Trwa ładowanie...

Początek roku szkolnego 2021/2022

 Agnieszka Gotówka
14.07.2021 21:48
Początek roku szkolnego 2021/2022
Początek roku szkolnego 2021/2022 (https://pixabay.com/)

Początek roku szkolnego to odsuwana jeszcze przez uczniów perspektywa. Ale już niedługo będzie trzeba o niej pomyśleć. Na co należy się przygotować w pandemicznej rzeczywistości?

spis treści

1. Początek roku szkolnego 2021/2022. Kiedy wypada?

Dzieci ruszą do szkół tradycyjnie 1 września, który w tym roku wypada w środę. Tego dnia jedynie zobaczą się ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy oraz spotkają z wychowawcą klasy, by poznać plan lekcji na najbliższe miesiące. Dopiero następnego dnia ruszą do szkoły z plecakiem, by rozpocząć lekcje.

1 września zanim uczniowie rozejdą się do klas, wezmą udział w uroczystym apelu. Najprawdopodobniej w większości polskich szkół odbędzie się on na szkolnym boisku.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Przeczytaj również:

2. Rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I

Dzieci urodzone w 2014 r. w tym roku po raz pierwszy usiądą w szkolnych ławkach. To krok milowy w ich rozwoju, a dla rodziny bardzo ważne wydarzenie. Przed pandemią rodzice mogli towarzyszyć swoim pociechom, kiedy pierwszy raz przekraczali szkolne mury. W ubiegłym roku było to jednak niemożliwe, i można przypuszczać, że i tym razem będzie podobnie.

Niektóre szkoły umożliwiły obecność jednego rodzica podczas apelu, o ile odbywał się na świeżym powietrzu. Nie mógł on jednak towarzyszyć pierwszoklasiście w klasie (w większości szkół wejście do budynku szkoły było znacznie ograniczone przez cały rok).

3. Jak przygotować się na rozpoczęcie roku szkolnego?

Ze względu na pandemię w wielu szkołach odbywa się nie jeden, a kilka apeli dla poszczególnych klas. Trzeba więc dokładnie dowiedzieć się, gdzie i o której godzinie rozpocznie się spotkanie z wychowawcą. Najlepiej zrobić to kilka dni wcześniej, by móc wszystko zaplanować.

Dzień wcześniej warto przygotować sobie galowy strój. Biała koszula, eleganckie spodnie lub spódniczka są na tę okazję idealne.

Rozpoczęcie roku szkolnego to dla wielu uczniów duże wydarzenie (nawet jeśli głośno o tym nie mówią). Dobrze jest więc celebrować ten dzień i np. iść z dzieckiem do parku na lody lub do kina. Unikajmy też sformułowań typu: „Teraz skończy się spanie do 10.00” czy „Będziesz uczyć się od rana do wieczora, na przyjemności nie będzie czasu”. Szkoła może być przyjaznym miejscem, ale zależy to również od sposobu jej prezentowania. Jeśli będziemy utożsamiać naukę wyłącznie z ciężką pracą i obowiązkiem, dziecko szybko się zniechęci.

W wakacje dzieci chodzą później spać. Rano nie muszą też wcześnie wstawać. Dobrze jest jednak jeszcze w sierpniu zmienić ten wakacyjny rytm. W przeciwnym razie dziecku będzie miało we wrześniu bardzo trudne i stresujące poranki.

4. Jak będzie wyglądała nauka w roku szkolnym 2021/2022?

Na tę chwilę uczniowie mają 1 września wrócić do szkoły i uczyć się stacjonarnie. Rząd nie rozważa w tym momencie nauki zdalnej ani dla szkół podstawowych, ani średnich. Jeśli jednak notowany będzie wzrost zakażeń, najpewniej uczniowie będą chodzić do szkoły w trybie hybrydowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze