Trwa ładowanie...

Morgan’s Inspiration Island. Park wodny dla niepełnosprawnych dzieci

Avatar placeholder
30.11.2018 16:42
Park wodny Wyspa Inspiracji Morgan opracował specjalne wózki inwalidzkie
Park wodny Wyspa Inspiracji Morgan opracował specjalne wózki inwalidzkie (Facebook/Thema Atica)

Parki wodne są idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu w gorące dni. Jednak rzadko zdarza się, aby takie miejsca były dostępne dla osób niepełnosprawnych. A szkoda...

(Facebook/Morgan's Wonderland)

Nowy park wodny o nazwie Morgan’s Inspiration Island został zaprojektowany z myślą o osobach o szerokim spektrum niepełnosprawności. Park został otwarty 17 czerwca w San Antonio w stanie Teksas. Jest on w pełni przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Park tropikalno-tematyczny obejmuje sześć głównych atrakcji, w tym przejażdżkę łodzią i szeroką gamę różnych atrakcji wodnych, takich jak gejzery, armatki i kurtyny wodne. W przeciwieństwie do tradycyjnych parków wodnych są one bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale nadal zapewniają cudowne doświadczenia związane z wizytą w parku wodnym.

Zobacz film: "Hardkorowy Koksu testuje jazdę na wózku inwalidzkim w zimie"

Co ważne, każda niepełnosprawna osoba jest mile widziana w parku za darmo. Celem założyciela parku Gordona Hartmana było zapewnienie świetnej zabawy w bezpiecznym, wygodnym i niezbyt tłocznym otoczeniu.

Park współpracował nawet z Uniwersytetem w Pittsburghu, aby opracować rewolucyjny wózek inwalidzki o nazwie PneuChair, który jest zasilany sprężonym powietrzem zamiast akumulatorów, co sprawia, że jest wodoodporny oraz tani w eksploatacji. Goście mogą z niego bezpłatnie korzystać, aby nie uszkodzić drogich wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym.

(Facebook/No Lo Leas)

Nowe wózki są niewiarygodnie wydajne i ważą tylko ok. 36 kilogramów. Na dodatek są ładowane powietrzem w zaledwie 10 minut, w porównaniu do ośmiu godzin potrzebnych do naładowania elektrycznego wózka inwalidzkiego.

Dostępne są również dwa inne modele wózków inwalidzkich. Pierwszy jest pchany przez opiekuna, a drugi to tradycyjny ręczny wózek inwalidzki, które również mają zaspokoić potrzeby gości związane z mobilnością.

Najciekawsze parki rozrywki w Europie
Najciekawsze parki rozrywki w Europie [9 zdjęć]

Planujesz wyjazd na wakacje i chcesz odwiedzić najciekawsze parki rozrywki w Europie? To idealne miejsca

zobacz galerię

Park zapewnia również wysokiej jakości, wodoodporne opaski dla dzieci i osób niepełnosprawnych, które poruszają się samodzielnie, dzięki czemu opiekunowie mogą łatwo zlokalizować swoich towarzyszy przy pomocy personelu, gdy zajdzie taka potrzeba.

(Facebook/Txema Atica)

Kolejną wyjątkową cechą parku jest możliwość szybkiej wymiany wody na cieplejszą, co sprawia, że goście bardziej wrażliwi na zimno mogą nadal korzystać z atrakcji.

Dla osób, które nie lubią tłumów, są również dostępne prywatne, ciche tereny, chociaż zapewniają one łagodniejsze doświadczenia niż większość atrakcji w parku rozrywki. Bilety są dostępne online, aby nie doszło do sytuacji, że rodzina przyjedzie i nie będzie mogła wejść z powodu zbyt dużej liczby odwiedzających.

(Facebook/Victoria Real)

Park został również zaprojektowany z myślą o ochronie zasobów wodnych. Woda jest filtrowana w sposób ciągły, a następnie recyrkulowana, dzięki czemu osoby z niską odpornością, mogą być spokojne co do jakości wody.

Morgan’s Inspiration Island jest pierwszym ogólnodostępnym parkiem wodnym na świecie, a ilość ułatwień dostępu jest niewątpliwie niezrównana.

Pomimo tego, że wiele parków wodnych i parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych ma niektóre z jego atrakcji, aby spełniać wymogi prawa federalnego, to jednak do tej pory nie było informacji o parku wodnym, który byłby w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

(Facebook/Morgan's Wonderland)

Jedynym wymogiem w publicznych parkach wodnych jest posiadanie brodzików dla osób niepełnosprawnych. Prawdziwe atrakcje są często niedostępne dla odwiedzających z niepełnosprawnością związaną z ruchem. Taka forma spędzania czasu jest po prostu nudna. W dodatku bardzo często takie miejsca są zbyt głośne i stresujące dla osób z niektórymi zaburzeniami poznawczymi.

ZOBACZ TAKŻE:

Twórcy Morgan’s Inspiration Island postanowili wykroczyć poza tradycyjny model parku wodnego, aby stworzyć przestrzeń witającą wszystkie osoby niepełnosprawne.

(Facebook/Morgan's Wonderland)

Morgan’s Inspiration Island jest siostrzanym parkiem dla Morgan's Wonderland, 25-hektarowego, w pełni dostępnego parku rozrywki, który został otwarty w marcu 2010 roku. Oba miejsca znajdują się tuż obok siebie.

Powierzchnia parków obejmuje także Akademię Morgan’s Inspiration Island (szkołę dla studentów niepełnosprawnych) oraz Instytut Rehabilitacji Dziecięcej w Teleton USA (ośrodek rehabilitacji non-profit dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, mięśniowymi lub szkieletowymi i urazami).

(Facebook/Morgan's Wonderland)

Morgan’s Inspiration Island został zaprojektowana przez Hartmana i jego córkę, Morgan, która żyje z niepełnosprawnością i to właśnie jej imieniem został nazwany park. Atrakcje w parku są nadal tworzone i rozwijane we współpracy z doradcami ds. parków wodnych, lekarzami, terapeutami, nauczycielami edukacji specjalnej, opiekunami, a co najważniejsze, ze społecznością praw osób niepełnosprawnych.

Park wodny będzie czynny codziennie w okresie letnim aż do połowy sierpnia, a następnie w weekendy w sierpniu i wrześniu. Niektóre z dostępnych atrakcji są obecnie nadal w fazie projektowania, aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego na efekt trzeba jeszcze poczekać.

Co o parku sądzą polscy rodzice niepełnosprawnych dzieci? - Gdyby taki park powstał w Polsce, to mój syn byłby najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. W wakacje pewnie jeździlibyśmy tam co weekend. Z drugiej stony mamy rodzinę w Stanach Zjednoczonych, a więc może kiedyś uda nam się tam trafić. Gdyby Szymon wiedział, jestem pewna, że zwariowałby na punkcie tego miejsca. Mam koleżanki za granicą, również mamy niepełnosprawnych dzieci i widzę, że mają więcej możliwości niż my mamy tutaj. Szkoda, bo nasze dzieci również zasługują na rozrywkę. Staramy się, jak możemy im ją zapewnić, ale taki park... To by było coś! - mówi Anna, mama niepełnosprawnego chłopca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze