Pielęgnacja pierwszych ząbków
Stan zębów mlecznych ma duży wpływ na kondycję zębów stałych w przyszłości. O higienę jamy ustnej należy dbać nawet u dziecka, które nie ma jeszcze ząbków. Gdy zaś pojawi się pierwszy ząbek, należy nieco zmodyfikować sposób higieny. Jak zatem wykonać to dobrze?
Ząbkowanie u niemowlaka jest najczęściej czasem trudnym, stąd łatwo przewidzieć, że w niedługim czasie pojawi się u niego pierwszy ząbek. Zanim jednak to nastąpi, należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej maluszka. Do tego celu należy wykorzystywać gazik nasączony letnią, przegotowaną wodą. Następnie wystarczy nim przecierać dziąsła co najmniej raz dziennie. Dlaczego to takie ważne? W dziąsłach są już zawiązki zębów, dlatego bakterie obecne w jamie ustnej mogą z powodzeniem do nich przeniknąć.
Gdy pojawi się pierwszy ząbek, należy nieco zmienić technikę mycia zębów. Warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria: miękką szczoteczkę lub nakładkę na palec wskazujący z silikonowym włosiem. Pierwsze ząbki można pielęgnować, używając do tego celu pasty do zębów dla niemowląt (od pierwszego ząbka). Najczęściej pozbawione są one fluoru.
Jamę ustną dziecka na tym etapie myjemy dwa razy dziennie. Prawidłowo czyści się ją ruchami wymiatającymi (od dziąseł do krawędzi zębów). Należy też wyrabiać w dziecku prawidłowe nawyki. Gdy wieczorem (po umycie zębów) lub w nocy poprosi o picie, należy podać mu letnią wodę, a nie np. słodkie soki czy słodzoną herbatę. Takie napoje to doskonała pożywka dla bakterii, które wywołują próchnicę. Warto też ograniczyć w diecie dziecka słodycze, a zwiększyć ilość produktów bogatych w wapń.
Musisz to wiedzieć
Pielęgnacja pierwszych zębów jest niezwykle ważna. Wiąże się nie tylko z utrzymanie prawidłowej higieny w jamie ustnej dziecka, ale również uczy malucha, że mycie zębów to codzienny element pielęgnacji. Dzieci, u których pielęgnowano dziąsła, a następnie ząbki, rzadziej reagują niechęcią na mycie zębów. Większość z nich traktuje to jako normę i samo upomina się o podanie szczoteczki do zębów.