Trwa ładowanie...

Pierwsza komunia święta. Nie wszystkie dzieci będą dopuszczone

Avatar placeholder
23.02.2024 20:09
Pierwsza komunia święta. Nie wszystkie dzieci będą dopuszczone
Pierwsza komunia święta. Nie wszystkie dzieci będą dopuszczone (East News)

Niektórzy uczniowie trzecich klas szkół podstawowych przygotowują się do przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej. Dla katolickich rodzin to bardzo ważne i podniosłe święto. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy duchowny może odmówić przystąpienia dziecka do sakramentu. Kiedy tak się dzieje?

spis treści

1. Pierwsza komunia święta

Pierwsza komunia święta jest sakramentem katolickim, podczas którego następuje pierwsze przyjęcie Eucharystii. To ważne wydarzenie w życiu katolickiej społeczności, ponieważ to właśnie wtedy dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem liturgii. Sezon na pierwsze komunie święte rozpoczyna się w naszym kraju już w kwietniu, ale przygotowania do uroczystości zaczynają się dużo wcześniej.

Uczniowie przez cały rok uczą się na pamięć modlitw, pieśni oraz praktyk religijnych. Zarówno duchowni, katecheci, jak i rodzice wspierają dzieci w ich duchowym wzroście i przygotowaniu do podniosłych uroczystości kościelnych. Po ceremonii dzieci wraz z najbliższymi udają się na przyjęcie, który wieńczy ten ważny dzień.

2. Czy ksiądz może odmówić przyjęcia sakramentu?

Kodeks prawa kanonicznego reguluje życie Kościoła rzymskokatolickiego, w tym określa zasady dotyczące sakramentów. Aby dziecko mogło przystąpić do pierwszej komunii świętej, konieczne jest spełnienie trzech ważnych warunków.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pierwszy z nich to chrzest. Jeśli maluch nie będzie ochrzczony, to nie może przyjąć kolejnego sakramentu, jakim jest komunia święta. Takie dziecko zostanie zdyskwalifikowane.

Drugi warunek to regularne uczestniczenie w lekcjach religii. Uczniowie, którzy nie uczęszczają w zajęciach, nie zostaną dopuszczeni do komunii świętej.

Ostatni, trzeci warunek, to znajomość modlitw. Kandydat do pierwszej komunii świętej powinien znać poszczególne formuły oraz modlitwy, takie jak: 10 przykazań Bożych; Zdrowaś Maryjo; Ojcze nasz; przykazanie miłości; akt wiary, nadziei, miłości i żalu; 7 sakramentów świętych; 6 prawd wiary czy 5 warunków dobrej spowiedzi.

Dodajmy, że dziecko przed przyjęciem komunii musi przystąpić do spowiedzi.

3. Czy wizyta duszpasterska ma znaczenie?

Niektórzy zastanawiają się, czy niewpuszczenie przez rodziców księdza do domu na tzw. kolędę może wpłynąć na dyskwalifikację kandydata do komunii świętej. Wiedzą, że duchowni skrzętnie zapisują, kto danego roku przyjął wizytę duszpasterską. W tym przypadku nie ma reguły, ponieważ wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Jeśli był to jednorazowy incydent spowodowany np. pilnym wyjazdem lub chorobą, to nie powinno to mieć większego znaczenia. W przypadku, gdy dana rodzina regularnie nie wpuszcza księdza na wizytę duszpasterską oraz nie uczęszcza na niedzielne msze święte, duchowny ma prawo odmówić dopuszczenia do sakramentu.

W kodeksie prawa kanonicznego możemy przeczytać, że "jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze