Śpiewa się ją od wieków. Jest radosna i łatwo zapamiętać jej słowa, stąd szczególną sympatią darzą ją dzieci.

spis treści

Zdaniem badaczy, słowa kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki" zostały zapisane w XVII wieku. Melodia o charakterze marszowym jest zdecydowanie młodsza, bo powstała w XX wieku. Nie wiadomo, kto jest autorem tekstu jednej z najpopularniejszych w Polsce kolęd.

1. "Pójdźmy wszyscy do stajenki" – słowa kolędy

Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki Powitajmy Maleńkiego i Maryję Matkę Jego Powitajmy Maleńkiego i Maryję Matkę Jego

Witaj, Jezu ukochany, od Patriarchów czekany Od Proroków ogłoszony, od narodów upragniony Od Proroków ogłoszony, od narodów upragniony

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy

Witaj Jezu nam zjawiony, witaj dwakroć narodzony Raz z Ojca przed wieków wiekiem, a teraz z matki człowiekiem Raz z Ojca przed wieków wiekiem, a teraz z matki człowiekiem

2. Co warto wiedzieć o polskich kolędach?

Kolędy dawniej nie miały charakteru religijnego. Pieśni tego gatunku stanowiły życzenia pomyślności i urodzaju. Śpiewały je bałkańskie ludy słowiańskie, skąd zwyczaj ten przeniknął do Polski.

Boże Narodzenie z dzieckiem
Boże Narodzenie z dzieckiem

Gdy noworodek wkroczy w okres niemowlęcy, wasze towarzyskie życie znów wróci do względnej normy. Potrzebny

przeczytaj artykuł

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy kolędy zaczęły stanowić nieodłączny element Bożego Narodzenia. Najprawdopodobniej zaczęły powstawać wśród franciszkanów. Pierwsze wzmianki o nich znajdziemy w XVI-wiecznych pieśniach religijnych, drukowanych w oficynach Łazarza Andrysowica i Siebeneichera.

"Już w 1533 r. Stanisław Hozjusz w Confessio fidei catholice pisze, że polskie śpiewy w kościele w okresie Bożego Narodzenia są zwyczajem praktykowanym od dawna. Świadczy o tym choćby fakt, że za najstarszą polską kolędę uważa się utwór „Zdrów bądź, królu anielski” – czytamy w artykule Agnieszki Katarzyńskiej „Polskie kolędy – ich historia, rozwój i znaczenie w kulturze narodowej. Studium na wybranych przykładach różnych okresów historycznych”.

Ciekawostki o imionach postaci związanych ze świętami Bożego Narodzenia
Ciekawostki o imionach postaci związanych ze świętami Bożego Narodzenia [7 zdjęć]

Maria, Gabriel, Adam czy Ewa? W święta Bożego Narodzenia te imiona odmieniamy przez wszystkie przypadki.

zobacz galerię

Kolędy to niezwykle bogate źródło wiedzy o dawnych zwyczajach, języku polskim czy sytuacji politycznej kraju. Przechowują one całe mnóstwo tradycji i polskiej historii.

W kulturze naszego kraju niezwykłe miejsce zajmuje XVIII-wieczna kolęda „Bóg się rodzi”, której oryginalny tytuł brzmi „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”. Jej autorem jest Franciszek Karpiński, który w ostatniej zwrotce wplótł w słowa kolędy wątek patriotyczny – prośbę o błogosławieństwo Polski (której nie było wówczas na mapach) i Polaków.

Boże Narodzenie w USA
Boże Narodzenie w USA

Stany Zjednoczone to zlepek różnych kultur i tradycji. Święta Bożego Narodzenia (Christmas) bywają więc

przeczytaj artykuł

Jedną z młodszych polskich kolęd jest „Mizerna cicha”, której autorem słów jest Teofil Lenartowicz.

Badacze zauważyli również, że niektóre epoki w dziejach Polski miały przypisane pewne kolędy, np. w XVII wieku popularna była pieśń „Lulajże Jezuniu” ze względu na zwyczaj kołysania figurki Dzieciątka Jezus.

Bezpieczne święta z dzieckiem
Bezpieczne święta z dzieckiem [9 zdjęć]

W okresie przedświątecznym wszyscy mamy dużo obowiązków. W domu sprzątanie, gotowanie, pieczenie i ubieranie

zobacz galerię

Kolędy zajmują istotne miejsce w naszej kulturze. Chętnie je śpiewamy w okresie Bożego Narodzenia zarówno w domu, jak i w kościele. Niosą też ze sobą duże bogactwo kulturowe. Wiele w nich archaizmów, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w języku polskim na przestrzeni lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze