Trwa ładowanie...

8-latek na odwyku. Pił kilka razy w tygodniu

Avatar placeholder
09.08.2023 12:43
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (East News)

Mimo że alkohol w Polsce można legalnie kupić dopiero po 18. roku życia, w szpony uzależnienia wpadają coraz młodsze dzieci. Zdarza się, że już kilkulatki wypijają regularnie po kilka piw co parę dni. Jednak alkohol nie jest jedyną używką stosowaną wśród najmłodszych.

spis treści

1. Nowy ośrodek leczenia uzależnień

W lipcu w Pile otworzono Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży kierowane przez stowarzyszenie MONAR. Dysponuje 25 miejscami i jest ośrodkiem stacjonarnym, co oznacza, że nieletni mieszkają w nim przez całą dobę.

Jak wyjaśnił w rozmowie z portalem asta24.pl Daniel Otto, dyrektor Stowarzyszenia Monar Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, przyjmowane są w nim osoby do 18. roku życia, które są uzależnione od środków psychoaktywnych innych niż alkohol.

Terapia ma być dobrowolna i trwać od trzech do dwunastu miesięcy. Obejmuje zarówno leczenie, jak i profesjonalne wsparcie, w tym pomoc w powrocie do normalnego życia. Dotychczas przebywa w nim dziesięcioro nastolatków z całej Polski, ale terapeuci są pewni, że wkrótce zapełnią się pozostałe miejsca. Tym bardziej że na terapię w innych ośrodkach trzeba czekać od trzech do sześciu miesięcy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Dużo potrzebujących, mało miejsc

Centrum jest odpowiedzią na narastający problem związany z uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży.

- Problem narasta. Można wnioskować to na podstawie liczby skierowań. W placówkach tego typu brakuje miejsc dla tych młodych ludzi z problemem uzależnienia - mówi Grzegorz Zięba, specjalista psychoterapii uzależnień, w rozmowie z portalem asta24.pl.

Zięba wspomina najmłodszego uzależnionego, z którym miał do czynienia. Był to ośmioletni chłopiec, który kilka razy w tygodniu wypijał po trzy - cztery piwa i wypalał kilkanaście papierosów.

Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży utrzymuje się z umowy z NFZ. Stowarzyszenie MONAR otrzymało od miasta lokal na preferencyjnych warunkach. Potrzebuje przedmiotów codziennego użytku, w tym mebli, dzieży, koców, środków czystości oraz sprzętów RTV. Dary można przekazywać w placówce mieszczącej się przy al. Niepodległości 153 w Pile.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze