Trwa ładowanie...

Szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Samoloty będą zrzucać brunatne kostki

 Dorota Mielcarek
16.09.2019 20:06
Szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Samoloty będą zrzucać brunatne kostki
Szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Samoloty będą zrzucać brunatne kostki (PAP)

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie informuję, że w dniach od 20 do 25 września 2019r. na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących . PZŁ ostrzega: nie wolno ich dotykać!

1. Kostki ze szczepionką w lasach

Szczepionka przeciwko wściekliźnie, która zostanie zrzucona z samolotów, ma brunatny kolor i intensywny zapach. Jej kształt może być różny i przypominać suchą karmę dla zwierząt lub podpałkę do grilla. W środku znajduje się aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

- Nie należy ich dotykać i nie spuszczać dzieci z oczu, żeby przez przypadek nie włożyły ich do buzi. Mam nadzieję, że zapach szczepionki podziała odstraszająco – mówi leśniczy Kazimierz Nóżka.

Szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów
Szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Polski Związek Łowiecki potwierdza, że szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20-30 dawek na kilometr kwadratowy, a strefa zrzutu obejmie lasy i łąki. Tereny zabudowane zostały wyłączone.

- Szczepionki nie wolno dotykać. Jeśli dostanie się do oczu, nosa lub skaleczenia skóry, należy jak najszybciej udać się do lekarza – ostrzega Marian Ziutek z PZŁ.

Części ciała, które miały kontakt ze szczepionką należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem i uważać na czworonożnych pupili.

- Każdy kontakt zwierzęcia domowego ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii – mówi Ziutek.

W przypadku kontaktu ze szczepionką należy udać się do lekarza
W przypadku kontaktu ze szczepionką należy udać się do lekarza

PZŁ informuje, że przez dwa tygodnie od momentu zrzutu szczepionki, psy i koty nie powinny przebywać w lesie bez nadzoru właścicieli, a najlepiej nie zabierać ich na spacery do lasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze