Trwa ładowanie...

Szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Samoloty będą zrzucać brunatne kostki

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie informuję, że w dniach od 20 do 25 września 2019r. na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących . PZŁ ostrzega: nie wolno ich dotykać!

Zobacz film: "Larwy kleszczy. Równie groźne jak dorosłe"

1. Kostki ze szczepionką w lasach

Szczepionka przeciwko wściekliźnie, która zostanie zrzucona z samolotów, ma brunatny kolor i intensywny zapach. Jej kształt może być różny i przypominać suchą karmę dla zwierząt lub podpałkę do grilla. W środku znajduje się aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

- Nie należy ich dotykać i nie spuszczać dzieci z oczu, żeby przez przypadek nie włożyły ich do buzi. Mam nadzieję, że zapach szczepionki podziała odstraszająco – mówi leśniczy Kazimierz Nóżka.

Szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów
Szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów

Polski Związek Łowiecki potwierdza, że szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20-30 dawek na kilometr kwadratowy, a strefa zrzutu obejmie lasy i łąki. Tereny zabudowane zostały wyłączone.

- Szczepionki nie wolno dotykać. Jeśli dostanie się do oczu, nosa lub skaleczenia skóry, należy jak najszybciej udać się do lekarza – ostrzega Marian Ziutek z PZŁ.

Części ciała, które miały kontakt ze szczepionką należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem i uważać na czworonożnych pupili.

- Każdy kontakt zwierzęcia domowego ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii – mówi Ziutek.

W przypadku kontaktu ze szczepionką należy udać się do lekarza
W przypadku kontaktu ze szczepionką należy udać się do lekarza

PZŁ informuje, że przez dwa tygodnie od momentu zrzutu szczepionki, psy i koty nie powinny przebywać w lesie bez nadzoru właścicieli, a najlepiej nie zabierać ich na spacery do lasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.