Trwa ładowanie...

Pilny alert dla mieszkańców. "Nie należy podnosić ani dotykać"

Avatar placeholder
03.04.2024 15:06
Ważny alert dla mieszkańców. "Nie należy podnosić ani dotykać"
Ważny alert dla mieszkańców. "Nie należy podnosić ani dotykać" (East News, materiały własne)

Na początku kwietnia w wybranych województwach odbędzie się akcja szczepień lisów. Szczepionki mają być zrzucane z samolotów. Sanepid ostrzega przede wszystkim rodziców małych dzieci i osoby mające zwierzęta domowe, by nie dotykały one przynęt.

spis treści

1. Sms-y z ostrzeżeniem

"Uwaga! W dniach 4-17.04. z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - wiadomości o takiej treści otrzymali na początku kwietnia mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Podobna akcja w terminie 8-12 kwietnia zostanie przeprowadzona na terenie województwa lubelskiego.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP. Umieszcza się ją w środku brunatno-zielonej przynęty, która ma kształt kwadratu bądź krążka i rybny zapach. Lis musi ją nagryźć, by znajdujący się w środku płyn zadziałał.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Może się więc zdarzyć, że spacerując po lesie, natkniemy się na nietypowo wyglądające szczepionki, które mogą zainteresować dzieci lub zwierzęta. Stacje sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają, by unikać kontaktu z nimi i radzą, by psy wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

"Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny" - czytamy na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie.

Należy pamiętać, że pozostawienie na szczepionce obcego zapachu sprawi, że lis jej nie nagryzie, a więc się nie uodporni.

- Szczepienie doustne jest jedyną możliwą formą zaszczepienia dużej liczby lisów. W Polsce przeprowadzane są zwykle dwie akcje w roku: wiosną i jesienią - mówi dla "Radia Warszawa" inspektor weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt Sylwia Popiołek-Kobylarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze