Trwa ładowanie...

5-letni Bartek Świercz wybrał sobie płeć. Pytamy ekspertów o zdanie

 Dorota Mielcarek
11.07.2019 12:48
5-letni Bartek Świercz wybrał sobie płeć. Pytamy ekspertów o zdanie
5-letni Bartek Świercz wybrał sobie płeć. Pytamy ekspertów o zdanie (Bartek urodził się jako Zosia. Od zawsze czuł, że jest chłopcem)

Przypadek Bartka Świercza w ciągu zaledwie kilku godzin stał się jednym z głównym tematów w internecie. Chłopiec jeszcze dwa lata temu był Zosią. Decyzję o zmianie płci podjęło 5-letnie dziecko, a mama postanowiła mu pomóc. Sprawa wywołała lawinę komentarzy (także słynny już komentarz Zofii Klepackiej) oraz podstawowe pytanie o to, czy pięciolatek może mieć już tożsamość płciową? Postanowiliśmy zapytać o to ekspertów!

1. Bartek ma 5 lat i urodził się jako Zosia

Bartek Świercz jeszcze dwa lata temu był Zosią. Wówczas 3-letnia dziewczynka poczuła, że jest chłopcem. Historię chłopca poznaliśmy dzięki reportażowi, który ukazał się na YouTubie i poruszył opinię publiczną, skłaniając nas do pytania: czy dziecko w takim wieku ma poczucie tożsamości płciowej?

W rozmowie z nami Dorota Świercz mama Bartka wyjaśniła jak kształtowała sie tożsamość płciowa jej syna: ”Przynależność do płci u dzieci kształtuje się między 3. a 5. rokiem życia. U Bartka 3. rok był przełomowy. Później może się to objawić 2 lata przed okresem dojrzewania, a następnie po 35 r.ż. Wtedy jest tragedia – jak ludzie mają pozakładane rodziny. Dla nas dobre jest to, że Bartek pokazał nam to wcześnie. Mamy więcej czasu na oswojenie społeczeństwa, na przygotowanie się”.

Pani Dorota szukała pomocy u specjalistów i tak trafiła do dr n.med. Stanisław Dulko, który usupokoił kobietę, że rzeczywiście nawet takie maluchy posiadają tożsamość płciową i to, co dzieje się z jej dzieckiem jest normalne. Czy mama Bartka i seksuolog mieli rację?

Zobacz film: "Transseksualizm"

- Na to jest prosta odpowiedź. Nie. – komentuje dla WP Parenting prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz. - Zdarza się, że dzieci mają problem z określeniem płci. Przez różne wydarzenia w życiu identyfikują się z płcią odmienną. Należy to obserwować i regularnie chodzić do jednego psychiatry rozwojowego (psychiatra dzieci i młodzieży). Często dzieci wracają do swojej biologicznej płci w okresie dojrzewania. 5-latek może przejawiać skłonności do transseksualizmu, ale nie można powiedzieć, że jest transseksualny - podsumowuje znany psychiatra.

Co w takim razie z Bartkiem, który jeszcze niedawno był Zosią? Według profesora 5-latek wyraża tylko swój punkt widzenia. Możliwe, że jest to zwykłe zaburzenie identyfikacji z płcią, ale może być to etap, po którym w okresie dojrzewania stanie się transseksualny.

Nieco odmienne zdanie w tej kwestii ma seksuolog i psycholog dziecięca Aleksandra Salwińska:

- Już w wieku 3 lat dziecko identyfikuje się z płcią. Tożsamość płciowa powinna być ustalona około 5. roku życia. Jednak, do każdej sytuacji należy podejść indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak to czy dziecko nie czuje, że rodzice chcieli mieć syna, a zamiast tego mają np. trzecią córkę. Gdy dziecko mocno upiera się przy zmianie tożsamości płciowej, to trzeba mu na to pozwolić - podkreśla ekspertka.

Psychiatra i seksuolog są jednak zgodni co do tego, że należy obserwować dziecko i podążać w relacjach za tą płcią, z którą dziecko bardziej się utożsamia. Mówić na przykład do dziecka imieniem, które sobie wymyśli. Dobierać odpowiednią garderobę, kupować zabawki, jakie chce i pozwolić zachowywać się tak, jak ono czuje.

Ostatecznie jednak Aleksandra Salwińska jest zdania, że u dzieci w tym przypadku nie należy podejmować żadnych drastycznych interwencji. Jedynie obserwować i być czujnym, bo przynależność do płci może się zmienić. Tę opinię potwierdza także prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz.

- 5-latek może przechodzić etap, w którym dorośli i otoczenie powinni zwracać się do dziecka tak jak chce, ale należy zostawić furtkę na to, że w okresie dojrzewania to się może zmienić - zaznacza.

Niezależnie od opinii, wszyscy eksperci zgodnie stwierdzili, że należy dać dziecku przede wszystkim wiele miłości, zrozumienia i absolutnie nie walczyć z tym, co ono czuje i jak siebie postrzega. Potrzeba tolerancji i pełnej akceptacji to podstawa w wychowaniu dziecka na dobrego, mądrego i silnego człowieka, niezależnie od tego, czy czuje się chłopcem czy dziewczynką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze