Nie mają ślubu, chcą ochrzcić syna. "Czy to dziecko to gorszy sort?"
Czy rodzice, którzy nie mają ślubu kościelnego, mogą ochrzcić dziecko? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów. Ksiądz Piotr Jarosiewicz w jednym ze swoich filmików na TikToku postanowił rozwiać ich wątpliwości. Jego odpowiedź poruszyła internautów.
1. Czy rodzice, którzy nie mają ślubu kościelnego, mogą ochrzcić dziecko?
Chrzest dziecka to bardzo ważne i emocjonujące wydarzenie dla wielu rodziców, chcących wychować swoją pociechę w wierze. Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy mogą ochrzcić dziecko, gdy sami nie posiadają ślubu kościelnego.
Taką wątpliwość miał również ojciec pewnego trzylatka. Mężczyzna postanowił zapytać o radę księdza Piotra Jarosiewicza.
Duszpasterz młodzieży diecezji drohiczyńskiej prężnie działa na TikToku prowadząc profil @ks.piotrjarosiewicz. Trzeba przyznać, że duchowny zgromadził już wielu fanów - jego poczynania śledzi ponad 283 tys. osób.
"Nie mam ślubu z partnerką. Czy możemy ochrzcić dziecko? Ma już prawie trzy latka, więc już trochę po czasie" - zapytał ojciec.
@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @Damian Damian ♬ vlog, chill out, calm daily life(1370843) - SUNNY HOOD STUDIO
Duchowny zaznaczył, że jest taka możliwość, ale nie odbędzie się to w tradycyjny sposób.
- Tak, można ochrzcić dziecko. W momencie, kiedy żyjecie w związku partnerskim, ten chrzest odbędzie się poza mszą świętą - poinformował Jarosiewicz.
Duchowny wyjaśnił również, jak krok po kroku wygląda taka procedura.
- Trzeba pójść do księdza proboszcza. Powiedzieć, jaka jest sytuacja, jak żyjecie. Wtedy ksiądz proboszcz zaproponuje dwie opcje. Pierwsza zachęci was (jeśli nie ma przeszkód) do zawarcia sakramentu małżeństwa. Druga - zaproponuje chrzest dla dzieciątka poza mszą świętą. Oczywiście ten chrzest jest taki sam, tak samo sprawowany. Jest ważny - wyjaśnił.
2. "Czy to dziecko to gorszy sort?"
Pod nagraniem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wielu internautom nie spodobały się słowa duchownego. Oto niektóre wpisy:
"Po mszy? Brzmi jak kara dla dziecka",
"Moi znajomi też żyją w związku partnerskim, mają dziecko i normalnie na mszy go ochrzcili",
"Co to znaczy po mszy? Czy to dziecko to inny człowiek, czy to dziecko to gorszy sort?",
"Czy dziecko jest winne temu, że rodzice żyją w związku partnerskim?",
"I tego nie lubię w kościele, że dzieli się ludzi. Jakim prawem pytam?" - czytamy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl