Trwa ładowanie...

Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka. "Dziewczynka mieszka z dwoma zakażonymi dorosłymi"

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 11.08.2022 12:57
Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka
Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka (Getty Images)

Na małpią ospę zachorowało już 30 tysięcy osób na świecie. Codziennie potwierdza się około tysiąca kolejnych przypadków. W Badenii-Wirtembergii odnotowano pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka.

Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka
Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka (Getty Images)
spis treści

1. Wirus małpiej ospy

Jak poinformował we wtorek, 09.08.2022, Instytut Roberta Kocha (RKI) chodzi o dziewczynkę z Pforzheim w Badenii-Wirtembergii w wieku czterech lat. Dziecko mieszka z dwoma zakażonymi dorosłymi.

Prawdopodobnie zaraziło się od "osoby bliskiego kontaktu" w gospodarstwie domowym.

Z przekazywanych informacji wynika, iż do tej pory dziewczynka nie miała żadnych objawów choroby. Zakażenie zdiagnozowano u niej, kiedy w jej rodzinie stwierdzono już przypadek małpiej ospy.

Jak podkreśla dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych, wirus małpiej ospy jest zagrożeniem dla każdego.

- Mamy do czynienia z nową pandemią, która rozwija się na naszych oczach. Zachorowania są potwierdzane już nie tylko w środowisku homoseksualnych mężczyzn, ale też kobiet i dzieci, co pokazuje, że wirus błyskawicznie przenosi się nie tylko poprzez kontakty seksualne - zwraca uwagę ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie.

2. Jak może dojść do zarażenia małpią ospą?

Z raportu Instytutu dowiadujemy się, iż do poniedziałku, 8 sierpnia, do RKI zgłoszono łącznie 2916 przypadków małpiej ospy w Niemczech. W większości przypadków zakażonymi są mężczyźni, tylko siedem infekcji stwierdzono do tej pory u kobiet. Dwa przypadki odnotowano u nastolatków.

Większość zainfekowanych nie zachorowała jednak poważnie.

Lekarze przypominają, że małpią ospą można zarazić się poprzez bliski kontakt fizyczny, m.in. podczas seksu. Do zarażenia może dojść także w przypadku używania przedmiotów, z których korzystał wcześniej zakażony np. ręczników czy prześcieradła. Chory może również zarażać, kichając lub kaszląc.

Jak czytamy w raporcie niemieckiego instytutu: "nadal wydaje się możliwe ograniczenie obecnej epidemii w Niemczech, jeśli zakażenia zostaną szybko rozpoznane i wdroży się środki zapobiegawcze".

3. Dla kogo szczepionka?

Decyzją Komitetu Kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sobotę 23 lipca małpia ospa została uznana za zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC - Public Health Emergency of International Concern). W tym samym czasie Europejska Agencja Leków wydała zgodę na rozszerzenie stosowania szczepionki przeciwko ospie prawdziwiej także w przypadku małpiej ospy.

Niemiecka komisja ekspercka ds. szczepień (STIKO) zaleca obecnie szczepienie przeciwko małpiej ospie jedynie osobom z grup ryzyka oraz osobom, które miały bliski kontakt z zakażonymi. Jak szacuje RKI, zalecenie dotyczy w Niemczech około 130 tys. osób, ale obecnie wciąż brakuje szczepionek.

Chodzi o preparat Imvanex, który oprócz ospy prawdziwej może chronić dorosłych przed małpią ospą.

Preparat został zarejestrowany w UE w 2013 roku, zawiera atenuowaną (osłabioną) formę wirusa krowianki zwaną "zmodyfikowanym wirusem krowianki Ankara", który jest spokrewniony z wirusem ospy. Uznano go również za potencjalną szczepionkę przeciwko małpiej ospie ze względu na podobieństwo między tym wirusem a wirusem ospy prawdziwej.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze