Nowy pomysł Ordo Iuris. Tak chcą bronić wolności w szkole
Trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego, a z tej okazji ultrakonserwatywna katolicka fundacja Ordo Iuris przygotowała poradnik dla nauczycieli. Tematem przewodnim jest - jak nazywają to aktywiści z organizacji - "ideologia gender".
1. Poradnik dla nauczycieli
Autorem poradnika jest radca prawny Marek Puzio. Dokument jest dość obszerny i ma być przewodnikiem dla nauczycieli, którzy w klasie spotkają się z uczniami transpłciowymi (mylnie nazywanych w dokumencie transseksualnymi) lub niebinarnymi.
Radca prawny wskazuje szereg przepisów i stawia tezę, że akt stanu cywilnego decyduje o tym, jak powinniśmy zwracać się do danej osoby. Jego zdaniem, nauczyciel może odmówić używania zaimków innych niż formalnie uzgodniona płeć ucznia.
"Instytut wskazuje, że wzrost deklaracji transseksualnych ma nie tyle podłoże medyczne, co może być związany z wpływem kultury, mediów, w tym mediów społecznościowych, oraz aktywnością działaczy LGBT. Ordo Iuris podkreśla, że nauczyciel, odmawiając stosowania zaimków i imienia niezgodnych z płcią ucznia, może powołać się na regulacje prawa o aktach stanu cywilnego, które określają, co, w świetle prawa, przesądza o imieniu oraz płci osoby" - czytamy na stronie Ordo Iuris.
Puzio twierdzi, że nauczyciel nie musi ulegać prośbom uczniów, rodziców, a nawet dyrekcji o stosowanie innych zaimków i nie powinien obawiać się oskarżenia o dyskryminację, gdyż używa danych widniejących w dokumentach.
2. "Wolność sumienia"
W dalszej części Puzio podkreśla, że zaświadczenie od seksuologa lub psychologa nie jest podstawą, by zwracać się inaczej do uczniów identyfikujących się jako osoby niebinarne lub transpłciowe.
"W poradniku podkreślono ponadto, że wywieranie na nauczyciela presji, by używał wobec ucznia zaimków i imienia niezgodnych z płcią biologiczną ucznia, może prowadzić do naruszenia chronionych konstytucyjnie wolności sumienia i wolności religii nauczyciela. Dotyczy to również sytuacji, w której doszłoby do zmiany oznaczenia imienia i płci ucznia w aktach stanu cywilnego" - dowiadujemy się dalej.
Prawnicy Ordo Iuris twierdzą także, że w przypadku naruszenia praw, nauczyciel może złożyć pozew do sądu lub zawiadomić odpowiednie władze. Na koniec organizacja zapewnia, że udzieli wsparcia każdemu nauczycielowi, który spotka się z problemami.
3. Telefony zaufania
Jeśli jesteś osobą LGBT+ lub rodzicem osoby LGBT+ i czujesz, że potrzebujesz pomocy, może skontaktować się z:
- Stowarzyszenie Lambda. Telefon zaufania dla osób LGBT+ w kryzysie: 22 628 52 22 jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 18:00-21:00.
Fundacja Trans-Fuzja. Wsparcie psychologiczne dla osób transpłciowych: psycholog@transfuzja.org.
Tęczowy Białystok . Telefon zaufania dla osób LGBT+: 799 869 881.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl