Orzysz. 2-latek zatrzaśnięty w rozgrzanym samochodzie
W Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) o mały włos nie doszło do tragedii. Młoda mama niechcący zatrzasnęła w rozgrzanym samochodzie swoje 2-letnie dziecko. Dzięki szybkiej interwencji służb maluchowi nic się nie stało. Policja apeluje, by nie dopuszczać do podobnych sytuacji.
1. Dziecko pozostawione w samochodzie
4 czerwca po godzinie 12.00 na jednym z parkingów w Orzyszu doszło do niebezpiecznej sytuacji. Młoda kobieta przez przypadek zatrzasnęła kluczyki w samochodzie, gdzie poza telefonem i dokumentami, znajdowało się również jej 2-letnie dziecko.
Z uwagi na wysoką temperaturę powietrza, zatrzaśnięty samochód bardzo szybko się nagrzewał, a dziecko nie reagowało. Policjanci otrzymali zgłoszenie, a z uwagi na zdrowie i życie dziecka interwencja ta wymagała natychmiastowej reakcji. Wkrótce na miejsce przyjechali funkcjonariusze oraz straż pożarna.
-Policjanci i strażacy zdecydowali o wybiciu szyby od strony kierowcy. Użyli do tego policyjnej pałki służbowej. Szyba została wybita, a dziecko całe i zdrowe przekazane zostało matce. Kobieta podziękowała funkcjonariuszom służb ratunkowych za szybką i skuteczną pomoc - relacjonuje nadkom. Anna Szypczyńska, oficer prasowy piskiej policji.
2. Wybicie szyby dozwolone
Policja apeluje, by nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Może to doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać życiu.
"Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Widząc pozostawione w pojeździe dziecko, bądź zwierzę reagujmy i natychmiast skontaktujmy się z numerem alarmowym 112"– czytamy na stronie policji.
Kiedy widzimy, że w zamkniętym samochodzie siedzi spocone, mokre lub zaniepokojone dziecko, należy natychmiast wezwać służby ratunkowe (policję i pogotowie ratunkowe). Warto również pamiętać, że w takiej sytuacji wybicie szyby w samochodzie, by uwolnić dziecko lub zwierzę ze śmiertelnej pułapki, nie pociąga za sobą odpowiedzialności za zniszczenie mienia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl