Trwa ładowanie...

6-latka pogryziona na placu zabaw. Nie wiadomo, czy pies był zaszczepiony

Avatar placeholder
18.09.2023 14:04
Pies ugryzł dziecko na placu zabaw. Sześciolatka trafiła do szpitala
Pies ugryzł dziecko na placu zabaw. Sześciolatka trafiła do szpitala (Getty Images)

37-latka nie upilnowała swojego psa, który ugryzł dziewczynkę na placu zabaw. Sześciolatkę przewieziono do szpitala, zaś właścicielce czworonoga grozi mandat lub wniosek o ukaranie do sądu.

spis treści

1. Pogryziona dziewczynka

W niedzielę po południu 17 września na placu zabaw w Dziebałtowie (w gminie Końskie) pies pogryzł sześcioletnią dziewczynkę. Nie wiadomo, czy zwierzak był zaszczepiony.

"37-letnia kobieta nie zachowała należytej ostrożności podczas trzymania zwierzęcia, w wyniku czego ten ugryzł sześciolatkę. Dziewczynka trafiła do szpitala w Kielcach. Będzie to przedmiotem dalszego postępowania w zespole wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Końskich" - przekazał Krzysztof Bernat, oficer prasowy Komendy powiatowej Policji w Końskich.

Zobacz film: "Kiedy dziecko nie chce spać"

Policjanci przypominają, że właściciel jest za psa odpowiedzialny i "zobowiązany do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony zwierząt".

"Pamiętaj, to właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu" - apelowali w przeszłości funkcjonariusze w jednym z komunikatów.

2. Co robić, gdy pies ugryzie dziecko?

Ugryzienie przez obcego psa zawsze powinno być traktowane jako potencjalnie groźne dla zdrowia. Zwierzak może nas bowiem zarazić wścieklizną, która jest chorobą śmiertelną prowadzącą do zapalenia mózgu. Dodatkowo w pysku psa znajduje się wiele bakterii, grzybów i wirusów, które mogą u człowieka doprowadzić do innych groźnych schorzeń.

Jeśli pies ugryzie dziecko, należy w miarę możliwości przemywać ranę przez około pięć minut wodą z mydłem. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, należy pozwolić krwi wypływać z rany, co przynajmniej częściowo pomoże ją oczyścić.

Po przemyciu ranę odkażamy i zabezpieczamy jałowym opatrunkiem, a dziecko zaprowadzamy do lekarza, który zdecyduje o ewentualnym dalszym leczeniu.

Po pogryzieniu warto też zażądać od właściciela psa okazania książeczki zdrowia zwierzaka, by sprawdzić, czy był szczepiony na wściekliznę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze