Palił 40 papierosów dziennie. Ciężko uwierzyć, jak wygląda dzisiaj
Skutki palenia papierosów bywają bardzo niebezpieczne. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących danych, osoby palące często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą to uzależnienie. Nie uwierzycie, kiedy ten młody chłopiec zapalił pierwszego papierosa i jak wygląda dziś.
1. Nie miał nawet dwóch lat, a palił jak smok
Ardi Rizal z Indonezji nie miał nawet 2 lat, gdy zapalił pierwszego papierosa. Rodzice chłopca twierdzą, że uzależnienie od palenia zaczęło się, gdy jego tata dał mu pierwszego papierosa, miał wówczas 18 miesięcy. Okazuje się jednak, że w samej Indonezji uzależenienie od tytoniu wśród młodych osób nie jest niczym niezwykłym. Szacuje się, że w nałóg popada ok. 30 proc. dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia.
Kilka lat później młody chłopak z powodzeniem zrezygnował z niezdrowego nałogu i obecnie wygląda na szczuplejszego i szczęśliwszego. Chłopiec rzucił palenie, ale było to bardzo trudne.
Jak powiedział w wywiadzie dla CNN:
- Trudno mi było przestać, bo paliłem nawet 40 papierosów dziennie. Gdy nie paliłem, miałem zawroty głowy i kwaśny smak w ustach. Ale udało się. Jestem teraz szczęśliwy.
Dzięki intensywnej opiece specjalistycznej rodzice Ardiego byli w stanie odzwyczaić go od papierosów.
Jego mama Diana wspomina, że Ardi był tak uzależniony od nikotyny, że gdy rodzice nie dawali mu zapalić, zaczynał krzyczeć i płakać. Powiedziała, że bała się, że jej syn umrze z powodu uzależnienia.
Po rzuceniu papierosów miłość Ardiego do fast foodów rozwinęła się tak szybko, że jego rodzice musieli szukać pomocy u dietetyka. Chłopiec, który wcześniej miał nadwagę, wypijał trzy puszki tłustego skondensowanego mleka dziennie. Obecnie jego dieta składa się ze świeżych ryb, owoców i warzyw. Dzięki pomocy specjalistów od żywienia, Ardi jest wolny od uzależnienia i doskonale radzi sobie w szkole.
2. Jak pomóc dziecku, które pali papierosy?
Dla wielu rodziców szokującym odkryciem jest fakt, że ich dziecko pali papierosy. Jak możemy pomóc dziecku, które sięga po papierosy i przekonać je, żeby tego nie robiło?
Aby skłonić dziecko do przemyśleń, możemy pokazać mu realny przykład negatywnego wpływu palenia na zdrowie i życie. Czyjś nowotwór krtani, problemy z płucami czy ogólna niewydolność zadziała na młodego człowieka silniej niż dane statystyczne. Można pokazać dziecku zdjęcia osób, których palenie tytoniu wyniszczyło. Jest to swego rodzaju terapia szokowa, ale na pewno zapadająca w pamięć i jeśli nie od razu, to po pewnym czasie może być wystarczającym czynnikiem mobilizującym do rzucenia palenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl