Trwa ładowanie...

Oglądanie telewizji z rodzicami wpływa na zdolność uczenia się dziecka

Avatar placeholder
05.01.2017 14:11
Oglądanie telewizji z rodzicami wpływa na zdolność uczenia się dziecka
Oglądanie telewizji z rodzicami wpływa na zdolność uczenia się dziecka

W dzisiejszych czasach rodzicielstwo w wielu przypadkach sprowadza się do posadzenia dziecka przed telewizorem.

Najnowsze badania pokazują, że dzieci są dużo bardziej zainteresowane czynnościami, gdy razem z nimi biorą w nich udział także rodzice. I nie chodzi tu tylko o bycie na trybunach podczas ważnego meczu naszego dziecka, czy obejrzenie szkolnego spektaklu.

Nawet tak prosta czynność, jak oglądanie telewizji z dzieckiem przynosi dużo większe korzyści niż gdy traktujemy to urządzenie jako jedynego opiekuna.

Eric Rasmussen, docent dziedziny public relations i Justin Keene, docent dziennikarstwa i mediów elektronicznych, oboje ze Szkoły Mediów i Komunikacji uniwersytetu Texas Tech, przeprowadzili badanie, w którym obserwowali mechanizmy fizjologiczne u dzieci oglądających telewizję z rodzicami i u dzieci robiących to samotnie.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Rasmussen i Keene zauważyli zdecydowaną zmianę w rytmie serca oraz przewodnictwie skóry ****dziecka (jak dobrym przewodnikiem staje się skóra w momencie stymulacji) kiedy dziecko to ogląda program telewizyjny z rodzicami, a kiedy ogląda go bez nich.

Rodzice oglądający telewizję z dzieckem mają zaskakująco duży wpływ na jego zachowanie
Rodzice oglądający telewizję z dzieckem mają zaskakująco duży wpływ na jego zachowanie (123RF)

Ta fizjologiczna zmiana pokazuje jak wiele więcej wysiłku dzieci wkładają w naukę, gdy obserwują ich rodzice. "Myślę, że to pierwszy raz, gdy ktoś przyjrzał się temu pytaniu. Dlaczego dzieci wydają się uczyć lepiej korzystając z telewizji, kiedy obserwują ich rodzice?" - powiedział Rasmussen, którego badania skupiają się na związku dzieci z mediami.

"Wszystkie dotychczasowe badania dotyczyły tego, co dzieje się z umiejętnością nauki u dzieci, kiedy w pokoju obecni są ich rodzice. W tym badaniu po raz pierwszy próbujemy znaleźć powód, dla którego zachodzi takie zjawisko" - dodaje.

Wyniki są jasne - rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci lepiej rozumiały programy, które oglądają, powinni być w pokoju razem z dzieckiem, siedząc obok i oglądając program.

Chcesz wychować zaradne dziecko? Przeczytaj
Chcesz wychować zaradne dziecko? Przeczytaj [7 zdjęć]

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, chce je wychować tak, by było mądre i szczęśliwe.

zobacz galerię

"Gdy rodzice oglądają program z dziećmi, powinni wiedzieć, że dzieci uczą się w takim momencie skuteczniej, niezależnie od tego, czy na ekranie prezentowana jest przemoc, seks lub wulgaryzmy" - mówi Rasmussen. "To pokazuje, że rodzice powinni być świadomi swojego wpływu na dzieci, bo mają go bez względu na to, czy o tym wiedzą, czy nie. Sama obecność w pokoju robi różnicę."

W badaniu brali udział rodzice i dzieci. Dzieciom pokazywano krótki, 11-12 minutowy klip, fragment programu telewizyjnego "Man vs. Wild" albo dokument o wielorybach. Dzieci podłączano do aparatury mierzącej pracę serca i przewodnictwo skóry, a dokładniej ilość potu pojawiającego się na dłoniach, co pozwala określić, jak dobrym są przewodnikiem.

Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji
Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji [10 zdjęć]

Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka

zobacz galerię

W niektórych przypadkach rodzic oglądał klip siedząc obok dziecka. W innych był on całkowicie nieobecny, poza zasięgiem wzroku dziecka. Aparatura monitorująca bicie serca i przewodnictwo zarejestrowała zwiększoną aktywność w przypadku, gdy rodzic był obecny w pokoju. W odwrotnym przypadku aktywność nie wzrastała.

"Jeśli rodzic jest zainteresowany telewizją, logiczne jest, że dziecko również będzie się bardziej interesować. Rodzice mają wielki wpływ na życie dzieci, czy o tym wiedzą, czy nie" - mówi Rasmussen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze