Trwa ładowanie...

Oznacza "należąca do Chrystusa". Imię biło rekordy popularności w czasach naszych babć

Niegdyś bardzo popularne, obecnie nieco zapomniane przez młodych rodziców. Imię Krystyna w zeszłym roku otrzymało jedynie 99 nowo narodzonych dziewczynek w całej Polsce. Skąd pochodzi i co oznacza imię Krystyna?

W ubiegłym roku imię nie było popularne
W ubiegłym roku imię nie było popularne (GettyImages)

1. Popularność imienia

Krystyna pochodzi z łacińskiego słowa Christinus i oznacza "pochodząca od Chrystusa", "Chrystusowa", "należąca do Chrystusa". Poprzez religijne wpływy imię to zdobyło popularność na całym świecie i tak, w zależności od kraju, istnieją jego różne formy jak np.: Christine, Cristina (ang.), Christine, Christina (niem.), Christine (fr.), Cristina (hiszp.).

W Polsce po raz pierwszy odnotowano to imię w XIII wieku, choć towarzyszyły mu jeszcze pochodne formy jak Kierstyna czy Krzysztyna.

W XX wieku imię Krystyna stało się jednym z najbardziej popularnych imion w Polsce. Obecnie nosi je 423 tys. osób, ponieważ w latach 50. urzędnicy zarejestrowali ponad 200 tys. dziewczynek o tym imieniu.

2. Spadek popularności imienia Krystyna

Obecnie Krystyna nie jest już tak popularnym imieniem. Próżno jej szukać w liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek ostatnich lat, a od początku 2021 roku imię to nadano zaledwie 154. nowo narodzonym dziewczynkom.

Warto jednak przyjrzeć się nie tylko znaczeniu, ale również zdrobnieniom tego imienia jak: Krysia, Kryśka, Krystynka, Krystusia, Krynia, Krynieczka, Krysiunia, Krysieńka, Krysieczka, Krysiula. Może właśnie któreś z nich zadecyduje o wyborze?

Imieniny Krystyny: 18 stycznia, 14 lutego, 13 marca, 24 lipca, 6 listopada, 5 grudnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.