Trwa ładowanie...

Opiekunka ze żłobka punktuje rodziców. "Pojawiają się naciski"

Avatar placeholder
29.11.2023 11:40
Opiekunka w żłobku punktuje rodziców. "Często pojawiają się naciski"
Opiekunka w żłobku punktuje rodziców. "Często pojawiają się naciski" (Instagram )

Gdy rodzice przyprowadzają dziecko do przedszkola lub żłobka, oczekują, że maluch będzie pod dobrą opieką. Chcą, by dziecko czuło się bezpieczne, dobrze się bawiło i było najedzone. Jednak czasami wywierają zbyt dużą presję. Jakie pytania opiekunów najbardziej denerwują nauczycieli w placówkach i dlaczego są szkodliwe?

spis treści

1. Opiekunka w żłobku punktuje rodziców

Gdy dziecko zostaje pod opieką opiekunek w żłobku czy nauczycielek w przedszkolu, rodzice poniekąd tracą nad nim kontrolę. Liczą, że pracownicy placówek będą dobrze zajmowali się ich pociechą. Jednak - jak wiemy - kontrola jest najwyższą formą zaufania, więc gdy opiekunowie odbierają dziecko, chcą wiedzieć, jak ich pociecha spędziła dzień.

Często wtedy w kierunku nauczycielek pada grad pytań. Jakich? Tego możemy dowiedzieć się z wpisu Marleny Chlabicz, ekspertki od żłobków, która na Instagramie prowadzi profil "zlobkowaciotka". Post udostępniono także na profilu "zdrowymaluch".

Zobacz film: "Czy twoje dziecko jest rozpieszczone?"

"Kiedy odbieram Ziuty z przedszkola/żłobka pierwsze co słyszę z ust innych rodziców to 'zjadł?' 'ile' 'czemu tak mało?'. Często pojawiają się również naciski, prośby ze strony rodziców, żeby tego malucha w jakiś sposób przekonać do zjedzenia całej porcji w placówce" - czytamy w poście.

2. Naciski rodziców

Chlabicz zaznacza, że wie, iż takie postępowanie najczęściej wynika z troski. Jednocześnie podkreśla, że taki rodzaj presji wokół posiłków może wpływać negatywnie na sposób, w jaki dzieci będą postrzegać jedzenie. Powód?

"Nadmierne naciski i presja (obojętnie czy w domu, czy w placówce) mogą powodować negatywne doświadczenia związane z jedzeniem. Dziecko może kojarzyć posiłki z nieprzyjemnymi emocjami oraz utracić naturalną zdolność do słuchania swojego ciała" - dowiadujemy się z wpisu.

Okazuje się, że takie naciski mogą w przyszłości prowadzić do problemów z samokontrolą podczas jedzenia.

"Długotrwała presja może prowadzić również do wykształcenia niezdrowych nawyków żywieniowych, takich jak jedzenie w odpowiedzi na stres lub jedzenie emocjonalne. Dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie tworzyli pozytywne doświadczenia związane z jedzeniem, stawiając na wspieranie zdrowych nawyków żywieniowych, edukację i stworzenie przyjemnej atmosfery przy stole. Oswajajmy różne produkty, bawmy się, gotujmy wspólne posiłki, rozmawiajmy o jedzeniu, szanujmy wybory maluszka oraz jego preferencje" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze