Trwa ładowanie...

Małpia ospa u dzieci. "Nie można stawiać diagnozy na własną rękę"

"Czy mój syn może mieć małpią ospę?" - pyta przerażona mama czterolatka, który gorączkował, a teraz ma na ciele charakterystyczną wysypkę. - Nie ma dowodów na cięższy przebieg choroby u dzieci czy większe ryzyko zgonu. Nie można jednak stawiać diagnozy na własną rękę, trzeba od razu skontaktować się z lekarzem - zaznacza prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wysypka przy ospie wietrznej pojawia się na twarzy i ciele
Wysypka przy ospie wietrznej pojawia się na twarzy i ciele (Getty Images)
spis treści

1. "Skąd mam wiedzieć jaka to ospa"?

"Czy małpia ospa może być groźna dla dzieci, jak ją rozpoznać?" - pyta zaniepokojona mama 4-letniego Kacpra w liście do naszej redakcji.

Kobietę zaniepokoiły objawy, które zaobserwowała u syna, m.in. charakterystyczna dla ospy wysypka.

"Na początku był ból gardła i ogólne osłabienie, potem synek zaczął gorączkować. Myślałam, że to przeziębienie, bo wszystko na to wskazywało. Po dwóch dniach pojawiła się jednak wysypka: plamki na twarzy i ciele" - precyzuje mama chłopca. Dodaje, że jej syn nie był szczepiony przeciwko ospie wietrznej.

"Teoretycznie mógł więc zachorować. Ale tyle się teraz mówi o małpiej ospie. Jaka jest szansa, że to właśnie to?" - pyta mama Kacpra.

2. Jak odróżnić ospę wietrzną od małpiej ospy?

- Zarówno w przypadku ospy wietrznej, jak i małpiej, wysypkę poprzedzają objawy grypopodobne, m.in. bóle głowy, gardła, mięśni, osłabienie, gorączka. W przypadku małpiej ospy dodatkowym objawem są powiększone węzły chłonne, co już na tym etapie pozwala ją odróżnić od ospy wietrznej - tłumaczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.

Różnice dotyczą też wysypki, która pojawia się po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Jak wyjaśnia prof. Zajkowska, w przypadku ospy wietrznej występuje charakterystyczna centralizacja zmian skórnych, które pojawiają się na tułowiu, twarzy, skórze głowy. W przypadku małpiej ospy wysypka pojawia się w innych miejscach: na kończynach, dłoniach i stopach.

- Inny jest też charakter zmian. W przebiegu ospy wietrznej pojawiają się one w kilku rzutach, stąd obok siebie można zaobserwować zmiany w różnych fazach rozwoju od plamek przez pęcherzyki po strupki. Tej fazowości nie ma w małpiej ospie. Zawsze mamy jeden rzut - tłumaczy prof. Zajkowska.

3. "Nie popadajmy w panikę"

Co zrobić jeśli dziecko ma objawy grypopodobne i dodatkowo pojawi się wysypka?

- Na pewno nie ma powodów do paniki. Jeśli objawy grypopodobne są łagodne, można podawać dziecku środki na przeziębienie, a w razie ich nasilenia zgłosić się do lekarza. Jeśli pojawi się wysypka, na pewno nie należy diagnozować jej na własną rękę tylko skontaktować się z lekarzem - podkreśla prof. Zajkowska.

- Fakt, że w Polsce pojawiły się już przypadki małpiej ospy, nie oznacza, że mamy początek epidemii, tym bardziej jeśli chodzi o dzieci. Na razie nie ma potwierdzonych zakażeń u dzieci. Co więcej, w dotychczas potwierdzonych przypadkach nie było nawet narażenia na takie zakażenie. Dotyczą one tylko podróżujących dorosłych, którzy nie mieli kontaktu z dziećmi - uspokaja wojewódzka konsultant.

Przypomina, że małpia ospa przenosi się drogą kropelkową przez bliski kontakt z zakażonym lub przez kontakt skóra do skóry.

- Na razie nie obserwujemy szerszej transmisji wirusa w populacji. Nie ma też dowodów na to, że choroba może mieć cięższy przebieg czy większe ryzyko zgonu u dzieci niż u dorosłych. Jeśli więc u dziecka wystąpi wysypka, będzie to najpewniej bardzo powszechna ospa wietrzna lub bostonka, która także występuje u dzieci - dodaje prof. Zajkowska.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.