Trwa ładowanie...

Noworodki na odwyku. "Moja córka przeszła detoks"

Avatar placeholder
24.04.2023 11:29
Nawet noworodki potrzebują odwyku
Nawet noworodki potrzebują odwyku (East News)

Po opioidy coraz częściej sięgają kobiety w ciąży. Choć środki te łagodzą dolegliwości bólowe, to silnie uzależniają. Problem jest na tyle poważny, że zaczynają powstawać placówki, gdzie noworodki przechodzą detoks.

spis treści

1. Czym są opioidowe leki przeciwbólowe?

Opioidy są przepisywane przez lekarzy w celu uśmierzenia bólu pooperacyjnego, pourazowego, przewlekłego i nowotworowego. Wśród tej grupy leków wyróżniamy te silne narkotycznie jak np. morfinę, petydynę, fentanyl oraz słabsze narkotycznie - kodeinę i tramadol.

To bardzo silne substancje, które hamują przekazywanie informacji bólowych w układzie nerwowym, ponieważ blokują receptory opioidowe, odpowiedzialne za przekazywanie impulsów bólowych do mózgu. Te leki skutecznie uśmierzają ból, ale wywołują też szereg skutków ubocznych, przede wszystkim silnie uzależniają, jeśli stosuje się je zbyt długo.

Stosowanie opioidowych leków przeciwbólowych przynosi ulgę tylko do czasu. Po dłuższym zażywaniu nawracający ból może okazać się dla nas nie do pokonania.

Uzależnienie od opioidów to w Stanach Zjednoczonych poważny problem. Dotyka on zarówno dorosłych, jak i dzieci.

- Kiedy zobaczysz u dziecka zespół abstynencyjny, już nigdy tego nie zapomnisz. Objawy u dorosłego i u dziecka wyglądają prawie tak samo - mówi Tara Sundem, dyrektor dziecięcej placówki medycznej Hushabye Nursery. Jej wypowiedź cytuje portal tvn24.pl.

Do tych objawów zaliczamy: napięcie, drgawki, biegunkę, gorączkę czy bezdechy.

Maluchy z takimi symptomami najczęściej trafiają na oddział neonatologiczny. Ale w Stanach Zjednoczonych powstają też dziecięce ośrodki odwykowe. Jeden z nich działa w Arizonie.

2. Noworodki uzależnione od opioidów

Tara Sundem informuje, że w klinice znajdziemy nowoczesne gondole, które - w razie ataku - dla uspokojenia dzieci same się kołyszą i wydają dźwięki przypominające te z łona matki i bicie jej serca.

Jednym z kluczowych leków stosowanych w placówce jest Nalokson. Jedyny zatwierdzony przed Agencję Leków i Żywności lek, który zapobiega śmiertelnym skutkom zatrucia opioidami. Jest stosowany m.in. w celu znoszenia objawów zatrucia i leczenia uzależnienia od opioidów.

Personel stale kontroluje stan noworodków. Jedną z osób, które pracują w placówce, jest Clarissa Collins. Kobieta przyznaje, że ból rodziców, których dzieci przebywają w klinice, zna z autopsji. W czasie ciąży sama musiała przyjmować silne leki przeciwbólowe.

- Moja córka przeszła detoks. Na szczęście nie potrzebowała leków, ale leżała w szpitalu. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, żeby pobyt trwał od pięciu do siedmiu dni. Wiem dlaczego. Przez cztery córka radziła sobie nieźle, później było gorzej - opowiada Collins.

3. Kolejny ponury rekord

Według amerykańskich danych, które przytacza portal tvn24.pl, dzieci z zespołem abstynencyjnym w ostatnich latach przybywało. W 2020 roku zdiagnozowano go u sześciorga noworodków na tysiąc żywych urodzeń w szpitalach, a wiele dzieci rodzi się w domach. W 2019 roku 7 proc. kobiet przyznało, że w trakcie ciąży przyjmowały opioidy. Mowa głównie o fentanylu.

Zobacz film: "Narzekał na ból nóg. Diagnozą był rak"

To silny lek przeciwbólowy, który można dostać wyłącznie na receptę. Niestety można go również znaleźć na czarnym rynku. Warto pamiętać, że fentanyl działa dużo silniej niż np. morfina, ponieważ rozpuszcza się w tłuszczach i dużo łatwiej przenika do mózgu.

- Kobiety ciężarne fentanyl stosują i nadużywają. Także nieświadomie, bo zdarza się, że jest w składzie jakiegoś leku. Na podstawienie badań kału i krwi pępowinowej noworodków sprawdzamy, czy ich mamy przyjmowały fentanyl - wyjaśniła doktor Suma Rao, neonatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Banner w Phoenix.

Nawet noworodki potrzebują odwyku
Nawet noworodki potrzebują odwyku (Getty Images)

Prezydent Joe Biden zapewnił, że przeznaczono znaczne środki na walkę z przemytem i handlem narkotykami.

Zgony spowodowane narkotykami rosną z roku na rok od ponad dwóch dekad. Problem ten zaczęto odnotowywać w latach 90.

W 2021 r. ponad 100 tys. Amerykanów zmarło z przedawkowania. To kolejny ponury rekord.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze