Trwa ładowanie...

Pielęgnacja zębów niemowlęcia

Dzieci nie powinny używać past do zębów przeznaczonych dla osób dorosłych, gdyż te dla maluchów mają odmienny skład. Jest to związane z inną budową szkliwa, a także dopuszczalną ilością fluoru w organizmie. Ponadto trzeba być świadomym, że dbanie o higienę jamy ustnej zaczyna się na długo przed pojawieniem się zębów.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

spis treści

1. Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Higiena powinna dotyczyć najpierw dziąseł dziecka. Należy przemywać je gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Dziąsła są wtedy oczyszczane z resztek mleka i kaszki. W trosce o właściwą pielęgnację warto stosować również specjalną silikonową szczoteczkę, nakładaną na palec.

Dziąsła i pierwsze zęby można przecierać namoczonym gazikiem
Dziąsła i pierwsze zęby można przecierać namoczonym gazikiem (123RF)
  • Pierwsza szczoteczka do zębów – taką prawdziwą kupujemy wraz z kolejnym wyrzynaniem zębów, na pewno około pierwszego roku życia. Szczoteczka musi być dostosowana do wieku małego użytkownika i posiadać atest. Włókno w pierwszej szczoteczce powinno być bardzo miękkie, aby nie kaleczyć delikatnych dziąseł. Ponadto ważne jest, aby głowica szczoteczki nie była zbyt długa. W przeciwnym razie dziecko może wkładać ją do buzi zbyt głęboko, co grozi zrobieniem sobie krzywdy.

  • Pasta do zębów dla niemowlaka – wybór dobrej pasty do zębów nie jest wcale taki prosty. Zakup trzeba przemyśleć. Najważniejszą informacją o produkcie jest zminimalizowana dawka fluoru. Małe dzieci mają tendencją do połykania pasty, co w efekcie może skutkować fluorozą, czyli nagromadzeniem nadmiernej ilości fluoru w organizmie. W odróżnieniu od past dla dorosłych preparaty dla dzieci mają nie tylko obniżoną zawartość fluoru, ale też nie zawierają drobinek ścierających. Produkty zawsze musimy więc dostosowywać do wieku i zmieniać wraz z rozwojem.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć...

zobacz galerię

Jeśli w buzi niemowlaka, na jego dziąsłach czy wewnątrz policzków, pojawiają się białe naloty, najprawdopodobniej wskazują na zakażenie drożdżakami, czyli pleśniawki. Dolegliwość należy skonsultować z pediatrą.

2. Wyrabianie w dziecku nawyku mycia zębów

Nauka i zachęcanie dzieci do mycia zębów zaprocentują zdrowiem jamy ustanej. Dlatego tak ważne jest przyzwyczajanie szkrabów do codziennego szczotkowania.

Musisz to wiedzieć

  • Świećmy dobrym przykładem i sami myjmy zęby w obecności dzieci.

  • Szczotkujmy zęby razem z pociechami.

  • Kupujmy zabawkowe szczoteczki, takie które podobają się malcom.

  • Nie stwarzajmy z mycia zębów przykrego obowiązku, ale urozmaicajmy je zabawami.

Niekiedy dużą zachętą dla dzieci od 3. roku życia są szczoteczki elektryczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.