Płonica u dzieci
Płonica u dzieci to zakaźna choroba o ostrym przebiegu. Wywołują ją paciorkowce, którymi można się zarazić od osoby chorej lub nosiciela (osoby niemającej objawów, ale zarażonej bakteriami), drogą kropelkową, a także przez przedmioty i zakażoną żywność. Na szkarlatynę szczególnie narażone są dzieci między 3. a 7. rokiem życia. Ich układ odpornościowy pozwala rozwinąć się chorobie, a przebywanie w przedszkolu, zerówce czy szkole, zwiększa ryzyko zakażenia.
1. Objawy płonicy u dzieci
Szkarlatyna u dzieci pojawia się po kontakcie z osobą chorą, nosicielem, a także przedmiotami, na których znajdują się bakterie – te szczególnie często znajdują się na smoczkach, ubraniach, w pościeli i na zabawkach – czy poprzez kurz. Żywność skażona przez paciorkowce to na przykład mleko, przetwory mleczne, jajka, a nawet woda.
Objawy szkarlatyny pojawiają się po 1-7 dniach utajenia, czyli latencji. Objawy te są dość nagłe. Pierwsza występuje wysoka gorączka trwająca 3-4 dni, później dziecko zaczyna wymiotować. Inne objawy płonicy to także biegunka, silne bóle głowy, brak apetytu. Po około dobie po wystąpieniu gorączki, na ciele dziecka zauważa się drobną swędzącą lub piekącą wysypkę. Najbardziej dotknięte wysypką są silnie pocące się miejsca na ciele – pachwiny, brzuch, klatka piersiowa, pośladki. Na twarzy dziecka pojawia się zaczerwienienie, omijające usta i nos. Najsilniejsze objawy wysypki znikają już po dobie od pojawienia się, pozostałości po niej mogą pozostawać obecne na ciele dziecka jeszcze przez 7-10 dni. Kilka dni po ustąpieniu wysypki na skórze dziecka pojawia się charakterystyczne łuszczenie, najczęściej na dłoniach i stopach.
Równocześnie ze szkarlatyną, dziecko przechodzi także bakteryjne zapalenie gardła, czyli anginę. Jej objawy to nalot na języku, w późniejszej fazie choroby zaczerwienienie języka. Skóra na języku jest bardzo wrażliwa. Zauważyć można także powiększenie węzłów chłonnych.
2. Leczenie płonicy u dzieci
Szkarlatyna wymaga leczenia antybiotykami, a więc konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Dziecko przyjmujące antybiotyki musi pozostawać w domu aż do całkowitego wyzdrowienia. Nie może chodzić do szkoły ani przedszkola ze względu na możliwość zainfekowania innych dzieci.
Nie należy dziecku ze szkarlatyną podawać ostrych, kwaśnych ani gorących potraw. Podrażni to już i tak podrażnioną jamę ustną i język. Trzeba uważać, aby inne dzieci w domu się nie zaraziły, utrzymywać szczególną higienę, nie podawać jedzenia i picia dzieciom w tych samych talerzach i kubkach i tymi samymi sztućcami.
W razie braku leczenia płonica może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie nerek czy zapalenie stawów, a nawet zapalenie mięśnia sercowego. Przedłużający się stan zapalny węzłów chłonnych może z kolei prowadzić do powstania przetoki.
Dziecko, które chorowało na szkarlatynę, nie jest na nią uodpornione. W przypadku wystąpienia szkarlatyny u dziecka trzeba zawiadomić szkołę i rodziców innych dzieci, aby byli przygotowani na ewentualne objawy i zareagowali szybko wizytą u lekarza. Nie istnieje żadna szczepionka chroniąca przed zachorowaniem.