Trwa ładowanie...

Pielęgnacja niemowląt – obalamy mity

Avatar placeholder
31.03.2021 16:07
Pielęgnacja niemowląt – obalamy mity
Pielęgnacja niemowląt – obalamy mity

Pielęgnacja noworodka czy niemowlaka to trudne zadanie, dlatego warto w razie problemów i wątpliwości poradzić się położnej środowiskowej lub lekarza prowadzącego malucha. Na rynku dostępne są również poradniki, w których rodzice mogą znaleźć rady, które powinny ułatwić np. kąpiel czy codzienną pielęgnację skóry dziecka.

spis treści

1. Pielęgnacja paznokci

Obcinanie paznokci u noworodka może być dla rodzica stresującą czynnością, ale najgorszy jest pierwszy raz – najważniejsze to się przełamać. Należy zakupić odpowiednie nożyczki lub obcinak do paznokci dla niemowląt. Nożyczki są cienkie i najczęściej zaokrąglone na końcówkach. Przed każdym zabiegiem można je zdezynfekować. Paznokcie odrastają bardzo szybko i aby uniknąć zadrapań, można obcinać paznokcie u rąk raz na tydzień, a u nóg dwa razy w miesiącu. Obcinanie wymaga wprawy. Kiedy rodzic jej nabierze, powinien starać się nadawać paznokciom właściwy kształt – u rąk na półokrągło, u nóg na prosto.

O noworodka trzeba dbać w wyjątkowy sposób
O noworodka trzeba dbać w wyjątkowy sposób (123RF)

2. Pielęgnacja uszu

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Nie wolno używać patyczków do uszu, ponieważ możemy nie tylko wepchnąć głębiej woskowinę, ale także uszkodzić ucho wewnętrzne. U noworodków i niemowląt woskowina będzie początkowo wypadała sama, dlatego nie czyścimy ucha wewnątrz, a jedynie przemywamy małżowinę uszną i wejście do przewodu słuchowego. Bardzo ważne jest, aby w trakcie kąpieli dziecku nie nalała się woda do uszu. Po kąpieli trzeba dokładnie je osuszyć i sprawdzić, czy skóra za uszami jest czysta.

3. Kąpiel noworodka i niemowlaka

Przede wszystkim bardzo ważne są odpowiednie kosmetyki do kąpieli. Każdy preparat powinien być dopasowany do rodzaju skóry malucha. Bez względu na to, czy to pielęgnacja noworodka chłopca czy dziewczynki rodzice powinni wybrać delikatne, bezzapachowe i bez dodatku alkoholu preparaty. Skóra noworodka jest bardzo delikatna, a tym samym narażona na otarcia czy infekcje. Dlatego warto wybrać emolienty, które chronią przed nadmiernym wysuszaniem i minimalizują ryzyko podrażnień czy odparzeń. W domowych warunkach do ciepłej wody w wanience można dodać łyżkę mąki ziemniaczanej. Powstały w ten sposób krochmal zadziała w podobny sposób, co emolienty.

Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię

U niektórych maluchów może pojawić się ciemieniucha. Jest to skutek niedojrzałych gruczołów łojowych, a nie zaniedbanie pielęgnacyjne. W aptekach dostępne są preparaty na ciemieniuchę. Gdy jest ona jeszcze niewielka, może wystarczyć samo umycie głowy szamponem i dokładne wyczesanie powstałych łusek miękką szczotką do włosów. Może pomóc także smarowanie główki oliwką. Przy dużej ciemieniusze należy kupić specjalistyczny preparat, a nawet trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być także początek alergii u dziecka.

Niemowlę nie musi być kąpane codziennie. Podobna zasada dotyczy używania środków nawilżających czy natłuszczających. Balsamu czy oliwki używamy wtedy, gdy skóra wymaga nawilżenia, przy skórze normalnej bez skłonności do suchości wystarczy sama kąpiel czy niewielka ilość delikatnego płynu do kąpieli. W przypadku noworodków nie można zapominać o prawidłowej pielęgnacji kikuta po pępowinie. Nie powinien być moczony, dlatego przy kąpieli nie trzeba wlewać dużej ilości wody. Natomiast po kąpieli kikut trzeba wysuszyć i przemyć preparatem, który wysusza i działa antybakteryjnie.

Wanienkę dziecka trzeba myć, ale nie wolno używać do tego preparatów chemicznych, ponieważ mogą zaszkodzić skórze malucha. Można użyć jedynie ciepłej wody albo delikatnego szamponu, który trzeba dokładnie spłukać.

Musisz to wiedzieć

4. Przewijanie niemowlaka

Niemowlak powinien być przewijany około 5 razy dziennie, a noworodek nawet o kilka razy więcej. Przy każdej zmianie pieluchy trzeba pamiętać o dokładnym umyciu pupy i narządów płciowych. Dużym ułatwieniem są chusteczki nawilżane dla niemowląt, ale w ciągu dnia warto malucha umyć –wystarczy do tego ciepła woda z dodatkiem mydła. Przed założeniem pieluchy pupa i jej okolice muszą być dokładnie wysuszone, warto posmarować je też kremem czy balsamem. W przypadku zaczerwienień czy podrażnień można użyć specjalistycznego kremu na odparzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze