Morgan’s Inspiration Island. Park wodny dla niepełnosprawnych dzieci

Parki wodne są idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu w gorące dni. Jednak rzadko zdarza się, aby takie miejsca były dostępne dla osób niepełnosprawnych. A szkoda...

Nowy park wodny o nazwie Morgan’s Inspiration Island został zaprojektowany z myślą o osobach o szerokim spektrum niepełnosprawności. Park został otwarty 17 czerwca w San Antonio w stanie Teksas. Jest on w pełni przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Park tropikalno-tematyczny obejmuje sześć głównych atrakcji, w tym przejażdżkę łodzią i szeroką gamę różnych atrakcji wodnych, takich jak gejzery, armatki i kurtyny wodne. W przeciwieństwie do tradycyjnych parków wodnych są one bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale nadal zapewniają cudowne doświadczenia związane z wizytą w parku wodnym.

Co ważne, każda niepełnosprawna osoba jest mile widziana w parku za darmo. Celem założyciela parku Gordona Hartmana było zapewnienie świetnej zabawy w bezpiecznym, wygodnym i niezbyt tłocznym otoczeniu.

Park współpracował nawet z Uniwersytetem w Pittsburghu, aby opracować rewolucyjny wózek inwalidzki o nazwie PneuChair, który jest zasilany sprężonym powietrzem zamiast akumulatorów, co sprawia, że jest wodoodporny oraz tani w eksploatacji. Goście mogą z niego bezpłatnie korzystać, aby nie uszkodzić drogich wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym.

Nowe wózki są niewiarygodnie wydajne i ważą tylko ok. 36 kilogramów. Na dodatek są ładowane powietrzem w zaledwie 10 minut, w porównaniu do ośmiu godzin potrzebnych do naładowania elektrycznego wózka inwalidzkiego.

Dostępne są również dwa inne modele wózków inwalidzkich. Pierwszy jest pchany przez opiekuna, a drugi to tradycyjny ręczny wózek inwalidzki, które również mają zaspokoić potrzeby gości związane z mobilnością.

Najciekawsze parki rozrywki w Europie

Planujesz wyjazd na wakacje i chcesz odwiedzić najciekawsze parki rozrywki w Europie? To idealne miejsca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wiele z nich...

Park zapewnia również wysokiej jakości, wodoodporne opaski dla dzieci i osób niepełnosprawnych, które poruszają się samodzielnie, dzięki czemu opiekunowie mogą łatwo zlokalizować swoich towarzyszy przy pomocy personelu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Kolejną wyjątkową cechą parku jest możliwość szybkiej wymiany wody na cieplejszą, co sprawia, że goście bardziej wrażliwi na zimno mogą nadal korzystać z atrakcji.

Dla osób, które nie lubią tłumów, są również dostępne prywatne, ciche tereny, chociaż zapewniają one łagodniejsze doświadczenia niż większość atrakcji w parku rozrywki. Bilety są dostępne online, aby nie doszło do sytuacji, że rodzina przyjedzie i nie będzie mogła wejść z powodu zbyt dużej liczby odwiedzających.

Park został również zaprojektowany z myślą o ochronie zasobów wodnych. Woda jest filtrowana w sposób ciągły, a następnie recyrkulowana, dzięki czemu osoby z niską odpornością, mogą być spokojne co do jakości wody.

Morgan’s Inspiration Island jest pierwszym ogólnodostępnym parkiem wodnym na świecie, a ilość ułatwień dostępu jest niewątpliwie niezrównana.

Pomimo tego, że wiele parków wodnych i parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych ma niektóre z jego atrakcji, aby spełniać wymogi prawa federalnego, to jednak do tej pory nie było informacji o parku wodnym, który byłby w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Jedynym wymogiem w publicznych parkach wodnych jest posiadanie brodzików dla osób niepełnosprawnych. Prawdziwe atrakcje są często niedostępne dla odwiedzających z niepełnosprawnością związaną z ruchem. Taka forma spędzania czasu jest po prostu nudna. W dodatku bardzo często takie miejsca są zbyt głośne i stresujące dla osób z niektórymi zaburzeniami poznawczymi.

Twórcy Morgan’s Inspiration Island postanowili wykroczyć poza tradycyjny model parku wodnego, aby stworzyć przestrzeń witającą wszystkie osoby niepełnosprawne.

Morgan’s Inspiration Island jest siostrzanym parkiem dla Morgan's Wonderland, 25-hektarowego, w pełni dostępnego parku rozrywki, który został otwarty w marcu 2010 roku. Oba miejsca znajdują się tuż obok siebie.

Powierzchnia parków obejmuje także Akademię Morgan’s Inspiration Island (szkołę dla studentów niepełnosprawnych) oraz Instytut Rehabilitacji Dziecięcej w Teleton USA (ośrodek rehabilitacji non-profit dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, mięśniowymi lub szkieletowymi i urazami).

Morgan’s Inspiration Island został zaprojektowana przez Hartmana i jego córkę, Morgan, która żyje z niepełnosprawnością i to właśnie jej imieniem został nazwany park. Atrakcje w parku są nadal tworzone i rozwijane we współpracy z doradcami ds. parków wodnych, lekarzami, terapeutami, nauczycielami edukacji specjalnej, opiekunami, a co najważniejsze, ze społecznością praw osób niepełnosprawnych.

Park wodny będzie czynny codziennie w okresie letnim aż do połowy sierpnia, a następnie w weekendy w sierpniu i wrześniu. Niektóre z dostępnych atrakcji są obecnie nadal w fazie projektowania, aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego na efekt trzeba jeszcze poczekać.

Co o parku sądzą polscy rodzice niepełnosprawnych dzieci? - Gdyby taki park powstał w Polsce, to mój syn byłby najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. W wakacje pewnie jeździlibyśmy tam co weekend. Z drugiej stony mamy rodzinę w Stanach Zjednoczonych, a więc może kiedyś uda nam się tam trafić. Gdyby Szymon wiedział, jestem pewna, że zwariowałby na punkcie tego miejsca. Mam koleżanki za granicą, również mamy niepełnosprawnych dzieci i widzę, że mają więcej możliwości niż my mamy tutaj. Szkoda, bo nasze dzieci również zasługują na rozrywkę. Staramy się, jak możemy im ją zapewnić, ale taki park... To by było coś! - mówi Anna, mama niepełnosprawnego chłopca.

Marta Pawlak, 2 tygodnie temu

Źródła zewnętrzne

  • mashable.com

Newsy - nauka i rozwój dziecka

Komentarze
Artykuły Newsy - nauka i rozwój dziecka
Newsy - nauka i rozwój dziecka

Dwa miesiące, w których jest najwięcej rozwodów

Dwa miesiące, w których jest najwięcej rozwodów

przeanalizować wpływ recesji (zahamowanie rozwoju gospodarczego) na stabilność małżeństw. Jednak kiedy zaczęli analizować sprawy rozwodowe, byli zaskoczeni (...) pozwów rozwodowych. Partnerzy spieszą się też, żeby zdążyć przed wrześniem,...

Newsy - nauka i rozwój dziecka

Zwierzę lepszym przyjacielem dziecka niż brat lub siostra

badań wykazały również, że zwierzęta domowe mogą mieć istotny wpływ na rozwój dziecka, a w szczególności na kształtowanie umiejętności społecznych (...) , dotyczące dokładnego wpływu pupili domowych na rozwój...

Newsy - nauka i rozwój dziecka

Jak przekonania rodziców wpływają na wagę dziecka?

w wieku dziecięcym może mieć znaczy wpływ na rozwój nadwagi w przyszłości. Jak wykazały najnowsze badania dzieci, których rodzice uważali (...) Problem nadwagi u dzieci powraca jak bumerang. Według...